Strona główna Parafii św. Sebastiana w Niedźwiedziu
Nowi ministranci - 2021 r.
W niedzielę 31 stycznia 2021 r. w liturgiczny tydzień św. Jana Bosko, który zajmował się kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży w naszej wspólnocie zostało przyjętych do Służby Liturgicznej Ołtarza czterech kandydatów.
Na posługę ministranta przy ołtarzu przygotował i uczył ich ks. Dominik, który opiekuje się Służbą Liturgiczną. Na Mszy św. o godz. 9 - po homilii i wyznaniu wiary ks. proboszcz Tadeusz Korczak uroczyście przyjął ich do grona ministrantów. Kandydatów przedstawił ks. Dominik, ks. proboszcz Tadeusz pobłogosławił ich i poświęcił nowe komże, które rodzice założyli swoim synom.
Nowymi ministrantami zostali: Hanula Wiktor, Kowalczyk Michał, Pietrzak Marcin, Polak Krystian.
Nowym ministrantom życzymy radości w pełnieniu służby Bożej w naszym kościele, a rodzicom polecamy troskę aby ich synowie byli godni tego wybrania i służby Jezusowi. Galeria.
Króluj nam Chryste!
Akcja Cygany 2021
Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych im. Św. Brata Alberta przy Parafii Św. Sebastiana w Niedźwiedziu, składa serdeczne podziękowanie wszystkim ludziom dobrego serca, którzy złożyli ofiarę włączając się w coroczną, charytatywną akcję połączoną z tradycyjnym zwyczajem „Cyganów” organizowaną na terenie wszystkich parafii gminy Niedźwiedź w dniu 14.02.2021r. W tym roku przypadło to w dniu św. Walentego.
W akcji tej zebrano 6227 złotych i 10 euro, które zostaną przeznaczone na działalność Stowarzyszenia i rehabilitację osób niepełnosprawnych z naszej gminy.
Organizatorzy kwesty bardzo serdecznie dziękują księżom proboszczom naszych parafii za zrozumienie szczytnej idei tej akcji. Dziękujemy również przedstawicielom Orkiestry św. Sebastiana pod kierunkiem pani Sylwii za muzyczną oprawę podczas naszej kwesty. Cieszymy się, że w tym roku utworzyła się Parafialna Orkiestra św. Sebastiana pod okiem p. Sylwii. Niech więc wybrany przez nich patron wyprasza potrzebne łaski na tej drodze wielbienia Pana Boga przez granie na różnych instrumentach i śpiewie w naszej wspólnocie parafialnej. W szczególny sposób dziękujemy pięknym Cyganeczkom, które w radosny sposób otwierały serca i portfele naszym parafianom i gościom dziękując im uśmiechem.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Wasze serca będą również otwarte.
Bóg zapłać!
Parafialny Konkurs Kolęd i Pastorałek - 2021
"Śpiewajcie i grajcie Mu, Małemu, Małemu..."
Jak co roku - odbył się już tradycyjny XVIII Konkurs Kolę i Pastorałek. Epidemia w tym nie przeszkodziła, gdyż trzeba było przesłać e-mailem, wykonane kolędy do 10 Stycznia 2021 r. Potem komisja /4 osoby/ pod okiem s. Teresy naszej organistki, ogłądała, słuchała i oceniła przesłane kolędy i pastorałki. Po przesłuchaniu ustalono trzy kategorie ocen: dla małych dzieci, dla starszych dzieci i młodzieży oraz zespołów kolędowych. Wyniki konkursu zosłały ogłoszone w niedzielę 7 II 2021 r. po Mszy św. na którą byli zaproszeni wszyscy uczestnicy. Wtedy wszyscy otrzymali dyplomy za uczestnictwo w XVIII Konkursie oraz nagrody książkowe i smakołyki. Trzeba pochwalić trud i wykonanie nagrań, jak i piękną dekorację świąteczną w Waszych domach.
Bóg zapłać wszystkim za udział w tegorocznym konkursie kolęd i pastorałek i zapraszamy za rok do następnego parafialnego konkursu.
A teraz wyniki XVIII Konkursu Kolęd i Pastorałek - 2021
Zespoły:
I miejsce - zespół "Knopers Band"
II miejsce - Magdalena i Liliana Sochackie
III miejsce - Natalia, Emilia, Piotr Bogdanowscy
Małe dzieci:
I miejsce - Jagoda Pala
II miejsce - Krzysztof i Jan Przybytek
III miejsce - Filip Ogiela
Starsze dzieci i młodzież:
I miejsce - Zuzanna Pala
II miejsce - Justyna Góralczyk i Agata Ziaja
III miejsce - Krzysztof Cichorczyk
Wyróżnienia:
Jan Miechur - Natalia i Mateusz Mysza - Karina Potaczek - Martyna Domagała - Alicja Domagała - Patryk Liberda - Joanna Liberda - Marcelina Kraus - Mateusz Kraus - Jakub Potaczek - Igor i Emilia Bolisęga - Justyna Góralczyk - Karolina Kacik - Agnieszka Kacik
Ofiara na potrzeby parafii i kościoła
Drodzy Parafianie!
W związku z pandemią Covid-19 dostajemy liczne zapytania o możliwość wsparcia naszej parafii drogą bankowości elektronicznej lub poprzez wpłaty gotówkowe na konto.
Dlatego podajemy numer konta bankowego naszej parafii:
Parafia Rzymskokatolicka św. Sebastiana w Niedźwiedziu
34-735 Niedźwiedź 129
Bank Spółdzielczy Mszana Dolna o/ Niedźwiedź
09 8808 0006 0020 0201 1556 0001
Warto wiedzieć, że jeśli na przelewie wskażemy jako cel "darowiznę na cele kultu religijnego" umożliwi to uzyskanie zwolnienia podatkowego do wysokości 6% rocznego dochodu.
Bóg zapłać za każdą ofiarę na potrzeby kościoła, cmentarza i parafii.
Podwyższenia Krzyża Świętego 2020
W dniu Święta Podwyższenia Krzyża Świętego (14.09.2020r.) punktualnie o godzinie 15.00 z przydrożnej kapliczki w Podobinie na osiedlu Potaczki, wyruszyła, po raz pierwszy grupa pątników zmierzająca do uczczenia Krzyża na Potaczkowej. Wszystkich zgromadzonych uczestników przywitał Ks. Proboszcz Tadeusz, który wprowadził nas w modlitewną atmosferę wspólnego pielgrzymowania. Towarzyszyła nam przepiękna słoneczna pogoda.
Podczas pielgrzymki wspólnie odmawialiśmy nabożeństwo drogi Krzyżowej. Rozważania prowadziły dzieci i młodzież naszej parafii. Przepiękny śpiew który prowadził ks. Dominik ubogacał nasze wędrowanie. Krzyż na czele procesji, niosły poszczególne grupy osób - uczniowie klas 3 przygotowujący się do I Komunii Świętej, przedstawiciele uczniów klas 8, kobiety, mężczyźni, siostry zakonne i księża. Gdy doszliśmy do wyznaczonego celu i ukończyliśmy odmawianie drogi Krzyżowej, rozpoczęły się przygotowania do Eucharystii. Mszy Świętej przewodniczył i kazanie wygłosił nasz Ksiądz Proboszcz ks. Kanonik Tadeusz Korczak. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania i realizację pielgrzymki. Zdjęcia w galerii.
Ks. Dominik Woch
Dziwnówek 2020
Turnus rehabilitacyjny - Dziwnówek 2020
W dniach od 06 - 20 września 2020 r. już po raz ósmy prawie 80 osób z terenu naszej Gminy wyjechało na turnus rehabilitacyjny nad nasze Morze Bałtyckie do ośrodka "CONTESSA" w Dziwnówku.
Nasz tegoroczny wyjazd długo stał pod znakiem zapytania czy w ogóle dojdzie do skutku ze względu na panującą pandemię. Jednak znalazła się grupa śmiałków, którzy chcieli jechać i trzeba było to zorganizować.
Nasz powiat od dziś jest w czerwonej strefie, więc zamaskowani i z dystansem wchodzimy do autokaru, gdzie po dezynfekcji i pomiarze temperatury zasiadamy na swoich miejscach.
Rozpoczęliśmy od niespodzianki. Koordynator konkursu „Odblaskowa Szkoła” Pani Joanna Cichańska z ks. Dominikiem Wochem ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu jak rok temu obdarowali wszystkich uczestników Turnusu rehabilitacyjnego emerytów i osoby niepełnosprawne z naszej Gminy opaskami i breloczkami odblaskowymi, za co bardzo im DZIĘKIJEMY!!
Godzina 22:30, po błogosławieństwie przez ks. Proboszcza Tadeusza Korczaka i ks. Marka Wójcika wyruszamy w stronę morza celu naszej podróży. Po całonocnej jeździe, docieramy na miejsce. Dziwnówek wita nas piękną, słoneczną pogodą. Nasz wypoczynek rozpoczynamy od wspólnej Mszy Św. w parafialnym kościele. Tamtejszy Ks. Proboszcz wita nas serdecznie, zapewniając o pięknej pogodzie podczas całego, naszego pobytu. Zostaliśmy wysłuchani bo i pobyt był udany i pogoda piękna. Po Mszy św. wracamy do ośrodka gdzie czeka nas niespodzianka od ks. Marka Wójcika w postaci już tradycyjnych „pączków z Niedźwiedzia” i filiżanki kawy lub herbatki. (Niektórzy poszli jeszcze na pyszną smażoną rybkę.) Następnie czekamy na klucze do pokoi i możemy się rozpakować i wypocząć po podróży. Przez całe dwa tygodnie korzystamy z zabiegów rehabilitacyjnych, odpoczywamy, rozkoszując się nadmorskim klimatem, cudowną pogodą oraz wspólnym spędzaniem czasu. Kolejne dni to nie tylko intensywna rehabilitacja ale też spacery, opalanie się i wyjazdy na wycieczki organizowane przez panią Teresę.
Atrakcji nie brakuje. Możemy korzystać zarówno z oferty Ośrodka, w którym mieszkamy, jak również indywidualnie, tak jak każdy lubi spędzać czas. Nie zabrakło interesujących wycieczek, np. do Międzyzdrojów, Kina 7D, muzeum broni V-3, nad Jezioro Turkusowe, niektórzy zwiedzali niemieckie kurorty nadbałtyckie, jeszcze inni byli w Trzęsaczu, Niechorzu, na przejażdżce kolejką wąskotorową. Piękna pogoda oraz trasy rowerowe zachęcały do licznych wypraw rowerowych. Spacerom i plażowaniu nie było końca.
Po „pączkach z Niedźwiedzia” od ks. Marka, kolejną niespodzianką był wyjazd 11 września 2020 r. do Szczecina sponsorowany przez naszego nowego ks. Proboszcza Tadeusza Korczaka i ks. Marka za co z góry wszyscy bardzo dziękujemy. W Szczecinie zwiedzamy: Wały Chrobrego, Plac Orła Białego, Zamek Książąt Pomorskich, Jasnych Błoni, Katedrę oraz największy w Polsce i trzeci w Europie Cmentarz ku słońcu. Na zakończenie mała niespodzianka w postaci lodów i możliwość zobaczenia jedynego zegara kulkowego w Polsce.
Dwa tygodnie minęły nam bardzo szybko i przyjemnie. Cała grupą idziemy na Mszę św. czas podziękować Bogu za miły pobyt, a ks. Zbigniewowi za modlitwę za naszą grupę i naszych księży.
Wypoczęci, z nowymi siłami wróciliśmy do domów, ale już teraz mamy nadzieję, że za rok powtórzymy nasz wyjazd…
Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom turnusu, (tym co grali, śpiewali, czytali i pomagali sobie nawzajem), za stworzenie miłej atmosfery. Ks. Zbigniewowi, za modlitwę, i miłe przyjęcie. Naszym księżom Proboszczom ks. Tadeuszowi i ks. Markowi za modlitwę, wsparcie i słodkie upominki. Pani Beacie Krzan kierownik GOPS za częściowe dofinansowanie autokaru. Całemu kierownictwu i personelowi „Contessy”! Panom kierowcom, że szczęśliwie nas dowieźli i za pomoc przy bagażach i wkładaniu do autokaru. "Parę" zdjęć w galerii
Dziękuję! - Tadeusz Kowalczyk
LAUDATE DOMINUM - PIELGRZYMKA CHÓRU "OREMUS" Z OKAZJI 25 LECIA ISTNIENIA
Niedziela 30 sierpień - rano godz. 6 - gromadzi nas przed kościołem aby razem pielgrzymować po naszej pięknej polskiej ziemi, przy pięknej pogodzie. Organizatorem tej pielgrzymki jest s. Teresa Boczar – dyrygentka chóru „Oremus” – jest nas 32 osoby: chórzystki, sympatycy chóru oraz ks. proboszcz Tadeusz i ks. Marek. Wspólna modlitwa rozpoczyna naszą pielgrzymkę a ks. Marek informuje nas dokąd zdążamy: do miejsca urodzin polskich świętych: św. Jacka, błog. Czesława i błog. Bronisławy, aż pod Opole – do sanktuarium w Kamieniu Śląskim – do miejsca urodzin św. Odrowążów. Tam była w XII – XIII wieku siedziba rodziny Odrowążów, z którego wywodzą się: św. Jacek dominikanin, błog. Czesław dominikanin i błog. Bronisława norbertanka. Ich kult na polskiej ziemi od wieków jest żywy. /Z naszej parafii – 5 osób z rodziny Michalczewskich z Podobina związało swoje powołanie z Dominikanami – w tym roku w lipcu w Jarosławiu zmarł O. Fabian/ I tak czas nam szybko leciał i wyskoczyła niespodzianka przygotowana prze p. Ewę, a mianowicie skręcamy do zamku w Mosznej. Czeka nas niepowtarzalna atmosfera – piękny barokowy zamek, posiadający aż 99 wież i wieżyczek i 365 komnat – no i piękny dworski park. Spacerujemy więc po parku, podziwiamy zamek (nie ma czasu na zwiedzanie) i ruszamy teraz do Kamienia Śląskiego. Wita nas piękny kompleks pałacowo – parkowy z sanktuarium św. Jacka, a my najpierw zdążamy do kaplicy, miejsca urodzin św. Jacka na Mszę św. o godz. 1130. Pięknie nas przywitał kustosz tego sanktuarium i razem z nim ks. Tadeusz i ks. Marek sprawowali Mszę św. dziękczynną za 25 lat naszego chóru Oremus i wszystkich pielgrzymów. W czasie Mszy św. pięknie śpiewał nasz chór Oremus pod opieką s. Teresy. /Chór wystąpił w swoich strojach i po Mszy św. zebrał tam zasłużone oklaski./ Ks. kustosz Albert Glaeser – głosił nam słowo Boże i na zakończenie życzył chórowi aby św. Jacek wraz z Matką Bożą zagościł w sercach chórzystów, by swoim śpiewem i życiem radośnie prowadzili tych wszystkich z którymi będą się spotykać do Pana Boga – tak jak to czynił patron tego sanktuarium. Zaprosił nas też do opolskiego ośrodka „Caritas” /Instytut Naukowo-Badawczy ks. Sebastiana Kneippa – Zespół Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim/ na obiad. Kiedy posililiśmy ciała nasze – czas na zwiedzanie z przewodniczką pałacu i słuchaliśmy jego ciekawej historii /… jeszcze do niedawna miejsce to odstraszało swoim wyglądem ze względu na całkowitą dewastację – do której doprowadziły stacjonujące tutaj wojska sowieckie. W 1970 – pałac został podpalony i spłonęło całe wyposażenie z dachem łącznie. Przez 20 następnych lat siły natury niszczyły ruiny pałacu. W 1989 r. zaproponowano diecezji opolskiej – przejęcie tego obiektu. Po załatwieniu wszelkich formalności związanych z przekazaniem na rzecz Diecezji Opolskiej – pałacu i przyległych do niego obiektów przystąpiono do odbudowy (1990-1994r.). Uroczyste poświęcenie pałacu-kaplicy odbyło się 14 sierpnia 1994 r. w ramach uroczystych obchodów 400-lecia kanonizacji św. Jacka. Ważnym wydarzeniem też była pielgrzymka polskich biskupów 16 czerwca 2007 r. w uroczystości – 750-lecia śmierci św. Jacka, w której uczestniczyli w Kamieniu Śląskim. Po zwiedzeniu sal, kaplicy – udaliśmy się do parku do tzw. „Bramy dzwonów pojednania i pokoju”, które dzwonią od 2012 r. (Jest osiem dzwonów, zestrojonych z sobą w brzmienną oktawę – dane nam było usłyszeć bicie tych wszystkich dzwonów, a największy z nich waży 2800 kg.) Spacer po pałacowym parku i pięknym ogrodzie gdzie są różne zioła doprowadził nas do sali gdzie czekał na nas uroczysty poczęstunek, specjalnie wykonanym tortem w 25 lecie istnienia naszego chóru Oremus i kawka.
Potem „odważni” z s. Teresą moczyli sobie nogi i ręce w tzw. „zimnej wodzie”. Spokojnym spacerem powróciliśmy do autokaru i z p. Piotrem, kierowcą powracamy już do Niedźwiedzia. Po drodze, różaniec, a przed domem – modlitwy wieczorne ze śpiewem pieśni kościelnych. Tak rozpoczęto obchody 25-lecia istnienia naszego chóru parafialnego „OREMUS” w Niedźwiedziu. Zdjęcia w galerii.
Ks. Marek
Dożynki 2020
„Niechże tys tu będzie Chrystus pochwalony, przynieśliśmy plony z tej Niedźwiedzkiej strony.
Z tej Niedźwiedzkiej strony, Niedźwiedzkiego sioła, Pobłogosław Boże wszystkich nas dokoła.”
Tą pieśnią śpiewaną przez grupę dożynkową z Niedźwiedzia wraz z sołtysem p. Tadeuszem Zapałą oraz wójtem p. Rafałem Rusnakiem w uroczystość Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia 2020 r. na Mszy św. o godz. 10 – rozpoczęły się tegoroczne „Dożynki Parafialne” w czasie których cała wspólnota parafialna wyraziła wdzięczność Panu Bogu za tegoroczne dary nieba – zbiory z pól gorczańskich. Uroczystościom dożynkowym towarzyszyła Orkiestra z Grońskiego a liturgii w czasie Mszy św. parafialny chór Oremus.
„A księdza proboszcza przywitać nam przystało,
By się mu tu dobrze z nami pracowało.
Ciebie gospodarzu serdecznie witamy,
Dożynkowy wieniec dzisiaj ci wręczamy.”
Mszy św. koncelebrowanej – przewodniczył ks. proboszcz Tadeusz Korczak, ks. prałat Józef Niedźwiedzki, ks. Marek Cichórz, ks. Marek Wójcik, który po słowie Bożym poświęcił tegoroczne dary wraz z pięknym wieńcem dożynkowym oraz wianki i wiązanki kwiatów, traw, owoców i ziół, które w tą uroczystość parafianie przynieśli do kościoła.
„Wszystkim księżom, Siostrom składamy dziś dzięki,
Za prace w parafii i wszelkie udręki.
Cieszymy się wszyscy, dzisiaj święto chleba,
Taką tradycję podtrzymać potrzeba.
Matko Różańcowa broń od złego dzieci,
Od Turbacza dzisiaj błaganie poleci.”
A że w tą uroczystość – 15 sierpnia 2020 r. – obchodzimy 100 rocznicę „Cudu nad Wisłą” całą naszą Ojczyznę i naszą parafię poleciliśmy Panu Bogu, przez orędownictwo Matki Bożej, śpiewając: „Boże coś Polskę, przez tak liczne wieki…”. Po zrobieniu wspólnego zdjęcia, korowód dożynkowy udał się na plebanię – by tam ofiarować ks. proboszczowi te dary i spotkać się przy wspólnym stole. Zdjęcia w galerii.
Nie mamy już wieńca bośmy go oddali,
Dziękujemy wszystkim co nas słuchali…
Liturgiczne przejęcie parafii przez ks. Proboszcza
Dn. 16 VIII 2020 r. w niedzielę odbyło się uroczyste przejęcie parafii pw. św. Sebastiana w Niedźwiedziu przez nowego proboszcza. Zgodnie z decyzją ks. abp. Marka Jędraszewskiego - nowym proboszczem naszej wspólnoty parafialnej został - ks. Tadeusz Korczak - który przybył do nas z parafii Nowa Biała, gdzie przez 13 lat był proboszczem.
"Uroczyste objęcie parafii przez nowo mianowanego proboszcza jest nie tyle wymogiem prawa kanonicznego, ale raczej wydarzeniem religijnym. poprzez ten obrzęd cała wspólnota parafialna przeżywa na nowo swój związek z kościołem partykularnym. Biskup posyła do parafii kapłana, by w jego imieniu sprawował tam posługę pasterską. Ponieważ troska ta została zlecona biskupowi przez samego Chrystusa, więc w ten sposób pojawia się także znak Chrystusa, Dobrego Pasterza, który troszczy się o swoją owczarnię i nie pozostawia jej bez pasterzy." Z obrzędu objęcia parafii...
Uroczystym wejściem liturgicznym o godz. 10 rozpoczęła się Msza św. w czasie której ks. Tadeusz przeją parafię św. Sebastiana jako nowy proboszcz. Mszę św. koncelebrowaną sprawowali: ks. Tadeusz Korczak - nowy proboszcz, ks. Jerzy Raźny - dziekan dekanatu Mszana Dolna, ks. prałat Józef Niedźwiedzki, ks. Marek Cichórz i ks. Marek Wójcik - który przechodzi na emeryturę.
W obrzędzie tym na szczególną uwagę zasługuje kilka wymownych znaków. Pierwszym jest wprowadzenie nowego proboszcza do kościoła parafialnego i przedstawienie go zgromadzonej wspólnocie parafialnej, którego w imieniu ks. Arcybiskupa dokonał ks. dziekan Jerzy Raźny. Potem ustępujący ks. proboszcz Marek Wójcik - przekazał klucze do kościoła parafialnego i klucz do tabernakulum. Życząc by ks. Tadeusz - karmił lud Boży Eucharystią i Słowem Bożym aby przez tą posługę napełniał wspólnotę parafialną - wiarą, nadzieją i miłością w wspólnej drodze z Chrystusem do Domu Ojca. następnie przywitały nowego proboszcza - małe dzieci z naszej parafii, a potem przedstawiciele Rady Parafialnej: p. Krystyna Potaczek i p. Andrzej Michalczewski.
"Księże Proboszczu. Św. Jan Paweł II powiedział, że kapłaństwo jest darem i tajemnicą. Na Twojej drodze Pan Bóg postawił naszą parafię. Piękną, gorczańską, zagórzańską, z bogatymi tradycjami. W imieniu Rady Duszpasterskiej, w imieniu całej wspólnoty naszej parafii Niedźwiedź - Życzymy księdzu opieki Matki Bożej Różańcowej, opieki Ducha Świętego. Życzymy zdrowia, wytrwałości w realizacji wyznaczonych celów i zadań. niech nigdy nie zabraknie ludzkiej życzliwości, a skuteczna praca duszpasterska niech daje Tobie siłę wiary i służby. Powierzając naszą świątynię i parafię zapewniamy że modlitwą będziemy Ciebie wspierać. Dla nas proboszcz to brzmi dostojnie i przyjacielsko - niech tak zostanie.
Szczęść Boże na nowej drodze gazdowania...
Również przywitał ks. proboszcza - p. Rafał Rusnak - wójt naszej Gminy Niedźwiedź. W homilii, którą wygłosił ks. Tadeusz, nawiązując do Ewangelii, podziękował ks. Markowi za jego pracę w wspólnocie i sam nakreślił swoją drogę duszpasterską - z Chrystusem dla ludzi w wspólnym pielgrzymowaniu.
Drugim znakiem było wyznanie wiary nowego ks. Proboszcza /był symbol wiary nicejsko - konstantynopolitański wraz z dodatkowymi formułami, które są używane przy tych okolicznościach/ Ks. Tadeusz sam wobec całej wspólnoty, złożył takie wyznanie wiary.
Trzecim takim znakiem, w czasie przewodniczenia Eucharystii - na jej zakończenie - jest przyrzeczenie wierności. Nowy ks. Proboszcz składa na ręce ks. Dziekana, że będzie głosił Słowo Boże, sprawował Eucharystię, udzielał sakramenty św. - czyniąc to wiernie w duchu Kościoła. /podpisuje odpowiedni dokument/
Na zakończenie Mszy św. ks. Tadeusz - jako proboszcz udzielił nam wszystkim uroczystego błogosławieństwa. W liturgii Mszy św. brał udział też nasz chór parafialny "Oremus". Zdjęcia w galerii.
ks. Marek Wójcik
PIELGRZYMKA RÓŻY RÓŻAŃCOWEJ DZIECI I MŁODZIEŻY DO MATKI BOŻEJ PATRONKI RODZIN ROBOTNICZYCH W PŁOKACH.
Dnia 27 czerwca 2020 r. w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy przedstawiciele Róży Różańca Świętego Dzieci i Młodzieży naszej parafii uczestniczyli w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej w Płokach. Pielgrzymka rozpoczęła się punktualnie o godzinie 8:00 –naszym wyjazdem spod przykościelnego parkingu.
Gdy dotarliśmy na miejsce –do Płok, ks. Proboszcz Piotr Miszczyk przywitał nas i opowiedział wiele interesujących historii o płockiej parafii. Poznaliśmy także życie i posługę Sługi Bożego Ks. Michała Rapacza –który swoje życie oddał Panu Bogu jako męczennik za wiarę -w obronie chrześcijańskich wartości i Bożych przykazań.
O godzinie 11:00 rozpoczęła się Msza Święta –najważniejszy moment naszego pielgrzymowania. Pod koniec Eucharystii wspólnie odmówiliśmy dziesiątek różańca świętego przed obrazem Matki Najświętszej polecając wszystkich członków naszej róży.
Następnie przy rozpalonym ognisku –piekliśmy kiełbaski które dały nam siłę do dalszego pielgrzymowania. Po spożytym posiłku wyruszyliśmy drogą prowadzącą do miejsca męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Ks. Michała Rapacza. Tam odmówiliśmy dziesiątek koronki do Miłosierdzia Bożego.
Kolejnym etapem naszej wyprawy był przejazd do krakowskiego Go Jumpu –gdzie mogliśmy korzystać z różnych atrakcji parku. Czas pielgrzymki zakończył nasz powrót do Niedźwiedzia.
Dziękujemy Panu Bogu za możliwość pielgrzymowania w tym dniu do Sanktuarium Matki Bożej w Płokach. Cieszymy się że dane nam było odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Zdjęcia w galerii.
Ks. Dominik Woch
Czcigodny księże Marku – niestrudzony proboszczu – Ojcze Parafii
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
/Jan Paweł II/
Jesteśmy wdzięczni...
Pozwól, że teraz w tych prostych, ale z serca płynących słowach, zwrócimy się do Ciebie, aby wspólnie tu, w obecności Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, wyrazić tak po ludzku naszą wdzięczność wobec Ciebie – naszego przewodnika duchowego, Ojca Parafii ale i przyjaciela.
Otóż po smutnych przeżyciach Parafii w sierpniu w 1992 r. przybyłeś do naszej Wspólnoty, jako nowy ks. proboszcz. Stanąłeś przed nami w całej swej prostocie, prawdzie i szczerości.
Wszyscy z zaufaniem i nadzieją patrzyli na Ciebie i pytali w ciszy serca: kim dla nas będziesz? i jak podołasz czekającym Cię trudnym wyzwaniom i piętrzącymi się trudnościami w budowie nowego kościoła.
Nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź, bowiem już na początku ująłeś nas jako człowiek pokorny, otwarty na współpracę, gotowy do słuchania, a nade wszystko jako człowiek Boży do budowania jedności, pokoju i miłości.
Odkrywaliśmy w Tobie systematycznie głębię ofiarnego duszpasterza a zarazem budowniczego kościoła.
28 lat pracy duszpasterskiej w Parafii pw. św. Sebastiana w Niedźwiedziu jest szczególną okazją do dziękczynienia Panu Bogu i ludziom za wybudowanie Kościoła, za dokonane inwestycje, za wzajemne zrozumienie, za dar głębokiej modlitwy, za dawanie przykładu niezwykłej gospodarności i zaradności. Twoje zasługi zostały docenione i w 1997 r. otrzymałeś zaszczytny tytuł: „Człowiek Roku”. Zdjęcia w galerii.
Księże Marku!
Owoce Twojej pracy te materialne widoczne są na każdym kroku, pozwól, że przypomnę te najważniejsze:
- Dobudowa części murowanej kaplicy św. Sebastiana, na potrzeby odprawiania Mszy świętych.
- Remont kaplicy św. Sebastiana.
- Uporządkowanie i odnowienie muru wokół kaplicy św. Sebastiana.
- Wybudowany piękny okazały kościół.
- Plebania.
- Adaptacja i gruntowny remont starej plebanii na potrzeby Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych św. Brata Alberta.
- Stacje Różańcowe wokół kościoła.
- Pomnik św. Jana Pawła II.
- Pieta Matki Bożej na placu kościelnym.
- Figura serca Pana Jezusa.
- Figura św. Józefa w ołtarzu.
- Figura św. Brata Alberta w ołtarzu.
- Obelisk i tablice pamiątkowe poświęcone św. Janowi Pawłowi II.
- Modernizacja otoczenia kościoła i położenie nowego chodnika przed kościołem.
- Dbałość o kościół, plebanię, cmentarz i parkingi.
Dziękujemy dziś dobremu Bogu za wzór gorliwego pasterza. Pasterza troszczącego się o owce o parafian o ich duchowy rozwój. Ta sprawa jest mniej widoczna dla oka, choć jest sednem pracy kapłańskiej. Ks. kanonik Marek jest proboszczem, który wysoko stawiał wymagania w tym zakresie i dzięki temu widać w naszej parafii rozwój życia religijnego i duchowe owoce tej pracy.
Wymienię te najważniejsze:
- Pozyskiwanie pieniędzy na budowę kościoła poprzez wyjazdy z kazaniami do innych parafii.
- Prymicje ks. Marka Cichorza.
- Gorliwy sługa w konfesjonale i na ambonie.
- Troska o chorych, cierpiących, samotnych i potrzebujących.
- Pełne ojcowskiej troski upominanie nas i wskazywanie właściwej drogi do Boga.
- Budowanie jedności w naszej Wspólnocie.
- Wprowadzenie nabożeństw do Matki Bożej Królowej Pokoju.
- Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Królowej Polski.
- Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego.
- Peregrynacja Różańca Świętego w rodzinach.
- Godziny święte.
- Misje Parafialne i coroczne rekolekcje.
- Relikwie dzieci Fatimskich.
- Relikwie św. Brata Alberta.
- Nabożeństwa Fatimskie – rozpowszechnianie kultu Matki Bożej Fatimskiej poprzez zakup figurek.
- Nabożeństwa ku czci św. Jana Pawła II.
Tyś nas zachwycił pielgrzymowaniem i pielgrzymki do Sanktuariów i miejsc świętych na terenie Polski i poza jej granicami trwale wpisały się w Twoje Proboszczowanie i pozostaną dla nas niezapomnianym wspomnieniem.
Księże Marku!
Te wspaniałe sprawy, to tylko zarys Twojej jakże ofiarnej służby Bogu i ludziom wśród nas.
Trudno wskazać dziś wszystkie dzieła twoich rąk, ale patrząc na owoce Twojej pracy, dostrzegamy miłość jaką kryje Twoje serce do Boga i ludzi. Dlatego z sercem przepełnionym wdzięcznością przynosimy na Ołtarz Pański jako Wspólnota parafialna wszystkie te dzieła duchowe i materialne i prosić będziemy dobrego Boga, aby ziarno zasiane przez Ciebie wydało obfite plony.
Bóg zapłać i Szczęść Boże.
Op. Pani Krystyna Adamczyk
..................................................................
Ile słońc wiary zapaliłeś,
Ileś łez zgasił na cierpiącym licu,
Ile dróg z piekła w Niebo nawróciłeś,
Iluś zgromadził przy miłości krzyżu.
Czcigodny Księże Proboszczu!
W imieniu zelatorek i zelatorów oraz wszystkich członków żywego różańca w naszej parafii chcemy złożyć wyrazy wdzięczności, która trudno krótko wyrazić słowami. Drogi Księże dziękujemy za serce i troskę nad nami, za codzienny różaniec w naszym kościele, za nabożeństwo fatimskie, za drogę różańcową za niezapomniane podróże w jakie Ksiądz zabierał róże, po wielu świętych miejscach. Za niezłomne przypominanie nam o miłości naszej Matki Maryi.
Żegnamy Cię jako naszego Proboszcza, lecz pozostajesz w naszych sercach a przyjaźń oparta na Chrystusie jest fundamentem nieba.
Jak powiedział Kohelet wszystko ma swój czas, więc na ten nowy czas życzymy entuzjazmu by nie stracić smaku kapłaństwa, by wciąż patrzeć na ludzi ciepło i wyrozumiale, nadal wzmacniać ich wiarę i dobroć. Siły by porywać się na nowe cele, realizacji osobistych planów.
Otaczamy modlitwą różańcową i cieszymy się, że nowy etap życia spędzi Ksiądz w naszej wspólnocie.
Bóg zapłać!
Op. Pani Stanisława Liberda
..................................................
PARAFIADA 2020
Obchodząc wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny dnia 20 czerwca 2020 roku - w naszej parafii - dzieci i młodzież uczestniczyły w wydarzeniu jakim była Parafiada. O godzinie 12:30 zgromadziliśmy się wokół figurki Marki Bożej przy kaplicy Świętego Sebastiana aby tam oddać Matce Najświętszej wyrazy naszej miłości -przez odmówienie Litanii Loretańskiej oraz dziesiątka Różańca Świętego. Następnie uczestniczyliśmy w akcji Różaniec do nieba. Biało - żółty różaniec ułożony z balonów nadmuchanych helem unosił się nad nami prowadząc nasz wzrok do nieba. W ten sposób -w imię Boże, rozpoczęliśmy nasze spotkanie lednickie na "polach" znajdujących się przy starej plebanii. W tym dniu wspomnieliśmy także ważne wydarzenie z historii życia naszego świętego rodaka -setną rocznice chrztu ojca Świętego Jana Pawła II. Przybyli do nas Siewcy Lednicy -pani Monika oraz pan Tomasz - poprowadzili spotkanie ewangelizacyjne które trwało do godziny 18:00. Rozłożony nieopodal namiot bankietowy stał się dla nas przestrzenią odpoczynku i regeneracji sił dzięki smacznym pieczonym kiełbaskom które szybko znikały z grilla. Ciasta upieczone przez życzliwych nam rodziców stanowiły ważną przekąskę podczas wytężonego wysiłku. Podczas trwania tego znakomitego spotkania, można było uczestniczyć w zabawach, loterii fantów oraz także zrobić sobie selfie z żywymi barankami. Dobra zabawa towarzyszyła nam wszystkim. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Gościnnie wystąpił także Gminny Zespół Pieśni i Tańca HALNY - który zaprezentował pieśni poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Dziękujemy Ks. Proboszczowi Markowi Wójcikowi za pomoc w organizacji wydarzenia, promowanie i wspieranie inicjatyw Ruchu Światło – Życie oraz Liturgicznej Służby Ołtarza. Wyrazy wdzięczności kierujemy wobec naszych kochanych rodziców którzy zatroszczyli się by na naszym spotkaniu niczego nie zabrakło oraz swoją pomocą towarzyszyli nam podczas organizacji przedsięwzięcia. Galeria.
Dziękujemy s. Justynie, ks. Dominikowi oraz naszym przybyłym prowadzącym
- Państwu Monice i Tomaszowi Wójtowicz.
Ks. Dominik Woch
I Komunia Św. -2020
W tym roku I Komunia przeżywana była rodzinnie w trzech grupach przez trzy niedziele na dodatkowej Mszy Św. popołudniu o godzinie 13:00. Pierwsza grupa z Niedźwiedzia liczyła 9 osób i odbyła się 07.06.2020 r. - druga grupa w ilości 11 osób przystąpiła do I Komunii Świętej 14.06.2020 r. Te dzieci z Niedźwiedzia przygotowywał ks. Dominik Woch. Trzecia grupa była z Podobina i było 15 dzieci które były przygotowywane przez Siostrę Teresę Słoninę. Na zakończenie każdej z tych Mszy Św. dzieci odnawiały przyrzeczenia chrzcielne, otrzymywały obrazki - pamiątkę I Komunii Świętej i wręczając róże dziękowały mamie i tacie za doprowadzenie i przyjęcie w tym dniu razem z nimi Komunii Świętej. Uroczystość zakończyły wspólne zdjęcia z I Komunii Świętej. Jestem bardzo wdzięczny rodzicom dzieci, które przystąpiły do I Komunii Świętej, za wspaniałe zorganizowanie się w tym roku i za przystąpienie z razem z dziećmi do Komunii Świętej dając tym samym świadectwo umiłowania Chrystusa w Eucharystii. Zdjęcia Niedźwiedź. Zdjęcia Podobin.
Wyrazy wdzięczności składam s. Justynie za dekorację kościoła a s. Teresie Boczar za prowadzenie śpiewu w dniu Komunii Świętej.
Bóg zapłać! - ks. Proboszcz Marek Wójcik