Na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców w kotlinie między wzgórzami Potaczkowa (746 m n.p.m.) i Witów (711 m n.p.m.) gdzie łączą się dwa potoki Porębianka i Konina leży miejscowość Niedźwiedź.

Nazwa wsi wiąże się z potokiem Mezweza, wzmiankowanym w 1254 r., a później podawanym jako Niedźwiedzia nad którym została lokowana w 1398 r. W tym czasie ziemie te stanowiły dobra zakonu Cystersów w Szczyrzycu. Jan Długosz wspomina o wsi jako o dobrach królewskich.

Przez następne dwa stulecia Niedźwiedź wchodził w skład dzierżawy królewskiej zarządzanej kolejno przez Ratołdów, Pieniążków i Lubomirskich.

W 1593 r. – starosta sądecki Sebastian Lubomirski wybudował własnym kosztem drewniany kościółek pod wezwaniem św. Sebastiana Męczennika – swego patrona. Fakt powstania kościoła był wstępem do erygowania Parafii Niedźwiedź w 1605 r.

W dniu 1 listopada 1695 r. drewniany kościółek spłonął. Budowę nowego kościoła przeprowadzono w latach 1696 – 1699, ze składek parafian. Ten kościół był także drewniany, konstrukcji zrębowej, otoczony tzw. „sobotami” i kryty gontem. Rzeźbami ozdobił wnętrze W. Gliński z Zembrzyc. Główny ołtarz kościoła w stylu manierystycznym z obrazem św. Rodziny pochodzi z I połowy XVII w. Sprowadzono go tu z kościoła św. Anny w Krakowie. Jeden z bocznych ołtarzy, późnobarokowy, namalowany przez Franciszka Lekszyckiego, przedstawiał św. Antoniego Padewskiego. Ponadto w wyposażeniu była ambona barokowa i sześć barokowych posągów przedstawiających świętych (XVIII i XIX w.). Kościół otaczały lipy - pomniki przyrody zasadzone tutaj w 1933 r.

Ołtarz główny z bocznymi ołtarzami

Ołtarz główny z bocznymi ołtarzami.

W 1846r. dobudowano do niego kaplicę z kamienia, poświęconą Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W 1850 r. dobudowano do kościoła wieżę, która służyła jako dzwonnica. Teren wokół kościoła zwany „cmentarzem” został otoczony kamiennym murem ze stacjami Drogi Krzyżowej, które namalował pan Jan Bulas.

Ołtarz boczny Matki Bożej Różańcowej/Ołtarz główny/Ołtarz boczny św. Antoniego Padewskiego

Ambona barokowai chrzcielnica

W tym drewnianym kościółku w Niedźwiedziu dnia 1 listopada 1875 r. został ochrzczony Franciszek Salezy Smaciarz, który później przybrał pseudonim Władysław Orkan i był piewcą Gorców i jego ludu. Na cmentarzu parafialnym w Niedźwiedziu spoczywa jego żona i córka. To On tak pisał o tym kościółku w swoim utworze pt. „Na godne święta.”

... W kościele ciżba była wielka. Mały drewniany, kościółek trząsł się w posadach od napływu parotysięcznego tłumu, który kołysał się jak fala, parł na ściany i dusił się w świątyni Pańskiej. Kościółek huczał silnym basem organów i jeszcze silniejszym chórem parutysiąca gardzieli…

Nocą 6 czerwca 1992 r. Niedźwiedź przeżył wielką tragedię, całkowicie spłonął zabytkowy, drewniany kościółek pw. Św. Sebastiana.

Budowa nowego kościoła.

Po pożarze, nabożeństwa odbywały się na polu. Powstał Komitet Parafialny budowy kościoła. W tym samym roku odremontowano kaplicę, która pozostała na miejscu pożaru i dobudowano do niej nawę. Ku radości parafian w dniu 29. XI. 1992 r. została odprawiona Msza święta.

Do 7 XII 1997 r. była naszym kościołem na czas budowy kościoła.

1992 r. do końca listopada Msze św. były sprawowane na polu spalonego kościoła.

Wnętrze kaplicy która była dla nas Domem Bożym na czas budowy.

20 VIII 1992 r. pierwsze spotkanie na plebani Komitetu budowy nowego kościoła.D 05

Co roku odbywa się opłatek komitetu budowy kościoła na plebani.

20 I 1998 r. Gościem na opłatku Komitetu budowy kościoła był ks. bp Kazimierz Nycz dziękując za trud wybudowanego kościoła.

Spotkanie Komitetu budowy kościoła z ks. kard Franciszkiem Macharskim.

Teren pod budowę nowego kościoła na którym 24 III 1993 r. rozpoczęliśmy przygotowania do budowy kościoła.

Maj 1993 r. Trwają prace przy fundamentach nowego kościoła - pracują poszczególne osiedla.

Powoli rosną już mury nowego kościoła.

6 VI 1993 r. ks Ryszard Barański poświęcił nowy Krzyż który mężczyźni przynieśli na plac budowy.

10 VI 1993 r. Uroczystość Bożego Ciała na placu budowy Kościoła.

Z dnia na dzień nieustannie trwają prace przy budowie nowej świątyni.

Na nowym już miejscu 23 XI 1993r. ks. Bp Kazimierz Nycz poświęcił plac pod budowę nowego kościoła i wmurował

,,kamień węgielny’’ z fundamentów spalonego kościoła.

Do zimy trwa ciągle budowa - Kościół zaprojektował mgr inż. Michał Kuczmiński a majstrem był Stanisław Sutor.

Rok 1994 - powoli wyłania się już bryła nowego kościoła.

1994 r. - przygotowanie dachu pod blachę.

1995 r. - nowy kościół w zimowej szacie.

1995 r. - tu był czwarty ołtarz na procesji Bożego Ciała.

9 VI 1996 r. Prymicje rodaka ks. Marka Cichorza - jeszcze przed budującym się nowym kościołem.

Prymicje ks. Marka Cichorza

30 VIII 1996 r. - po południu nasza parafia przeżyła tragedię. Przeszła trąba powietrzna.

Trąba powietrzna nad Niedźwiedziem

Zniszczyła stare lipy otaczające kaplicę.

Zniszczone stare lipy

Potężna trąba powietrzna wyrządziła wiele szkód przy naszej kaplicy.

Trąba powietrzna uszkodziła też plebanię.

Uszkodzona plebania

1997 r. Kościół w Niedźwiedziu przygotowuje się do poświęcenia - w środku trwają prace wykończeniowe.

Nowy Kościół

Nowy kościół.

7 XII 1997 r. Ks. Kard Franciszek Macharski dokonał poświęcenia nowego kościoła w Niedźwiedziu
pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego.

17 VIII 1998 r. naszą parafię i nowy kościół nawiedził Ks. Kard Józef Glemp Prymas Polski.

Wizyta kanoniczna Ks. Kard Franciszka Macharskiego w Parafii Niedźwiedź.

Dożynki parafialne w Niedźwiedziu w 1999 r.

Peregrynacja Kopii Obrazu MB Częstochowskiej w parafii Niedźwiedź: 28 VIII - 29 VIII 1999 r.