Parafia św. Sebastiana w Niedźwiedziu

Sakramenty Święte

Duszpasterze parafii św. Sebastiana w Niedźwiedziu

Ty też możesz pomóc


Przekaż 1% podatku

KRS  0000030128

Odeszli do domu Ojca

 

               

    DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA 


  17 października 2021

 

1. Niezwykła to sytuacja, kiedy Pan staje się sługą. Bóg oddaje się w ręce człowieka, by móc stać się pokarmem. Tylko Bóg, który jest miłością, może to zrealizować. Chrystus, który ustanowił Eucharystię, pragnie zasiąść z nami do stołu i z nami ją spożywać. Odkrywajmy, w jak wielkiej tajemnicy bierzemy udział.

 

2. W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 października przypada święto Świętego Łukasza Ewangelisty. Jest to dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Pamiętajmy o nich w naszej modlitwie.

Również jutro będzie miała miejsce ogólnoświatowa kampania pod nazwą „Milion dzieci modli się na różańcu”. Jest to odpowiedź na zachętę MB Fatimskiej do dziecięcej modlitwy różańcowej, która skutecznie wyprasza światu pokój. Do tej modlitwy zaproszeni są : rodziny z dziećmi, przedszkola, szkoły, parafie, wspólnoty religijne, szpitale, domy dziecka i inne placówki. Swój udział można zgłosić na internetowej stronie akcji ”Milion dzieci modli się na różańcu”.

 

3. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Jako chrześcijanie nie walczymy mieczem. Naszym orężem jest różaniec. Codziennie w naszym kościele o godz. 17.00 gromadzimy się na wieczornej Eucharystii, a po niej odprawiamy nabożeństwo różańcowe. Wszystkich parafian zapraszamy do wspólnej modlitwy.

W tym tygodniu do prowadzenia różańca prosimy:

* w poniedziałek - kl. II z Podobina ( z rodzicami )

* we wtorek - kl. II z Niedźwiedzia ( z rodzicami )

* w środę - kl. I z Podobina ( z rodzicami )

* w czwartek - kl. I z Niedźwiedzia ( z Rodzicami )

* w piątek - kl. VIII z Podobina i Niedźwiedzia

* w sobotę - Orkiestrę św. Sebastiana

* w niedzielę - Róże Różańcowe z Niedźwiedzia

 

5. W środę uroczystość św. Jana Kantego, prezbitera, profesora Uniwersytetu Jagielońskiego, głównego patrona naszej archidiecezji.

 

6. W piątek przypada uroczystość Świętego Jana Pawła II. Odpust w sanktuarium na Białych Morzach.

 

Zespól Placówek Oświatowych w Podobinie obchodzi swoje święto patronalne. O godzinie 8.00 zostanie odprawiona Msza św. dla społeczności szkolnej z Podobina.

 

7. Wypominki roczne i jednorazowe przyjmowane są w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej do końca października. Wypominki roczne prosimy pisać na przeznaczonych do tego kartkach, które są przy drzwiach kościoła.

8. Na stronie internetowej naszej parafii została umieszczona lista wszystkich kapłanów, którzy pełnili posługę duszpasterską w parafii Niedźwiedź od początku istnienia parafii- tj. od roku 1605 -do dnia dzisiejszego. Znajdują się tam nazwiska 32 proboszczów, 111 wikariuszy oraz 9 diakonów.

9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła naszym dobrym Parafianom: Marcie i Magdzie Szymańskim, Annie i Kacprowi Jasek, Marii Kozickiej oraz Helenie Domagała i prosimy do sprzątania mieszkańców oś. Droga na Porębę.

 

10. Na fundusz stypendialny „Dzieło Nowego Tysiąclecia” złożyliśmy w minioną niedzielę 3100 zł. Bóg zapłać.

 

11. U ministrantów są do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny – zachęcamy do czytania.

 

12. Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie.

           

DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA 

                 
 10 października 2021

 

1. W dzisiejszą niedzielę kolejny raz w naszym kraju obchodzimy Dzień Papieski. Dziś, a także w sobotę, 16 października – w dzień powołania Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową – dziękujemy Bogu za wieloletnią posługę papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo u Boga we wszystkich troskach naszej codzienności.

 

2. Dzisiaj, po Mszy św. swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana dla upamiętnienia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Głównym celem fundacji jest promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Z tych środków fundowane są stypendia dla uzdolnionej, a pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży. Polecamy tę zbiórkę życzliwości Parafian.

3. Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Rozważając tajemnice z życia Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy wszystkie nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła. W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje naszym życiem.

Dzisiaj nabożeństwo różańcowe o godz. 16.30 prowadzi Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych.
W dni powszednie różaniec jest po Mszy św. o godz. 17.00.

Do prowadzenia różańca w tym tygodniu prosimy:

* w poniedziałek - kl. V z Podobina

* we wtorek - kl. VI z Niedźwiedzia
* w środę - kl. IV z Podobina
* w czwartek - kl. V z Niedźwiedzia
* w piątek - kl. IV z Niedźwiedzia
* w sobotę - scholkę parafialną
* w niedzielę - Róże z Podobina

4. W środę 13 października ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Po Mszy św. o godz. 17.00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu i różaniec, a następnie procesja z figurą MB Fatimskiej.

 

5. W czwartek przypada Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy nauczycieli i wychowawców naszą życzliwością, a przede wszystkim gorącą modlitwą.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • W środę– bł. Honorat Koźmiński (1829-1916), kapucyn, który powołał do życia wiele bezhabitowych zgromadzeń zakonnych.

 • W piątek – św. Teresa od Jezusa (1515-1582), dziewica, zakonnica i doktor Kościoła, która zreformowała zakon karmelitański; była wielką mistyczką.

 • W sobotę – św. Jadwiga Śląska (1174 lub 1179-1243), żona Henryka Brodatego, która po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.


6. Przy drzwiach kościoła umieszczone są kartki na wypominki całoroczne. Prosimy je zabrać i wyraźnie, czytelnie wpisywać imiona i nazwiska swoich zmarłych. Wypominki roczne będą czytane w każdą niedzielę przed Mszami o godz. 9.00 i 11.00. Natomiast wypominki jednorazowe należy pisać na innych, własnych kartkach.

Bardzo prosimy o składanie wypominek do końca października: w zakrystii po Mszach św. lub w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.
We Wszystkich Świętych wypominki będą przyjmowane tylko w wyjątkowych sytuacjach np. od osób spoza parafii.

7. Dziękujemy wszystkim, którzy robiąc porządki na cmentarzu segregują śmieci. Podobnie jak w ubiegłym roku przy bramie cmentarza ustawiona jest przyczepa na odpady zielone. Prosimy , aby bioodpady wrzucać wyłącznie na tę przyczepę, ale bez worków foliowych, bo folii nie można kompostować.

8. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę naszym dobrym Parafianom: Marii Merklinger, Dariuszowi Domagała, Józefie Cichórz, Ewelinie Kołodziej, Elżbiecie Bulik, Grzegorzowi Gnieckiemu, Antoninie Piwowar oraz Marzenie Cichorczyk i prosimy do sprzątania mieszkańców oś. Rynek.

9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – u ministrantów jest do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.

10. W zakrystii można dokonać rezerwacji lub od razu zakupić album- Kościoły Archidiecezji Krakowskiej t.VI, w którym znajdują się m.in. opis i zdjęcia naszego kościoła. Obok kościołów naszego dekanatu Mszana Dolna, są w nim kościoły dekanatów: Czernichów, Kalwaria, Pcim, Skawina i Sułkowice. Cena 80 zł. Ilość jest ograniczona.
 DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA
 
 ODPUST PARAFIALNY

3 października 2021

 

 

1. Dziś, w pierwszą niedzielę października przeżywamy święto naszego kościoła – odpust parafialny. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczęliśmy nabożeństwa różańcowe. Biorąc do rąk różaniec, przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki Maryi, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Zachęcamy do udziału w codziennej Mszy Świętej i październikowym nabożeństwie odprawianym w naszym kościele o godz.17.00. Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, prosimy o odmawianie różańca w domach.

Do prowadzenia różańca w tym tygodniu prosimy:

 

* w poniedziałek - kl. VIII z Podobina

* we wtorek - kl. VIII z Niedźwiedzia

* w środę - kl. VII z Podobina

* w czwartek - kl. VII z Niedźwiedzia

* w piątek - Liturgiczną Służbę Ołtarza

* w sobotę - Oazę oraz Róże dzieci i młodzieży

* w niedzielę - Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych im. św. Brata Alberta

 

2. Za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół nas obdarza.

3. W tym duchu przeżyjemy też liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które przypada w czwartek, 7 października.

 

4. W tym tygodniu patronują nam:

- w poniedziałek 4 października – św. Franciszek z Asyżu (1182-1226), założyciel Zakonu Braci Mniejszych;

- we wtorek 5 października – św. Faustyna Kowalska (1905-1938), zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka, nazywana Sekretarką Bożego miłosierdzia;

- w sobotę bł. biskup Wincenty Kadłubek.

 

5. W przyszłą niedzielę, 10 października będziemy przeżywali kolejny, XXI Dzień Papieski, który na trwałe wpisał się w kalendarz nie tylko Kościoła w Polsce, ale i w kalendarz ważnych rocznic i obchodów w naszej Ojczyźnie. Tego dnia swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.

 

Po każdej Mszy św. przed kościołem młodzież będzie zbierać ofiary do puszek na kształcenie dzieci i młodzieży pochodzących z biednych rodzin. Składając ofiarę na ten cel budujemy żywy pomnik naszego Świętego Papieża

 

8. Z powodu dzisiejszej uroczystości odpustowej zmianka tajemnic różańcowych zostaje przeniesiona na najbliższą niedzielę: po Mszy św. o godz. 7.00 Róże dorosłych, po Mszy św. o godz. 9.00 Róże dziecięce i młodzieżowe.

 9. Bóg zapłać za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę dobrym Parafianom: : Jolancie i Krzysztofowi Skwirut, Stefanii Haras, Bogusławie Gnieckiej, Zofii Michorczyk, Beacie Maźnickiej, Zofii Opach, Magdalenie Wojciechowskiej, Marii Jagoda, Zofii Mysza, Urszuli Buła oraz Zofii Wichereki  i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Gliniska.

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – u ministrantów jest do nabycia Gość Niedzielny, Niedziela, Staś dla najmłodszych oraz Zgoda. 

11. Przegląd gaśnic wszelkiego rodzaju będzie miał miejsce we wtorek na parkingu przed kościołem.

12. Królowo Różańca św. - nasza Patronko, miej nas wszystkich w swej matczynej opiece.                                            DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA 


                  26 września 2021                 

 

1. Dzisiejsza niedziela w Kościele jest poświęcona migrantom i uchodźcom. Ma nas uwrażliwić na doświadczanie niesprawiedliwości, krzywdy i często na nieludzki los tych, którzy z różnych powodów opuszczają swoją ojczyznę. Osobistymi modlitwami obejmijmy ludzi, którzy opuścili swój dom rodzinny z powodu toczących się wojen, prześladowań i terroru.

 

2. W środę, 29 września, w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. W sobotę, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. Może na co dzień nie zawsze pamiętamy, że to miłosierny Bóg troszczy się o każdego z nas, posyłając nam swoich aniołów, którzy chronią nas i nam pomagają. Aniołowie są przejawem obecności Boga w świecie. Łączą niebo z ziemią. Dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei.

 

3. W środę Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

4. W najbliższy piątek rozpoczyna się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej i w nabożeństwie różańcowym, które w naszym kościele będziemy odprawiali w dni powszednie po Mszy św. o godzinie 17.00 a w niedzielę o godz. 16.30.

Do prowadzenia różańca w tym tygodniu prosimy:

* W piątek klasy III z Niedźwiedzia i Podobina;
* w sobotę Chór parafialny „Oremus”;

* w niedzielę Róże z Niedźwiedzia.

Od 1 października Msze św. wieczorne będą odprawiane o godzinie 17.00.

5. W ramach przygotowania do I Komunii św. w środę na Mszy św. wieczornej będzie poświęcenie różańców dzieciom komunijnym, a po nabożeństwie spotkanie z rodzicami tych dzieci w salce na plebanii.

 

6. W liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji katolickich, w Kościele obchodzimy Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych. W osobistych modlitwach pamiętajmy także o naszych solenizantkach - siostrze przełożonej i siostrze organistce.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
Okazja do spowiedzi w czwartek od godziny 17.00;  w piątek od godz. 16.00 i codziennie pół godziny przed Mszą św. Będzie to zarazem spowiedź przed odpustem.

Chorych, którzy zostaną zgłoszeni, odwiedzimy od godz. 8.00: w piątek w Podobinie, w sobotę w Niedźwiedziu. Zgłoszenia należy dokonać do środy w kancelarii, w zakrystii lub telefonicznie.

8. W najbliższą niedzielę będziemy przeżywać parafialny odpust ku czci MB Królowej Różańca św. Sumę odpustową o godz. 11.00 ze słowem Bożym odprawi o Kazimierz Pelczarski ze Zgromadzenia Księży Redemptorystów. Po sumie będzie procesja eucharystyczna, prosimy o przygotowanie asyst procesyjnych, dzieci po I Komunii przychodzą w tunikach komunijnych. W dzień odpustu będą odprawione wszystkie msze niedzielne tj. o godz. 7.00, 9.00. 11.00 i 17.00.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 

– w poniedziałek 27 września – św. Wincenty a Paulo (1581-1660), prezbiter, patron dzieł miłosierdzia;

– we wtorek 28 września – św. Wacław (ok. 907-929 lub 935), męczennik, król i patron Czech, zginął za wiarę z rąk brata;

– w środę 29 września – święci archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał, szczególni posłańcy od Boga;

– w czwartek 30 września – św. Hieronim (ok. 347-420), prezbiter i doktor Kościoła, tłumacz Pisma Świętego na język łaciński;

– w piątek 1 października – św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, karmelitanka, patronka misji katolickich;

– w sobotę 2 października – Święci Aniołowie Stróżowie, opiekunowie niebiescy dani nam przez Boga.

 

 

9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę naszym dobrym Parafiankom: Małgorzacie Balińskiej, Kazimierze Kołbon, Monice Stróżak, Joannie Hanusiak oraz Weronice Plechowicz i prosimy o przygotowanie kościoła na uroczystość odpustową mieszkańców oś. Nowe Gliniska.

10. W podziękowaniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i s. Czackiej, uczniowie SP w Niedźwiedziu wraz z opiekunami zapraszają w poniedziałek o godz. 14.30 na III Bieg Papieski. Szczegółowe informacje na plakatach i w internecie.

11. U ministrantów można nabyć Gościa Niedzielnego i Niedzielę oraz miesięcznik dla najmłodszych pt. Staś – zachęcamy do prenumeraty Stasia i do lektury prasy katolickiej. Zapisy na prenumeratę Stasia są w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.

12. Dziś przed kościołem są dwie zbiórki:

- Oaza zbiera na duszpasterstwo dzieci i młodzieży

 

- Rada Parafialna zbiera składkę inwestycyjną na pokrycie kosztów kostki.

W ubiegłą niedzielę na leczenie chorego dziecka z parafii Wiśniowa ofiarowaliśmy 4680 zł.

Wszystkim darczyńcom składamy podziękowanie za dobroć serca – Bóg zapłać.

13. Dobiega końca Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W Urzędzie Gminy można dopełnić tego obowiązku od 27 do 30 września 2021r. W tych dniach od godz. 8.00 do godz. 12.00 będzie pełnił dyżur Rachmistrz Spisowy.

 DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

19 września 2021

 

 

1. Jezus nie przeminął wraz ze swoją epoką. Zmartwychwstały żyje również w naszych czasach. Jego zbawczą moc otrzymujemy w sakramentach, w słowie Bożym i w liturgii. Uczmy się odkrywać prawdę, że Chrystus towarzyszy nam w wędrówce przez życie i tą prawdą żyć na co dzień.

2. W środę po wieczornej Mszy św. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

 

3. W tym tygodniu patronują nam:

w poniedziałek 20 września – święci męczennicy Andrzej Kim Taegon (1821-1846), prezbiter, Paweł Chong Hasang (1795-1839) i Towarzysze, pierwsi męczennicy koreańscy;

we wtorek 21 września – św. Mateusz (†ok. 60), apostoł i ewangelista;

w czwartek 23 września – św. Pio z Pietrelciny (1887-1968), prezbiter, stygmatyk, mistyk, czciciel Eucharystii i Matki Bożej.

 

4. Podajemy do informacji, że termin uroczystości I Komunii św. w naszej parafii jest stały – i o ile nie wydarzy się coś nadzwyczajnego – będzie to corocznie trzecia niedziela maja.

 

5. Po niemal 20 latach funkcjonowania zniszczeniu uległ mechanizm sterowania dzwonami w kościele. Stare, mechaniczne urządzenie zostało zastąpione nową automatyką – w pełni elektronicznym sterowaniem i nowymi elektronicznymi czujnikami. Przypominamy,że dzwony wzywają do modlitwy na Anioł Pański codziennie o godz. 6.00, 12.00 i 21.00. Ponad to automatycznie uruchamiane są pół godziny przed Mszą św. oraz przez 1 minutę najmniejszy dzwon wzywa do kościoła na 5 minut przed nabożeństwem.

 

6. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę naszym dobrym Parafiankom: Magdalenie Smaciarz, Katarzynie Smaciarz, Barbarze Wojciechowskiej, Lucynie Gnieckiej, Klaudii Smaciarz oraz Danucie Gnieckiej i prosimy do sprzątania Parafian z osiedli: Pudły, Pudlaki i Gawły.

 

7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – jak co tydzień są do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.

 

8. Dzisiaj przed kościołem wspieramy naszymi ofiarami leczenie i rehabilitację chorego dziecka – Kuby z parafii Wiśniowa, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Aby mógł chodzić czeka go kolejna bardzo kosztowna operacja.

 

9. Wójt naszej gminy apeluje do wszystkich mieszkańców, aby nie spalać w piecach śmieci i odpadów. Spalanie toksycznych śmieci to nie tylko narażanie się na kary finansowe i sprawy karne w sądzie, ale dla nas ludzi wierzących, to grzech, nazwany przez papieża grzechem ekologicznym. Podczas spalania odpadów dochodzi do emisji trujących pyłów i gazów, które wdychamy i spożywamy z roślinami, na których takie nieczystości osiadają. Nie trujmy innych ludzi, naszych dzieci i samych siebie. Pamiętajmy o V przykazaniu „ Nie zabijaj”.

10. W najbliższą niedzielę 26 września będą zebrania wiejskie w Niedźwiedziu i w Podobinie: w Niedźwiedziu w Domu Kultury o godz. 12.00, zaś w Podobinie w szkole o godz. 14.00. Ze względu na wagę podejmowanych spraw organizatorzy proszą o liczny udział w zebraniach.

11.  W najbliższą niedzielę składka inwestycyjna - przed kościołem na ręce członków  Rady parafialnej można złożyć kolejną ratę - 50 zł. od domu - na kostkę wokół kościoła.  

12. Panie Boże, błogosław nam w pracy, nauce i odpoczynku.
DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

12 września 2021

 

1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce Tydzień Wychowania i dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Chodzi o wielkie dzieło kształtowania przyszłych pokoleń, ich świata wartości i szlachetnych postaw życiowych. Niech to będzie nie tylko czas szczególnej modlitwy, lecz także okazja do refleksji, jakie dajemy świadectwo życia naszym dzieciom. Nie wolno nam zapomnieć, że nasze życie jest wsparciem lub degradacją procesu wychowania, nad którym trudzą się rodzice i wychowawcy.

 

2. W poniedziałek Nabożeństwo Fatimskie – po Mszy św. , która rozpocznie się o godz. 18.00, przed Najświętszym Sakramentem odmówimy różaniec a następnie będzie procesja wokół kościoła z Figurą MB Fatimskiej. Do wspólnej modlitwy zapraszamy wszystkich, zaś szczególnie uczniów klas trzecich i ósmych.

 

3. We wtorek 14 września święto Podwyższenia Krzyża świętego. Krzyż to znak zbawienia – znak mojej wiary. Czy za każdym razem, gdy go czynię, robię to z pełną świadomością? Wobec profanacji krzyża w wielu miejscach świata powinienem się zastanowić nad tym, jakie miejsce w moim życiu zajmuje Chrystusowy krzyż – znak zbawienia i zwycięstwa. Czy w moim domu i miejscu pracy jest dla niego godne miejsce?

W naszej parafii na Górze Potaczkowej przed 21 laty postawiono Krzyż Milenijny. Pragniemy go uczcić specjalnym nabożeństwem organizowanym wspólnie z naszą gminą pod patronatem Starosty Limanowskiego. O godzinie 15.00 przy kapliczce na oś. Potaczki rozpocznie się plenerowa Droga Krzyżowa prowadząca na szczyt. Krzyż kolejno będą nieśli: dzieci klas trzecich, młodzież klas ósmych, kobiety, mężczyźni oraz siostry zakonne i księża. Pod krzyżem ok. godziny 16.30 zostanie odprawiona Msza św. a po jej zakończeniu będzie część artystyczna. Do udziału w tym nabożeństwie zapraszamy Parafian i Gości. W tym dniu kościele nie będzie Mszy św. wieczornej.

 

4. W środę przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

 

5. 17 września będziemy obchodzili rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 r. Pamiętajmy o tej tragicznej karcie historii i módlmy się za wszystkich poległych na Wschodzie w obronie ojczyzny.

 

6. W tym tygodniu patronują nam:

w poniedziałek 13 września – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup i doktor Kościoła;

w środę 15 września – Najświętsza Maryja Panna Bolesna;

w czwartek 16 września – święci męczennicy Korneliusz (†253), papież, i Cyprian (†258), biskup, gorliwi duszpasterze i obrońcy wiary;

w sobotę 18 września – św. Stanisław Kostka (1550-1568), zakonnik, patron Polski, dzieci i młodzieży.

 

7. Chłopców z klasy trzeciej oraz starszych, którzy chcieliby pełnić piękną posługę przy ołtarzu jako ministranci zapraszamy na spotkanie w środę o godz. 16.30. Rodziców prosimy o współpracę i zachęcenie synów – pamiętajmy, że we wspólnocie ministranckiej najczęściej rodzą się powołania kapłańskie.

Spotkanie organizacyjne lektorów i ministrantów będzie również w środę po Mszy św. wieczornej.

8. Spotkanie po pielgrzymkowe uczestników Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę będzie w kościele św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej w sobotę o godz. 18.00.

 

9. Dziś obok tygodników: Niedziela i Gość Niedzielny można nabyć Stasia – miesięcznik dla najmłodszych. Prenumeratorzy odbierają Stasia w zakrystii.

10. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę naszym dobrym Parafianom: Emilii i Mariuszowi Potaczek, Piotrowi Liberda, Annie Michalczewskiej, Marii Pawlika, Janinie Napora oraz Grażynie Cichorczyk i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Smaciarze i Jarosy.

11.  W przyszłą niedzielę przed kościołem  będziemy mogli ofiarować datek na leczenie i rehabilitację Kuby Mistarza, chorego dziecka z parafii Wiśniowa, którego czeka kolejna kosztowna operacja. 

12. Niech nowi błogosławieni – Stefan Wyszyński i Róża Czacka wypraszają nam u Pana potrzebne dary.

 

 

 DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

                                                                                  5 września 2021

 

 

 

1. Człowiek, który ma serce przepełnione miłością, na spotkaniu chce powiedzieć dosłownie o wszystkim. Jeśli nie ma w nas miłości, to modlitwa się dłuży i jest tylko niemiłym obowiązkiem. Nie zapominajmy o miłości, gdy jesteśmy na niedzielnej Eucharystii, bo stoimy przed Tym, który jest miłością i z miłości daje nam siebie jako pokarm na życie wieczne.

 

2. Dziś, w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszach św. o godz. 7.00 i 9.00 spotkanie Żywego Różańca i zmianka tajemnic różańcowych.

 

3. Młodzież klas ósmych zapraszamy jutro na Mszę św. o godz. 18.00 a następnie na spotkanie formacyjne rozpoczynające roczne przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

 

4. W środę 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Duchowość naszego narodu jest przeniknięta duchowością maryjną, która zawsze ukierunkowuje nas na Boga. W naszej tradycji to święto jest nazywane świętem Matki Bożej Siewnej, bo tego właśnie dnia prosimy o błogosławieństwo Boże dla przyszłych plonów.

 

5. W sobotę 11 września o godz. 17.30 w przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończenie Nowenny 9 Tygodni przed tym ważnym wydarzeniem. O prowadzenie modlitwy prosimy Róże z Niedźwiedzia.

 

6. Parafialny chór „Oremus” po wakacyjnej przerwie wznawia swoją działalność. Na pierwszą próbę w piątek o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich chórzystów, a szczególne zaproszenie kierujemy do tych Parafian, których Pan Bóg obdarzył pięknym głosem i wrażliwością muzyczną. Siostra Teresa czeka z otwartymi rękami na nowe chórzystki a zwłaszcza nowych chórzystów, gdyż brakuje w naszym chórze męskich głosów. Niech nikt nie marnuje talentu danego przez Boga, lecz pomnaża go śpiewając w chórze na cześć Pana i ku pożytkowi naszej wspólnoty parafialnej.

 

7. Z racji czytanego dzisiaj listu biskupów, adoracja Najświętszego Sakramentu będzie w przyszłą niedzielę.

8. Z okazji beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej jest do nabycia specjalny numer Gościa Niedzielnego w cenie 10 zł. w całości poświęcony nowym błogosławionym. Oprócz tego można nabyć tygodniki: Niedzielę i Gościa Niedzielnego.

9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Michalinie i Sebastianowi Napora, Agnieszce Kęskowicz, Marii Potaczek, Annie Napora, Marii Kęskowicz, Halinie Wsolak oraz Marii Michalczewskiej i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Potaczki od pana Michała Michalczewskiego do końca oraz Parafian z oś. Niedojady.

10. Przypominamy, że zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego będzie w poniedziałek. Elektrośmieci należy wystawić przed swoją posesję do godz. 9.00.

11. Wszystkim Parafianom i naszym Gościom, a szczególnie solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

 

 
DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

29 sierpnia 2021

 

 

 

1. Czas urlopów i wakacji, który się kończy, był dla wielu z nas okazją do pogłębienia więzi z Bogiem, szukania i rozpoznawania znaków Jego obecności i błogosławieństwa. Jesteśmy ludem Boga. Wędrującym przez pustynię Izraelitom wydawał się On być dalekim, jednak w rzeczywistości był Bogiem bliskim, zatroskanym o swój lud. Dziś także troszczy się o swój lud, prowadzi go, strzeże, błogosławi, udziela mu sakramentów, żeby żył w świętości. Trzeba często pytać się, czy robię wszystko, by razem z innymi być Jego ludem.

 

2. We wtorek 31 sierpnia będziemy obchodzić 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które zakończyły strajki i rozpoczęły proces przebudowy naszego państwa. Żyliśmy ideałami solidarności, prawdy i wolności. Co w naszych sercach zostało z etosu Solidarności tamtych lat?

 

3. W środę będziemy obchodzić 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwie szczególnie o tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny na wszystkich frontach. Otoczmy modlitwą także tych, którzy po jej zakończeniu walczyli o suwerenność i niepodległość Polski i złożyli ofiarę swojego życia jako więźniowie polityczni, a których próbowano wymazać z historii.

 

4. 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzieciom i młodzieży życzymy wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu dojrzałych postaw, a czcigodnym nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego, potrzebnego w procesie kształtowania dzieci i młodzieży. Msza Święta, ze szczególną prośbą o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym, asystencję Ducha Świętego na czas edukacji i wszelkie potrzebne łaski dla wychowawców, nauczycieli, uczniów i rodziców, w naszym kościele o godz.8.00. Serdecznie zapraszamy.

 

5. W przyszłą niedzielę po Mszach św. o godz. 7.00 i 9.00 spotkanie Żywego Różańca i zmianka tajemnic różańcowych.

 

6. W piątek 3 września patronuje nam św. Grzegorz Wielki (ok. 540-604), papież i doktor Kościoła, teolog i reformator życia religijnego.

 

7. W tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi w czwartek i piątek od godz. 17.00 i codziennie pół godziny przed każdą Mszą św.

Do spowiedzi zapraszamy szczególnie wszystkich uczniów, aby z Panem Bogiem mogli rozpocząć nowy rok szkolny.

8. Odwiedziny chorych z posługa sakramentalną będą od godz. 8.00 w piątek w Podobinie, w sobotę w Niedźwiedziu. Chorych prosimy zgłaszać do środy.

9. W sobotę o godz.6.30 Msza Święta i litania ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, a o godz. 17.30 Nowenna 9 Tygodni przed beatyfikacją Prymasa Wyszyńskiego prowadzona przez Róże z Podobina.

 

10. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę Paniom: Grażynie i Agnieszce Wielowskim, Michalinie Rapta, Cecylii Michalczewskiej, Krystynie Zapała, Annie Rzepka, Lenie i Joannie Kuczaj, Marii Krzysztofiak, Danucie Wsolak oraz Wiktorii Kuczaj i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Potaczki od pana Sebastiana Napory do pana Andrzeja Michalczewskiego.

11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej – są do nabycia tygodniki: Niedziela i Gość Niedzielny.

12. Dziś przed kościołem składka inwestycyjna – Bóg zapłać za ofiary po 50 zł. od domu na kostkę przy kościele.

13. Zbiórka zużytego sprzętu AGD i RTV będzie w poniedziałek 6 września. Odpady należy wystawić przed swoją posesją do godziny 9.00.

14. Niech dobry Bóg strzeże nas przed każdym złem i błogosławi nam w dobrym życiu.

 DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

22 sierpnia 2021

 

 

1. Ilość informacji jest tak duża, że trzeba stosować różne filtry, by odróżnić prawdę od fałszu i odnaleźć się w tym gąszczu. A mowa Pana Jezusa jest prosta, nie ma w niej obcych słów ani skomplikowanych zdań. Bo sam Jezus jest prawdą i życiem. Zostaliśmy zaproszeni na ucztę, na której On daje nam słowo i chleb żywy – swoje ciało – abyśmy żyli na wieki. Tę prawdę uczmy się nieustannie odkrywać.

 

2. Jutro przypadnie rocznica podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzień 23 sierpnia w 2008 r. został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy zginęli w sowieckich łagrach i niemieckich obozach koncentracyjnych, lecz także tych, którzy opowiedzieli się za Bogiem i dlatego oddali zdrowie i życie w obronie godności i praw człowieka. Jest obecnie podważana współczesna historia, naginane są fakty w imię tzw. poprawności politycznej. Warto znać fakty, warto pamiętać i pielęgnować pamięć.

 

3. W czwartek 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powiedział, że tu bije serce narodu. Na Jasną Górę swoje kroki kierują miliony pielgrzymów. W wielu domach jest czczony wizerunek Czarnej Madonny. To świadectwo naszej miłości do Matki naszego Pana, która w jasnogórskiej ikonie przebywa w naszym narodzie od wieków. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 9.00 i 18.00.

 

4. W piątek o godz. 17.30 różaniec w intencji trzeźwości w naszych rodzinach, a w sobotę , również o godz. 17.30 Nowenna 9 Tygodni przed beatyfikacją Prymasa Stefana Wyszyńskiego prowadzona przez Róże z Niedźwiedzia.


5. W tym tygodniu patronują nam:

we wtorek – św. Bartłomiej (†ok. 70), apostoł;

w piątek – św. Monika (ok. 332-387), matka św. Augustyna, wzór matki modlącej się o nawrócenie syna;

w sobotę – św. Augustyn (354-430), biskup i doktor Kościoła.

 

6. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 parafialne dożynki – dziękować będziemy dobremu Bogu za tegoroczne plony i za Jego błogosławieństwo w pracy na roli.


7. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę naszym Parafiankom: Adeli Niedośpiał, Sylwii i Annie Lach, Magdalenie i Kamili Zając oraz Jolancie Wielowskiej i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Moskały i Lipówka.

 

8. Zachęcamy do czytania gazet religijnych- są do nabycia tygodniki katolickie: Niedziela i Gość Niedzielny.


9. Za tydzień, w ostatnią niedzielę miesiąca przed kościołem będzie zbierana składka po 50 zł. od domu na pokrycie kosztów kostki brukowej. W minionym tygodniu został wykonany chodnik z kostki między starą plebanią a kaplicą św. Sebastiana, zaś w tym tygodniu planujemy wykonać ogrodzenie placu kościelnego od strony przedszkola i szkoły.


10. Przed nami ostatni tydzień wakacji – wszystkim Parafianom i naszym Gościom życzymy dobrego tygodnia – Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Jasnogórskiej.

 

WNIEBOWZIĘCIE NAJŚW. MARYI PANNY

 

15 sierpnia 2021

 

 

 

1. Przez dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny Kościół przypomina nam, że powołaniem każdego człowieka jest zjednoczenie z Bogiem. Dążymy do niego w doczesnym, ziemskim życiu. Bóg wzywa nas do nieba, gdzie dla każdego jest przygotowane miejsce od założenia świata.

 

2. Obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, pierwocin zbóż na zakończenie każdej Mszy Świętej.

 

3. Dziś 101 rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny i całej Europy. Za przyczyną Maryi Królowej Pokoju polecajmy Bogu sprawy naszej ojczyzny i naszego narodu.

 

4. W tym tygodniu patronują nam:

we wtorek – św. Jacek (1183-1257), prezbiter, dominikanin, czciciel Matki Bożej, ewangelizator naszych ziem;

w piątek – św. Bernard (1090-1153), opat i doktor Kościoła, teolog, mistyk, nazywany „wyrocznią Europy”;

w sobotę – św. Pius X (1835-1914), papież, szerzył kult Eucharystii, wydał dekrety o wczesnej i częstej Komunii Świętej.

 

5. W piątek o godz. 17.30 różaniec w intencji trzeźwości w rodzinach naszej parafii, w sobotę również o 17.30 Nowenna 9 Tygodni przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego prowadzona przez Róże z Podobina.

6. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę naszym Parafiankom: Annie Strama, Stanisławie Smaciarz, Helenie Adamczyk, Wiesławie Rakoczy, Jadwidze Halama oraz Bożenie Adamczyk i prosimy do sprzątania Parafian z osiedli Piwowary i Adamczyki.

 

7. Są do nabycia tygodniki katolickie: Niedziela i Gość Niedzielny oraz dwa wakacyjne numery Stasia - miesięcznika dla najmłodszych. Zachęcamy do czytania.

8. Składka na wywóz śmieci z cmentarza złożona w ubiegłą niedzielę wyniosła 6.337 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

9. Zakończyły się prace przy układaniu kostki na drodze procesyjnej wokół kościoła. Wykonano również przycięcie i pielęgnację dziesiątek tui i innych roślin przy kościele i plebanii. Widzimy jak wypiękniało otoczenie naszego kościoła, a efekt będzie jeszcze lepszy, gdy zazieleni się zasiana tam trawa.

Złożone w dwie niedziele składki inwestycyjne po 50 zł. od domu pokryły ok. 20 % poniesionych kosztów. Dzięki Waszym ofiarom składanym w niedziele inwestycyjne ( przypominamy, że jest to ostatnia niedziela miesiąca ) będziemy stopniowo dług spłacać.

W najbliższym czasie planujemy wykonanie chodnika z kostki brukowej od starej plebanii do kaplicy św. Sebastiana oraz nowe ogrodzenie kościoła od strony przedszkola i szkoły.

10.  Tegoroczne parafialne dożynki przeżywać będziemy za dwa tygodnie w niedzielę 29 sierpnia na Mszy św. o godz. 11.00.         O przygotowanie wieńca dożynkowego i asysty prosimy Parafian z Podobina  z osiedli: Potaczki i Niedojady.  

11. Mobilny punkt ZUS, w którym można będzie złożyć wniosek o świadczenie Dobry Start 300+ dla ucznia będzie działał w Urzędzie Miasta Mszana Dolna w środę 18 sierpnia w godzinach od 9.00 do 14.00.

12. Maryjo, Królowo Wniebowzięta wypraszaj nam u Boga potrzebne łaski.DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

8 sierpnia 2021

 

 

 

1. Perspektywa wieczności jest niezwykła dla człowieka. „Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,51) – usłyszeliśmy dzisiaj. Nakarmieni przy ołtarzu Eucharystii, umocnieni słowem Chrystusa, odważnie kroczmy w codzienności, która jest drogą ku celowi, jaki wyznaczył nam Bóg. Naszym najważniejszym celem jest spotkanie z naszym Panem w wieczności.

 

2. Dzisiaj o godz. 15.00 na naszym cmentarzu nabożeństwo za zmarłych. W Godzinie Miłosierdzia rozpoczniemy Koronką do Bożego Miłosierdzia, następnie zostanie odprawiona koncelebrowana Msza św. za zmarłych z okolicznościowym kazaniem, po Mszy św. modlitwy za dusze cierpiące w czyścu.

Przy wejściu na cmentarz Rada Parafialna zbiera ofiary na wywóz śmieci i utrzymanie porządku na cmentarzu. Składamy serdeczne Bóg zapłać za każdą ofiarę złożoną na ten cel.

3. Wikariusz naszej parafii, ks. Dominik obchodzi dzisiaj swoje imieniny. Msza św. w jego intencji zostanie odprawiona o godz. 11.00. Księdzu Dominikowi życzymy Bożego błogosławieństwa na pięknej drodze posługi kapłańskiej.

 

4. W najbliższą niedzielę uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Papież Pius XII w 1950 r. przypieczętował dogmatem prawdę obecną w Kościele już od V w., że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały nieba i wywyższona przez Boga jako Królowa. W polskiej tradycji z tą uroczystością jest związany obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, zbóż, dlatego przynosimy je przed ołtarz. Chcemy w ten sposób uwielbić Boga i podziękować Mu za to, że troszczy się o nas.

Obrzęd błogosławieństwa odbędzie się na zakończenie każdej Mszy Świętej.

 

5. 15 sierpnia przypadnie 101. rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zatrzymała nawałnicę bolszewicką i zmieniła bieg historii naszej ojczyzny i Europy.

 

6. W tym tygodniu patronują nam:

w poniedziałek – św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein, 1891-1942), dziewica i męczennica, patronka Europy, filozof;

we wtorek – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik;

w środę – św. Klara (1194-1253), dziewica, wzorem św. Franciszka żyła w ubóstwie, założycielka klarysek;

-  w piątek - święto NMP Kalwaryjskiej;

w sobotę – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), prezbiter, franciszkanin, męczennik obozu Auschwitz-Birkenau.

 

7. W piątek o godz. 17.30 różaniec w intencji trzeźwości w rodzinach naszej parafii, a w sobotę również o godz. 17.30 Nowenna 9 Tygodni przed beatyfikacją Kardynała Wyszyńskiego prowadzona przez Róże z Niedźwiedzia. Materiały nowennowe są do odebrania w zakrystii.

 

8. W piątek Nabożeństwo Fatimskie – po Mszy św. o godz. 18.00, przed Najświętszym Sakramentem odmówimy różaniec a następnie procesja z Figurą MB Fatimskiej. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę Paniom: Gabrieli i Klaudii Gnieckim, Józefie i Agnieszce Cichorz, Ewelinie Hanula, Krystynie Potaczek oraz Bernadecie Talarek i prosimy do sprzątania Parafian z osiedli: Zmysłówka, Jamrozy, Rogi i Wieś.

10.W akcji „Św. Krzysztof – 1grosz za 1 kilometr” ofiarowaliśmy 4.350 zł. i 25 euro na środki transportu dla polskich misjonarzy. Bóg zapłać.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej- są do nabycia: Niedziela, Gość Niedzielny oraz miesięcznik dla najmłodszych – Staś. Prenumeratorzy Stasia odbierają gazetę w zakrystii.

12. „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim” zawitają dzisiaj do Niedźwiedzia. Tematem przewodnim dzisiejszego spaceru jest: „ Lubomirscy, Władysław Orkan oraz żywioł ognia”. Spacer rozpocznie się o godz. 16.30 przy kościele parafialnym w Niedźwiedziu i potrwa ok. dwóch godzin. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

13. Naszym Gościom i Parafianom życzymy dobrego tygodnia i Bożego błogosławieństwa na każdy dzień.

 

   

OSIEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

1 sierpnia 2021

 

 

1. Współczesny człowiek to homo viator – człowiek w drodze. Czy jednak dostrzegamy, że życie jest tylko wędrówką ku wieczności? Stajemy się w pełni ludźmi, gdy pozwalamy się ogarnąć miłości Bożej, gdy przyjmujemy Jezusa Eucharystycznego przypominającego nam: „Ja jestem chlebem życia” (J 6,35). Niech te słowa nieustannie brzmią w naszych sercach, nie tylko w uszach.

 

2. „Powstanie warszawskie to nie tylko wspomnienie, to całe nasze życie” – powiedział ks. bp Edward Materski, który uczestniczył w nim jako seminarzysta i niósł pomoc duszpasterską. Módlmy się za wszystkich, którzy przez 63 dni powstania warszawskiego walczyli o wolność Warszawy i Ojczyzny.

 

3. Dziś, w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 7.00 i 9.00 spotkanie Żywego Różańca i zmianka tajemnic różańcowych.

 

4. Jutro, 2 sierpnia, możemy uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli, związany ze św. Franciszkiem z Asyżu. Aby uzyskać odpust, należy: pobożnie nawiedzić kościół, odmówić w nim modlitwę Ojcze nasz i wyznanie wiary, być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

 

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

Okazja do spowiedzi w czwartek i piątek od godz. 17.00 i codziennie pół godziny przed każdą Mszą św.

Odwiedziny chorych w domach z posługą sakramentalną będą od godz. 8.00: w piątek w Podobinie, w sobotę w Niedźwiedziu.

Chorych należy zgłosić do środy.

6. W środę przypada wspomnienie św. Jana Marii Vianneya (1786-1859), prezbitera, gorliwego duszpasterza, patrona proboszczów, a w piątek 6 sierpnia święto Przemienienia Pańskiego.

 

7. Nabożeństwo za naszych zmarłych zostanie odprawione na cmentarzu parafialnym w przyszłą niedzielę o godz. 15.00. Rozpoczniemy Koronką do Bożego Miłosierdzia, następnie będzie odprawiona Msza św. a po niej modlitwy za dusze cierpiące w czyścu. Przy wejściach na cmentarz Rada Parafialna będzie zbierać ofiary na utrzymanie cmentarza – głównie na wywóz śmieci. Informujemy, że tylko w jednym miesiącu – lipcu – za śmieci zapłaciliśmy 3.850 zł.

W kościele w tym dniu Msze św. będą w porządku niedzielnym, czyli o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 18.00.

 

8. W sierpniu, miesiącu trzeźwości w każdy piątek o godz. 17.30 przez Różę św. Maksymiliana będzie odmawiany różaniec w intencji trzeźwości w rodzinach naszej parafii. W najbliższy piątek ze względu na spowiedź pierwszopiątkową, modlitwa będzie w ciszy.

 

9. W sobotę o godz. 17.30 nowenna 9 tygodni przed beatyfikacją Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego prowadzona przez Róże z Podobina.

 

10. Przed tygodniem w ogłoszeniach o sprzątaniu kościoła wkradł się literowy błąd i dlatego z dolnej części oś. Godki do sprzątania przyszły zaledwie trzy osoby: Katarzyna Majerczyk, Maria Cichorczyk i Jan Potaczek, którym w sprzątaniu pomagały: s. Justyna i pani Jadwiga Zapała – Bóg zapłać. Naprawiamy błąd i do sprzątania prosimy Parafian z górnej części oś. Godki – od Niedźwiedzia do państwa Michorczyk oraz Parafian z oś. Janaski.

 

11. Dzisiaj przed kościołem w ramach akcji „1 grosz za 1 kilometr” składamy ofiarę na środki transportu dla polskich misjonarzy, w podziękowaniu za szczęśliwie odbyte podróże.

12. U ministrantów są do nabycia tygodniki katolickie: Niedziela i Gość Niedzielny. Zachęcamy do lektury.

13. Wójt naszej Gminy prosi o przekazanie informacji o szczepieniu przeciw COVID -19 . Osoby powyżej 18 roku życia mogą się zaszczepić preparatem firmy Johnson & Johnson dzisiaj w godzinach od 7.30 do 15.30 w budynku Domu Kultury w Niedźwiedziu.

14. naszym Parafianom i wszystkim Gościom życzymy dobrego tygodnia – niech nam Pan błogosławi.

  SIEDEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU   
25 lipca 2021


1. Każda Msza Święta rozpoczyna się wezwaniem do modlitwy, kierowanym do nas przez kapłana, byśmy do wspólnej intencji dołączyli nasze osobiste prośby. Jezus może spełnić nasze prośby, przemienić nasze życie, o ile z pełnym zaufaniem potrafimy złożyć w Jego dłonie to, co nas boli i niepokoi. Uczmy się od apostołów postawy zawierzenia, z którą złożyli w dłonie Jezusa pięć chlebów i dwie ryby.

 

2. Wspominamy dziś św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Po Mszy Świętej o godz.18.00 błogosławieństwo pojazdów przed kościołem.

Zaś w przyszłą niedzielę w ramach akcji Św. Krzysztof – 1 grosz za 1kilometr podziękujemy Panu Bogu za zachowanie nas od wypadków na drodze, składając ofiarę na środki transportu dla polskich misjonarzy.

 

3. Trwa czas urlopów, wakacji dany nam przez Boga, abyśmy zatroszczyli się o ubogacenie swojej duchowości. Warto odkryć miejsca szczególnie upodobane przez Boga. Znajdźmy czas na budowanie pięknych relacji z bliskimi. Wakacje to czas żniw i zbiorów różnych plonów. Pamiętajmy o ciężkiej pracy rolników, która często nie jest doceniana, a służy nam wszystkim. Szanujmy ich trud.

 

4. W tym tygodniu patronują nam:

w poniedziałek – Święci Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny, dziadkowie Pana Jezusa;

w czwartek – św. Marta, siostra Łazarza i Marii;

w sobotę – św. Ignacy Loyola (1491-1556), prezbiter, założyciel Towarzystwa Jezusowego.

5. W przyszłą, pierwszą niedzielę miesiąca po Mszach św. o godz. 7.00 i 9.00 spotkanie Żywego Różańca i zmianka tajemnic różańcowych.

 

6. 1 sierpnia będziemy obchodzili 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.

 

7. Jeszcze w tym tygodniu na ołtarzu MB Nieustającej Pomocy można składać kartki z wypisanymi intencjami. Pątnicy z naszej parafii będą je przedstawiać Bogu podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

Do piątku w kancelarii naszej parafii trwają zapisy na Pieszą Krakowską Pielgrzymkę na Jasną Górę.

8. Nowenna 9 tygodni przed beatyfikacją Sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego będzie w sobotę o godz. 17.30. Przedstawiciela zelatorów z Niedźwiedzia prosimy o odebranie tekstu nowenny z zakrystii.

 

9. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy uporządkowali groby na parafialnym cmentarzu. Szczególne słowa wdzięczności należą się tym osobom, które ofiarowały swoją pracę i sprzęt przy porządkowaniu części wspólnych naszego cmentarza. Jako,że nie chcą imiennych podziękowań, składamy wspólne dla nich : Bóg zapłać.

Po porządkach nasz cmentarz prezentuje się godnie i pięknie. Ale są jeszcze groby, na których rosną duże rośliny: bukszpany i inne krzewy. Bardzo prosimy, aby jeszcze w tym tygodniu, je wyciąć, albo przynajmniej poprzycinać, gdyż na grobach nie mogą rosnąc żadne wysokie rośliny.

Za dwa tygodnie, 8 sierpnia o godz. 15.00, planujemy odprawić Mszę św. za naszych zmarłych na parafialnym cmentarzu.

 

10. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Marii Wsół, Annie Duda, Bogusławie Gnieckiej, Stanisławie Wojciaczyk, Annie Duda, Józefowi Bolisęga, Michalinie Strama, Markowi Potaczek,Barbarze Wsół, Jolancie Woźniak, Emilii i Annie Bolisęga oraz Magdalenie Pachowicz i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Godki od strony Mszany Dolnej do państwa Michorczyków.

 

11. U ministrantów są do nabycia czasopisma religijne: Gość Niedzielny, Niedziela, gazety misyjne oraz specjalny - poza prenumeratą - numer Stasia z edukacyjnymi zgadywankami na wakacje.

12. Jak widzimy, rozpoczęliśmy prace przy układaniu kostki wokół kościoła. Dziś ostatnia niedziela miesiąca, Rada Parafialna zbiera przed kościołem kolejną ratę – po 50 zł. od domu na zakup kostki i innych materiałów. Bóg zapłać za składane ofiary.

13. Wdzięczni Panu Bogu za wszelkie dary, których symbolem jest chleb, bądźmy dla siebie nawzajem dobrzy i życzliwi. Niech nam Pan błogosławi.

                                                           SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                             
18 lipca 2021

 

 

 

1. Jak miło brzmią w naszych uszach słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (Mk 6,31). Potrzebujemy czasu na odpoczynek, ale także na zaakcentowanie spraw duchowych, dzięki którym otaczający nas świat – dzieło Boga – nabiera wyjątkowego blasku. Uczyńmy wszystko, by nie zagubić duchowego wymiaru swojego życia. Bóg nam błogosławi w czasie wypoczynku, lecz zadbajmy także o odpowiednie miejsce i czas dla Niego w swoim życiu.

 

2. Kiedy w czasie wędrówek będziemy nawiedzali świątynie, sanktuaria, klasztory, pamiętajmy o godnym stroju, by w ten sposób dać świadectwo szacunku dla miejsc świętych.
Podobnie uczestnicząc we Mszy św. zadbajmy o odpowiedni ubiór.

3. Zapraszamy na nabożeństwa stałe w naszej parafii: w środę nowenna do MB Nieustającej Pomocy, w sobotę o godz. 17.30 nowenna 9 tygodni przed beatyfikacją Prymasa Stefana Wyszyńskiego prowadzona w tym tygodniu przez róże z Podobina. Przedstawiciel zelatorów z Podobina proszony jest o odebranie materiałów do adoracji w zakrystii. Pamiętajmy także, aby wstąpić na chwilę rozmowy z Jezusem czekającym na nas w tabernakulum, kiedy będziemy przechodzić obok kościoła.

 

4. Przez cały lipiec do skrzynki na bocznym ołtarzu można składać kartki z wypisanymi intencjami. Będziemy je przedstawiać Bogu podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

Zapisy na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy, która wyruszy z Mszany Dolnej 4 sierpnia i potrwa do 11 sierpnia, są w kancelarii naszej parafii w godzinach urzędowania.

5. Za tydzień będziemy wspominać św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Po Mszy św. o godz.18.00 błogosławieństwo pojazdów przed kościołem. Pamiętajmy jednak, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze.

 

6. W tym tygodniu patronują nam:

w czwartek 22 lipca – św. Maria Magdalena, nazywana Apostołką Apostołów, zaniosła im radosną wieść o zmartwychwstaniu, jedna z kobiet towarzyszących Jezusowi i apostołom, uwolniona przez Pana z mocy złych duchów;

w piątek 23 lipca – św. Brygida (1303-1373), zakonnica, patronka Europy;

w sobotę 24 lipca – św. Kinga (1234-1292) córka króla węgierskiego Beli IV, żona księcia Władysława Wstydliwego.

7. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę Paniom: Halinie Kacik, Annie i Oliwi Podoba, Annie Tańcula, Ewelinie Wojcieszek oraz Annie Kuczaj i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Zawada.

8. Zachęcamy do czytania gazet religijnych – są do nabycia tygodniki katolickie: Niedziela i Gość Niedzielny.

9. Za tydzień składka inwestycyjna – Rada Parafialna będzie zbierać po 50 zł. od domu na kostkę wokół kościoła.

10. W ubiegłym roku ze względu na epidemię nie było Mszy św. na naszym cmentarzu, nie wiemy jaka będzie sytuacja na Wszystkich Świętych w tym roku. Dlatego chcąc pomóc naszym zmarłym w dostaniu się do nieba, planujemy w jeszcze w wakacje odprawić Mszę św. na cmentarzu.
Prosimy o uporządkowanie grobów i ich otoczenia w ciągu dwóch dni: w najbliższy poniedziałek i wtorek. Będzie wtedy podstawiona przyczepa, na którą należy składać skoszoną trawę, chwasty i odpady nadające się na kompost. Prosimy nie wrzucać tam szkła i plastików.
Troska o piękno cmentarza jest wyrazem szacunku dla zmarłych oraz naszej chrześcijańskiej kultury, wiary i miłości.

11. Naszej pracy i wypoczynkowi niech towarzyszy Boże błogosławieństwo i opieka Matki Najświętszej.

                       
 PIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
                                                                                              11 lipca 2021

 

 

 

1. W okresie wakacyjnym, urlopów, odpoczynku gromadzimy się na Eucharystii, by ze źródła, jakim jest Bóg, zaczerpnąć siły i przyjąć wszelkie dary i łaski dla nas przygotowane. Niezależnie od różnych sytuacji, które pojawiają się na drodze naszej wiary, odkrywamy, że Bóg nigdy nie zmienia swojego wyboru i zawsze przerzuca mosty między sobą a naszym życiem.

 

2. Dziś przeżywamy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. Módlmy się za tych, którzy ponieśli śmierć, oraz o to, żeby już nigdy nie doszło do podobnej zbrodni.

 

3. We wtorek Nabożeństwo Fatimskie – po Mszy św. która rozpocznie się o godz. 18.00, przed Najświętszym Sakramentem odmówimy różaniec a następnie będzie procesja wokół kościoła z Figurą MB Fatimskiej. Do wspólnej modlitwy zaprasza nas Matka Najświętsza objawiająca się w Fatimie.

 

3A.   Trwając w przygotowaniu do uroczystości beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w każdą sobotę - do 11 września - przed wieczorną Mszą św. będziemy przeżywać Nowennę 9 Tygodni.

O godz. 17.30 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem modlitwę nowennową i różaniec będą prowadzić na zmianę Róże z Niedźwiedzia i Podobina.

W najbliższą sobotę nowennę rozpoczną Róże z Niedźwiedzia. Materiały do prowadzenia nowenny w tą sobotę, są do odebrania przez przedstawiciela zelatorów z Niedźwiedzia w zakrystii.

 

4. W czasie letnich wędrówek po ojczyźnie często dostrzegamy tych, dla których jest to okres wytężonej pracy na roli i na różnych budowach. Módlmy się, żeby w tym czasie Bóg szczególnie błogosławił im w pracy.

 

5. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Józefie Ruckiej, Marii Lupa, Annie Kita, Bożenie Krzysztofiak, Monice i Ewelinie Potaczek, Janowi Cichorz oraz Marii Michalczewskiej i prosimy do sprzątania Parafian z osiedla Rapty.

6. Przez cały lipiec do skrzynki na ołtarzu MB Nieustającej Pomocy można składać kartki z intencjami. Będziemy je przedstawiać Bogu podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

 

7. W tym tygodniu patronują nam:

w poniedziałek – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (974-1009), biskup i męczennik;

we wtorek – święci pustelnicy Andrzej Świerad (†ok. 1030) i Benedykt (†ok. 1033),prowadzili oni pustelnicze życie na terenie Węgier;

w czwartek – św. Bonawentura (ok. 1217-1274), biskup i doktor Kościoła;

w piątek – Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel, nazywana Matką Bożą Szkaplerzną.


8. W ubiegłą niedzielę na pomoc poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej ofiarowaliśmy 11 000 zł. Bóg zapłać.

9. Gminny Komisarz Spisowy przypomina o obowiązku udziału w Spisie Powszechnym do 30 września br.

10. Wójt naszej Gminy zaprasza na szczepienie przeciw COVID-19 w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 przy kaplicy św. Sebastiana. Szczegółowe informacje na stronie internetowej urzędu gminy i plakatach.

11. ZUS informuje, że świadczenie Dobry Start 300+ dla ucznia można uzyskać wyłącznie poprzez zgłoszenie elektroniczne. Pracownicy ZUS pomogą w wysłaniu wniosku w Domu Kultury w Niedźwiedziu w środę 14 lipca w godzinach od 9.00 do godziny 12.00.

12. U ministrantów można nabyć Niedzielę, Gościa Niedzielnego oraz Zgodę.

 

13. Wszystkim Parafianom i naszym Gościom na rozpoczynający się tydzień, życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Najświętszej.

 

 

                                 CZTERNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
                                                                                    

4 lipca 2021

 

 

 

1. Czas wakacji, urlopów, odpoczynku jest okazją do pogłębiania relacji z Bogiem przez modlitwę, lekturę Pisma Świętego, celebrowanie niedzieli i spotkania na Eucharystii. Zadbajmy,by spotkanie z Jezusem było zawsze spotkaniem godnym Jego miłości.

 

2. Dziś pierwsza niedziela lipca. Po Mszy św. o godz.7.00 i 9.00 spotkanie Żywego Różańca i zmiana tajemnic różańcowych.

 

3. Na przyszłą niedzielę zaprosiłem z kazaniami o. Marka Sochę, kapucyna z Austrii. Na każdej Mszy św. wygłosi on Słowo Boże i zaprezentuje kilka swoich utworów muzycznych.

 

4. W tym tygodniu patronują nam:

we wtorek – bł. Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica, patronka dzieł misyjnych w Polsce, założycielka pisma „Echo z Afryki”, animującego ruchy misyjne;

w czwartek – św. Jan z Dukli (ok. 1414-1484), prezbiter, gorliwy duszpasterz i teolog.

5. Przez cały lipiec do skrzynki z prośbami do MB Nieustającej Pomocy można składać kartki z czytelnie wypisanymi intencjami. Na kopercie należy napisać: „ Intencja pielgrzymkowa”. Będziemy je przedstawiać Bogu podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Już dziś zachęcamy do wspólnego wyruszenia na pielgrzymi szlak. Szczegółowe informacje o pielgrzymce pojawią się niebawem.

 

6. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę Paniom: Halinie Wsół, Krystynie Kęskowicz, Julii Niedośpiał, Stefanii Babuśka, Małgorzacie Kosiba, Krystynie Blacharczyk oraz Marii Kacik i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Rzeźniczaki.

 

7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – u ministrantów można nabyć tygodniki: Niedziela i Gość Niedzielny.

 

8. Dziś po nabożeństwie eucharystycznym, przed kościołem zbiórka do puszek na pomoc pogorzelcom z Nowej Białej.

9. Wójt naszej gminy zachęca do wypełnienia ankiet konsultacyjnych dotyczących nowych statutów wsi. Ankiety można znaleźć na stronie internetowej gminy, u sołtysa lub w Urzędzie Gminy.

10. Wszystkich Parafian i naszych Gości -tych pracujących i tych wypoczywających - niech Pan obdarzy zdrowiem i swym błogosławieństwem.

                             

TRZYNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 
                                          
 27 czerwca 2021

1. Jednym z owoców Eucharystii jest nasze uzdrowienie. Po wyjściu ze Mszy Świętej, pobłogosławieni przez Boga, umocnieni Jego słowem i ciałem, pamiętajmy, że On jest zawsze z nami, że nam błogosławi i uzdrawia nasze ciała i naszego ducha mocą swoich sakramentów.

 

2. Kończy się czerwiec – miesiąc szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Jezusa. Trwajmy w modlitwie, bo mamy za co Boga uwielbiać i za co przepraszać.

 

3. We wtorek 29 czerwca uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tego dnia w sposób szczególny pamiętajmy o Piotrze naszych czasów, papieżu Franciszku i prośmy Ducha Świętego, aby towarzyszył mu w posłudze.

Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 9.00 i 18.00.

 

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich.

Okazja do spowiedzi w czwartek i piątek od godz. 17.00 i codziennie pół godziny przed każdą Mszą św.

     Odwiedziny chorych w domach z posługą sakramentalną będą od godz. 8.00: w piątek w Podobinie, w sobotę w Niedźwiedziu.  Zapisy do środy. 

5. W pierwszą sobotę o godz.6.30 Msza Święta i litania do MB wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi nasze niewierności i znieważenia.

 

6. W przyszłą niedzielę po Mszach św. o godz. 7.00 i 9.00 spotkanie Żywego Różańca i zmianka tajemnic różańcowych.

 

7. W poniedziałek młodzież, która wczoraj przyjęła Sakrament Bierzmowania udaje się na pielgrzymkę dziękczynną do sanktuarium w Czernej, gdzie przed Cudownym Obrazem Matki Najświętszej złoży przyrzeczenia abstynenckie. Wyjazd od kościoła o godz. 8.00.

Rodzicom bierzmowanych składamy podziękowanie za przygotowanie kościoła na uroczystość bierzmowania oraz dary: ofiarę na budowę sierocińca w Kenii oraz piękny kociołek na wodę święconą i kropidło. Bóg zapłać.

8. Orkiestrze św. Sebastiana dziękujemy za wielki trud zorganizowania festynu rodzinnego a wszystkim uczestnikom za kulturalną zabawę i datki złożone na nagranie płyty z kolędami.

9. Dziś składka inwestycyjna – Rada Parafialna przed kościołem zbiera ofiarę na zakup kostki brukowej w podpisanych kopertach po 50 zł. od domu.


W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na pomoc pogorzelcom z Nowej Białej. Wiemy, że wiele rodzin straciło tam nie tylko domy, ale i dorobek życiowy. Potrzebują naszej pomocy w duchu chrześcijańskiej i ludzkiej solidarności.

10. W tym tygodniu patronują nam:

w poniedziałek – św. Ireneusz (†ok. 202), biskup Lyonu, męczennik;

w sobotę – św. Tomasz Apostoł (†67), według tradycji zaniósł wiarę do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

11. W sobotę do sprzątania kościoła zapraszamy Parafian z Podobina z osiedla Poczekaj.

12. U ministrantów są do nabycia tygodniki: Niedziela i Gość Niedzielny oraz Staś. Zachęcamy do czytania gazet religijnych.

13. Cieszymy się, że łanie danieli, które mamy w ogrodzie między starą i nową plebanią, stały się atrakcją dla dzieci i dorosłych. Można je dokarmiać suchym pieczywem oraz owocami i warzywami z wyjątkiem pomidorów, cebuli i ziemniaków. Prosimy nie karmić ich słodyczami: cukierkami czy słodkimi ciastkami oraz chemiczną trucizną np. chipsami i nie wrzucać żadnych butelek czy foliowych opakowań. I nie przyprowadzajmy psów, aby ich nie płoszyć, zwłaszcza teraz kiedy narodziły się małe danielki.

14. Na początku wakacji wszystkim Parafianom i naszym Gościom, a szczególnie solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

 

 

                               


DWUNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 

                                          
20 czerwca 2021

 

1. Eucharystia, w której uczestniczymy, jest cudem dokonującym się na naszych oczach, lecz rzadko tak o niej myślimy. Może gdyby wśród nas Jezus dokonał tak spektakularnego znaku jak ucieszenie burzy na jeziorze , przypadlibyśmy Mu do stóp. A tu, na tym ołtarzu, w czasie każdej Eucharystii dokonuje się cud: Bóg staje wśród nas i jest dla nas pokarmem. Niech nigdy nie zabraknie nam wiary w słowa Jezusa: „[…] Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20).

Przypominamy, że od dzisiaj nie ma już dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. - każdy katolik zobowiązany jest do uczestnictwa w kościele we Mszy św. w każdą niedzielę i święta nakazane.

2. Festyn rodzinny organizowany przez Orkiestrę św. Sebastiana rozpocznie się dzisiaj o godz. 14.00 przy starej plebanii. Dochód przeznaczony zostanie na nagranie płyty z kolędami przez naszą orkiestrę. Zapraszamy wszystkich do wspólnej radości i zabawy.

3. W sobotę o godz. 15.00 JE ks. bp Damian Muskus udzieli młodzieży klas ósmych Sakramentu Bierzmowania.

Kandydatów do bierzmowania zapraszamy na modlitewne przygotowanie do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej we wtorek, środę i czwartek. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18.00.

Spowiedź św. dla kandydatów, ich rodziców i świadków będzie w piątek od godz. 15.00.

4. Rodziców młodzieży klas ósmych zapraszamy na spotkanie do salki na plebanii we wtorek po wieczornej Mszy św.

 

5. 23 czerwca w Rzymie rozpocznie się 10 Światowe Spotkanie Rodzin (potrwa do 27.06) pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”.

 

6. W środę przeżyjemy Dzień Ojca. Na Mszy Świętej i nowennie do MB Nieustającej Pomocy w szczególny sposób będziemy się modlić za wszystkich ojców w naszej parafii, by wzorem św. Józefa odważnie podejmowali wyzwania wynikające z ich powołania.

 

7. W czwartek 24 czerwca przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, który wzywał do nawrócenia i przygotował drogę Jezusowi. Wskazał on Jezusa jako Baranka Bożego.

 

8. W piątek zakończenie roku szkolnego. 
 
Zapraszamy o godz.8.00  na Mszę Świętą dziękczynną za wszelkie dary i łaski, których Bóg udzielił nam w tym roku, za piękną pracę wychowawczą naszych nauczycieli, pedagogów, pracowników szkoły, za rzetelną pracę dzieci i młodzieży, uwieńczoną dobrymi wynikami.

Ponadto zostaną jeszcze odprawione następujące Msze św. dziękczynne:

- dla dzieci z przedszkola w Niedźwiedziu – wtorek godz. 16.00;
- dla klasy VIII z Niedźwiedzia – środa godz. 16.00;
- dla dzieci kończących przedszkole w Podobinie – czwartek godz. 16.00.

Zachęcamy uczniów do przystąpienia do spowiedzi św. - okazja codziennie pół godziny przed każdą Mszą św.

 

9. Na leczenie chorego Mateusza złożyliśmy ofiarę 5070 zł i 5 euro – Bóg zapłać. W przyszłą niedzielę przed kościołem zbierana będzie składka inwestycyjna na zakup kostki w podpisanych kopertach po 50 zł. od domu.

10. U ministrantów są do nabycia: Niedziela, Gość Niedzielny i miesięcznik dla najmłodszych Staś - prenumeratorzy odbierają Stasia w zakrystii.

11. W tym tygodniu patronuje nam:

w poniedziałek – św. Alojzy Gonzaga (1568-1591) zakonnik, wzór miłości do ubogich i chorych.

12. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła : Krystynie Mysza, Dominice Gacek, Agacie i Gabrieli Kacik, Ewie Mysza, Bożenie Pankiewicz, Małgorzacie Krzysztofiak, Halinie i Zdzisławowi Bieniek, Józefie Krzysztofiak, Annie Pankiewicz oraz Weronice Zbozień i prosimy do sprzątania rodziców młodzieży bierzmowanej.

13. Przegląd gaśnic będzie we wtorek od godz. 8.00 do 16.00 przy kościele, zaś zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego będzie w środę do godz. 12.00 na parkingu przed kościołem od strony przedszkola.

14. Wszystkim Parafianom i naszym Gościom życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień oraz wspaniałej zabawy na dzisiejszym festynie.

                                                              JEDENASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                           
13 czerwca 2021

 

 

 

1. Słowo Boże, które słyszymy w liturgii słowa, czasami może wydawać się nam jak drobne ziarno gorczycy, lecz jeśli padnie na podatny grunt naszego serca, wyrośnie z niego w nas krzew, który da schronienie wielu. Nie odrzucajmy poruszeń serca, których źródłem jest słowo samego Boga. Niech pomaga nam nie tylko w głębszym przeżywaniu Eucharystii, lecz także uwrażliwia na natchnienia Ducha Świętego w codzienności.

 

2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 18.00 ofiarowanej za dzieci klas IV w pierwszą rocznicę I Komunii św., będzie Nabożeństwo Fatimskie – różaniec i procesja z figurą MB Fatimskiej.

 

3. Przypominamy, że w wakacje porządek Mszy św. w naszym kościele nie będzie zmieniony - Msze św. będą odprawiane tak jak jest to obecnie, tj. o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 18.00.

 

4. Od najbliższej niedzieli, 20 czerwca, przestaje obowiązywać dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w kościele, udzielona przez biskupa ze względu na epidemię.

Każdy wierzący zobowiązany jest pod grzechem ciężkim, do uczestnictwa w świątyni w niedzielnej i świątecznej Mszy św.

Msza św. transmitowana przez media przeznaczona jest dla osób chorych i starszych, którzy nie mogą przybyć do kościoła.

Rodziców prosimy o dopilnowanie, aby dzieci i młodzież brali udział w każdą niedzielę i święto nakazane we Mszy św. w kościele.

5. Festyn rodzinny organizowany przez Orkiestrę św. Sebastiana odbędzie się przy starej plebanii w przyszłą niedzielę – rozpoczęcie o godz. 14.00. Będą liczne gry i konkursy z nagrodami oraz występy zespołów muzycznych z okolicy.

Dochód z festynu zostanie przeznaczony na nagranie płyty z kolędami w wykonaniu naszej Orkiestry św. Sebastiana. W razie złej pogody festyn odbędzie się w innym terminie.

6. Bóg zapłać rodzicom dzieci rocznicowych za posprzątanie i przystrojenie kwiatami kościoła i prace porządkowe wokół kościoła. W sobotę do sprzątania prosimy Parafian z oś. Spyrki i Dyrki.

7. Na posiedzeniu Parafialnej Rady Duszpasterskiej została podjęta decyzja o ułożeniu kostki brukowej wokół kościoła, gdyż betonowe płyty, które przez lata dobrze służyły, teraz się kruszą i zarastają trawą i ten proces będzie szybko postępował. Jest to duża inwestycja – trzeba położyć kostkę na 900 m 2 oraz zakupić 400 m bieżących obrzeży. Wiemy jak szybko rosną ceny materiałów budowlanych, dlatego planujemy jak najprędzej zakupić kostkę i krawężniki.

Ustalono, że przez najbliższe miesiące, w ostatnią niedzielę miesiąca Rada Parafialna będzie zbierać przed kościołem ofiary w podpisanych kopertach po 50 zł. od numeru czyli od domu.

Liczymy na życzliwe przyjęcie naszej prośby, wynikającej z troski o piękno naszego parafialnego Domu Bożego. Bóg zapłać za składane ofiary.

 

8. W tym tygodniu patronują nam:

w poniedziałek 14 czerwca – bł. Michał Kozal (1893-1943), biskup, męczennik w obozie w Dachau;
- we wtorek 15 czerwca – bł. Jolanta;

w czwartek 17 czerwca – św. Albert Chmielowski (1845-1916), zakonnik, założyciel albertynów i albertynek, wzór troski o ubogich.

9. Zachęcamy do czytania gazet religijnych - u ministrantów można nabyć Niedzielę i Gościa Niedzielnego.

10. To już prawie połowa miesiąca, więc zapytam siebie, czy odmawiam litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, czy modlę się Koronką do miłosierdzia Bożego czy korzystam z sakramentu pojednania. W zabieganym świecie nie można zgubić tego, co najistotniejsze – spraw duszy.

11. Po nabożeństwie przed kościołem zbiórka na leczenie chorego Mateusza z Raby Wyżnej.


12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

                                                          Niech nam wszystkim Pan błogosławi.

                                 

 

 

 DZIESIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                                         
 6 czerwca 2021

1. Eucharystia niedzielna jest dla nas źródłem i centrum życia duchowego. Bóg powierza nam siebie w drodze do nieba, jest pokarmem, który daje życie. Bądźmy wdzięczni, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki, że nigdy o nas nie zapomina i stale czuwa nad nami.

 

2. Dziś obchodzimy Dzień Dziękczynienia. Prawdziwym naszym wotum jest Ojczyzna- Polska, wdzięczna Bogu za odzyskaną wolność. Idea Dnia Dziękczynienia jest kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z 1792 r.

Dzisiaj o godz. 11.00 Jubileusz 25 lecia święceń kapłańskich ostatniego z wyświęconych kapłanów naszej parafii – ks. Marka Cichorza. Czcigodnego Jubilata otaczamy naszą modlitwą.

Na godz. 16.30 zapraszamy na plebanię członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

 

3. Trwamy w oktawie Bożego Ciała. Codziennie o godz. 18.00 Msza św. a następnie nabożeństwo czerwcowe z procesją wokół kościoła. Zapraszamy wszystkich a szczególnie dzieci komunijne i rocznicowe w tunikach oraz kandydatów do bierzmowania.

W czwartek zakończenie oktawy – po procesji błogosławieństwo małych dzieci i poświęcenie wianków z ziół i kwiatów.

 

4. W piątek 11 czerwca uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msze Święte o godz. 7.00, 9.00 i 18.00. Na każdej Mszy św. nastąpi odnowienie Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jest to także Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5. W sobotę wspomnimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Na wieczorną Mszę Świętą zapraszamy wszystkich pielęgnujących nabożeństwo wynagradzające pięciu pierwszych sobót miesiąca.

 

6. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zatroszczyli się o oprawę uroczystości Bożego Ciała: grupom przygotowującym ołtarze, dzieciom pierwszokomunijnym i obchodzącym rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, ich rodzicom, liturgicznej służbie ołtarza, chórowi Oremus, orkiestrze św. Sebastiana, służbie porządkowej, panom od baldachimu, strażakom, paniom i dziewczętom od feletronów, dziewczynkom sypiącym kwiaty i małym ministrantom a przede wszystkim wam, drodzy Parafianie za udział w procesji i za przystrojone domy, które są wyrazem naszej wiary i miłości do Boga, który żyje dla nas w Najświętszym Sakramencie.

7. W przyszłą niedzielę Nabożeństwo Fatimskie połączone z pierwszą rocznicą I Komunii św. dzieci klas IV. Po Mszy św. o godz. 18.00 różaniec i procesja z figurą MB Fatimskiej.

Dzieci rocznicowe uczestniczą w nabożeństwie w strojach liturgicznych.

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

 

9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę : Wandzie Myszogląd, Marlenie i Tomaszowi Strama, Małgorzacie Porębskiej, Helenie Jamróz, Piotrowi Mysza, Władysławie Jamróz oraz Łucji Bolisęga i prosimy do sprzątania rodziców dzieci klas czwartych z Niedźwiedzia i Podobina.

 

10. W tym tygodniu patronuje nam:

we wtorek 8 czerwca – św. Jadwiga Królowa (1374-1399), wrażliwa na ludzką biedę, oddana narodowi polskiemu i litewskiemu.

11. U ministrantów są do nabycia tygodniki katolickie: Niedziela i Gość Niedzielny.

12. Pogorzelcy z Koniny – państwo Michalina i Jerzy Potaczek dziękują za okazaną pomoc, podczas zbiórki w ubiegłą niedzielę zebrano 7556 zł. Bóg zapłać. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na leczenie chorego dziecka, Mateusza z Raby Wyżnej.

13.  Ze względu na czytany dzisiaj List Pasterski, adoracja Najświętszego Sakramentu będzie w przyszłą niedzielę. 

14. Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń nasze serca na wzór Serca Twojego.NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY 

   
30 maja 2021


1. Stajemy dziś wobec największej tajemnicy wiary, która mówi, że jest jeden Bóg w trzech Osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Próbujmy zrozumieć tę prawdę nie tyle umysłem, ile światłem wiary, bo nie o zrozumienie chodzi, ale o tajemnicę miłości, która spaja Osoby Boskie i w której my także mamy swoje miejsce.

2. Jutro ostatni dzień maja – święto Nawiedzenia NMP i ostatnie nabożeństwo majowe o godz.17.30.

 

3. W najbliższy czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msze Święte o godz. 7.00, 10.00 i 18.00. Po Mszy Świętej o godz. 10.00 wyruszymy ulicami z procesją do czterech ołtarzy. „[…] zagrody nasze widzieć przychodzi / i jak się Jego dzieciom powodzi” – będziemy śpiewać w czasie procesji. Zatroszczmy się o przystrojenie domów, nie tylko na trasie procesji ale w całej parafii, by uczcić Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, który przychodzi do nas z błogosławieństwem.

4. W środę przed Bożym Ciałem prosimy o przygotowanie ołtarzy na trasie procesji:

I ołtarz przy kaplicy św. Sebastiana – parafianie z Podobina z osiedli: Smaciarze, Pudły, Jarose, Pudlaki i Gawły.

II ołtarz na Rynku – rodzice dzieci pierwszokomunijnych z Niedźwiedzia i Podobina.

III ołtarz przy rondzie – parafianie z Niedźwiedzia z osiedli: Hudomięty, Bulasy i Michalczewscy.

IV ołtarz przy kościele – Oaza i Liturgiczna Służba Ołtarza.

 

Do udziału w procesji zapraszamy wszystkich Parafian i Gości, a szczególnie dzieci pierwszokomunijne i obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, by uczestniczyły w procesji w strojach komunijnych. Dziewczynki zapraszamy do sypania kwiatów, chłopców do funkcji dzwonników.

 

5. Przez całą oktawę Bożego Ciała zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 a po Mszy św. na nabożeństwo czerwcowe z procesją wokół kościoła.

W przyszłą niedzielę procesja będzie po Mszy św. o godz. 11.00.

6. Okazja do spowiedzi z okazji Bożego Ciała i I piątku miesiąca będzie we wtorek, w środę i w piątek od godziny 17.00 i codziennie pół godziny przed każdą Mszą św.

7. W przyszłą niedzielę po Mszach św. o godz. 7.00 i 9.00  zmianka tajemnic Żywego Różańca.

 

8. Chorych, których kapłan odwiedzi z posługą sakramentalną należy zgłosić do środy – odwiedziny będą od godz. 8.00 – w piątek w Podobinie a w sobotę w Niedźwiedziu.

9. W czerwcu litanię do św. Józefa będziemy odmawiać przed Mszą św. a po Mszy św. modlić się będziemy wezwaniami litanii do NSPJ.

10. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 przeżywać będziemy jubileusz 25 lecia święceń kapłańskich naszego rodaka, posługującego w Szwajcarii, ks. Marka Cichorza.

11. Spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej odbędzie się na plebanii w niedzielę 6 czerwca o godz. 16.30.

12. W tym tygodniu patronują nam:

we wtorek 1 czerwca – św. Justyn (†ok. 165), męczennik i filozof;

w sobotę 5 czerwca – św. Bonifacy (ok. 673-754), biskup i męczennik, benedyktyn, misjonarz i apostoł Niemiec.

 

13. Księdzu Markowi i wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. A w Dzień Dziecka pamiętajmy szczególnie o naszych milusińskich.

 

14. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę : Bożenie Kowalczyk, Jadwidze i Krystianowi Porębskim, Bogusławie Sukta i Jadwidze Zapała i prosimy do sprzątania Parafian z Podobina z osiedli: Papiernia, Jamrozy, Sutory i Draby.

15. Zachęcamy do czytania gazet katolickich – dziś są do nabycia tygodniki: Niedziela i Gość Niedzielny.

16. Przyjmując błogosławieństwo prośmy o duchową siłę do oddawania całym życiem czci Bogu Najwyższemu w tajemnicy Ojca, Syna i Ducha Świętego.

17.  Po Mszy św. zbiórka na pomoc pogorzelcom z oś. Bulasy - rodzinie Potaczków. 

 

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

23 maja 2021

 

 

1. Przeżywamy dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W historii Kościoła dzień Pięćdziesiątnicy był punktem zwrotnym: obdarzeni darami Ducha Świętego apostołowie wyruszyli z wielką żarliwością głosić światu zmartwychwstałego Jezusa. Uroczystość jest dopełnieniem Wielkanocy. Niech w naszym życiu umocnienie darami Ducha Świętego przynosi widoczne owoce: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie (por. Ga 5,22-23), z których będą czerpać ci, których spotkamy w życiu codziennym. Dziś za uroczyste odśpiewanie hymnu O stworzycielu, Duchu, przyjdź oraz po wypełnieniu pozostałych warunków możemy zyskać odpust zupełny.

 

2. Jutro będziemy obchodzili święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. To również dzień modlitw za Kościół w Chinach z racji ukrytego wspomnienia Maryi Wspomożycielki Wiernych. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 9,00 i 18.00.

 

3. W środę 26 maja – Dzień Matki. To dzięki matkom żyjemy, to one troszczyły się, i stale troszczą, o nas, z ojcami kształtują naszą osobowość. Na Mszy Świętej, nowennie do MB Nieustającej Pomocy i nabożeństwie majowym będziemy otaczać modlitwą wszystkie mamy naszej parafii i prosić, by w zdrowiu, radości i pokoju serc wypełniały niezwykłą misję miłości, dzięki której człowiek nie pogubi się we współczesnym świecie. A dla mam, które odeszły z tego świata będziemy wypraszać dar życia wiecznego razem z Maryją, najlepszą z Matek.

 

4. W czwartek 27 maja pragniemy uczcić Chrystusa, najwyższego i wiecznego Kapłana, jedynego pośrednika u Ojca. Tego dnia będziemy się modlić o uświęcenie tych, których Chrystus zaprosił do kapłańskiej wspólnoty ze sobą przez sakrament święceń.

5. W sobotę 29 maja o godz. 16.30 przy kapliczce na oś. Piwowary – o ile pogoda na to pozwoli – odbędzie się Msza św. i majówka w intencji Parafian z oś. Adamczyki i Piwowary.

6. Dziś na Mszy św. o godz. 11.00 oprawę muzyczną zapewni zespół „ Dolina Mszanki” z Mszany Górnej, który bierze udział w konkursie budżetu obywatelskiego województwa Małopolskiego. Zachęcamy do oddania na nich głosu, aby mogli otrzymać dofinansowanie. Można to uczynić po każdej Mszy św. przy wyjściu z kościoła.

7. U ministrantów można nabyć prasę katolicką: Niedzielę i Gościa Niedzielnego oraz miesięcznik dla najmłodszych – Stasia. Prenumeratorzy Stasia odbierają gazetę w zakrystii.

8. Bóg zapłać naszym Parafiankom z oś. Krężele za posprzątanie kościoła – dziękujemy Paniom: Annie i Karolinie Hanula, Grażynie Chudomięt, Ewie Trębacz, Marii Mysza, Barbarze Niedźwiedzkiej, Justynie Potaczek i Agacie Worwa i prosimy do sprzątania Parafian z osiedli: Murzyny, Korce i Stramy.

9. Wiele osób pytało o możliwość zakupu obrazków MB Nieustającej Pomocy – można je nabyć w cenie 10 zł. w zakrystii, w tej samej cenie jest książka o Prymasie Tysiąclecia Kardynale Wyszyńskim przed jego beatyfikacją, która będzie 12 września br.

10. W przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. zbiórka na pomoc rodzinie Potaczków z oś. Bulasy, którym pod koniec kwietnia pożar zniszczył dom.

 

11. W tym tygodniu patronują nam:

w środę – św. Filip Nereusz (1515-1595), prezbiter, wychowawca młodzieży, opiekun ludzi chorych, założyciel wspólnoty duchownych, zwanych oratorianami a w Polsce – filipinami;

w sobotę – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), dziewica, wychowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanego urszulankami szarymi.

12. Niech Duch Święty swoją mocą uzdalnia nas wszystkich do radosnego świadczenia o naszej wierze.

 

 WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

16 maja 2021

 

1. Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa uświadamia nam, że Chrystus uwielbiony, przebywający z Bogiem jest równocześnie z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Żyje w Kościele, nieustannie uobecnia się w czasie każdej Eucharystii. Przyjęcie tej prawdy pomaga nam trwać w dziękczynieniu i uświęcać codzienność.

 

2. Przez cały maj codziennie, także dziś, o godz.17.30 nabożeństwo majowe.

 

3. Dzisiaj grupa 31 dzieci przystąpiła po raz pierwszy do Komunii Świętej. Życzymy im z całego serca, aby przyjaźń z Jezusem trwała zawsze, a żywy przykład wiary oraz wsparcie rodziców i najbliższych pomagało im wzrastać w wierze. W Białym Tygodniu dzieci wraz z rodzicami i bliskimi będą przychodziły na nabożeństwo maryjne o 17.30 i na Mszę Świętą.

W czwartek dzieci komunijne razem z opiekunami udadzą się na pielgrzymkę dziękczynną do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic.

 

4. Rodzicom dzieci komunijnych składamy podziękowanie za ich z wielkim zaangażowaniem wykonane prace porządkowe w kościele i jego otoczeniu oraz za Dar Ołtarza – srebrny Ewangeliarz. Bóg zapłać.

5. Trwamy w codziennej modlitwie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Módlmy się, aby w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty. Zachęcamy do szczególnej modlitwy w intencji młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

 

6. W środę o 17.30 nowenna do MB Nieustającej Pomocy połączona z nabożeństwem majowym a następnie Msza św.

7. Porządek Mszy św. niedzielnych w wakacje nie będzie zmieniony – w lipcu i sierpniu Msze św. będą odprawiane w naszym kościele tak jak w inne miesiące tj. o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 18.00.


8. Przed obrazem MB Nieustającej Pomocy znajduje się świecznik ze świecami wotywnymi. Zapalenie światła wotywnego wyraża naszą wiarę we wstawiennictwo Maryi przed Bogiem i zaufanie do naszej Matki. Świece można zapalić w każdej dobrej intencji: zarówno dotyczącej naszego życia, np. o zdrowie, o pomoc w nauce, o nawrócenie, oraz za zmarłych, np. w rocznicę śmierci, imieniny, rocznicę ślubu zmarłego małżonka albo, gdy grób zmarłego znajduje się daleko stąd. Świeca wotywna symbolizuje naszą obecność przed Obliczem Matki, która wstawia się w powierzonych Jej intencjach, nawet wtedy, gdy jesteśmy poza kościołem.

9. U ministrantów są do nabycia tygodniki katolickie: Niedziela i Gość Niedzielny – zachęcamy do czytania.

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. A wszystkim – zdrowia i Bożego błogosławieństwa.

 

 

                                     

 

                                                   SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                 9 maja 2021

 

 

1. Świętowanie niedzieli to świętowanie obecności Jezusa Zmartwychwstałego wśród nas. On oddał życie, aby nas zbawić, abyśmy mieli życie wieczne. Jego ofiara wymaga naszej odpowiedzi, dlatego zachęcajmy się nawzajem do autentycznego życia wiarą na co dzień. Tak żyły pierwsze wspólnoty. Trwajmy w radości Wielkiej Nocy.

 

2. Przez cały maj codziennie, także dziś, o godz.17.30 nabożeństwo majowe. Zachęcamy też do wieczornej modlitwy przy kapliczkach i w domach, którą zakończmy Apelem Jasnogórskim. Dźwięki melodii pieśni maryjnych w wykonaniu Orkiestry św. Sebastiana, które płyną z wieży kościoła o godz. 20.00 niech nam przypominają o codziennej modlitwie do Matki Najświętszej.

Modlitwa o dobre urodzaje i za kraje głodujące ( dawne „ dni krzyżowe”) będzie w czasie Mszy św. i nabożeństw majowych w poniedziałek, we wtorek i w środę.

 

3. Spotkania liturgiczne dla dzieci komunijnych będą w w środę, w czwartek i w piątek o godz. 16.00 w kościele. Na piątkowe spotkanie prosimy o przybycie co najmniej jednego rodzica każdego dziecka.

Przygotowanie kościoła na I Komunię św. będzie we wtorek i w środę od godz. 9.00 i w sobotę od godz. 14.00. We wtorek zapraszamy rodziców z Podobina, w środę z Niedźwiedzia a w sobotę z obydwu wiosek.

W środę nowenna do MB Nieustającej Pomocy połączona z nabożeństwem majowym o godz. 17.30.

4. W najbliższy czwartek, 13 maja, wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej i kolejna rocznica zamachu na Jana Pawła II w 1981 r. O godz. 17.30 Nabożeństwo Fatimskie z procesją wokół kościoła.

5. W piątek rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Módlmy się, by w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty. Zachęcamy do modlitwy w intencji młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

 

6. W sobotę o godz.10.45 spowiedź rodziców i dzieci pierwszokomunijnych. W niedzielę, 16 maja o godz. 13.00 uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dzieci naszej parafii. Otoczmy dzieci i ich rodziny serdeczną modlitwą.

 

7. W piątek 14 maja patronuje nam św. Maciej, apostoł, wybrany przez apostołów do ich grona, zajął miejsce Judasza.

8. Zachęcajmy do czytania gazet religijnych: Niedzieli i Gościa Niedzielnego – dziś w Niedzieli ciekawy wywiad z naszym Metropolitą arcybiskupem Markiem Jędraszewskim.

9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę Paniom: Barbarze i Natalii Bogdanowskim, Genowefie Haras, Anecie Majewskiej, Dominice i Katarzynie Smaciarz, Małgorzacie Starmach, Krystynie Haras, Zofii Szwaja, Halinie Palka oraz Barbarze Zapała.

     Dziękujemy także Panu Edwardowi Krzysztofiak za sprawienie nowego oświetlenia w prezbiterium po obu stronach tabernakulum.  Bóg zapłać. 

 

19. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej. A wszystkim – dobrego zdrowia i błogosławieństwa na cały tydzień.

 

 


PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCY
   
2 maja 2021

 

 

1. Kościół jest wspólnotą zakorzenioną w Chrystusie, który jest krzewem winnym, a my jesteśmy latoroślami. Warto uświadamiać sobie tę ewangeliczną prawdę i świadczyć o niej swoim życiem. Każde uczestnictwo w Eucharystii jest nieustannym wzrastaniem w miłości.

 

2. Dziś po Mszach św. o godz. 7.00 i 9.00 spotkanie Żywego Różańca, a o godz. 17.30 nabożeństwo majowe.

 

3.   Rozpoczęliśmy maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej.   Każdego dnia o 17.30 zapraszamy wszystkich Parafian, a szczególnie dzieci komunijne i kandydatów do bierzmowania na nabożeństwo majowe, a po nim na wieczorną Mszę św.

Gromadźmy się także przy osiedlowych kapliczkach śpiewając pieśni maryjne i litanię loretańską. Starszych i chorych prosimy o łączenie się z nami na modlitwie w swoich domach.

Codziennie przez cały miesiąc o godz. 20.00 z wieży naszego kościoła popłyną melodie pieśni maryjnych w wykonaniu artystów Parafialnej Orkiestry św. Sebastiana. Niech nam wszystkim przypominają o modlitwie do naszej Matki w niebie i zachęcają do zakończenia dnia Apelem Jasnogórskim.

 

4. Jutro, 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszego narodu. Przez lata ta uroczystość jednoczyła nas wokół sanktuarium jasnogórskiego, o którym św. Jan Paweł II, powiedział że tam bije serce naszego narodu. Maryja króluje nam od wieków i nigdy nie zawiodła pokładanej w Niej nadziei, czego świadectwem są wota wdzięczności. Tego dnia Msze w kościele w porządku niedzielnym tj. o godz.7.00, 9.00, 11.00 i 18.00.

 

5. W środę po wieczornej Mszy św. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

 

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca.

Okazja do spowiedzi w czwartek i w piątek od godz. 16.30 oraz codziennie pół godziny przed każdą Mszą św.

 

7. Uroczystość I Komunii św. w naszej parafii będzie w niedzielę 16 maja. Dzieci klas trzecich po raz pierwszy przystąpią do Stołu Eucharystycznego na dodatkowej Mszy św. o godzinie 13.00.

    Spotkanie dla rodziców dzieci komunijnych będzie w środę po nowennie w salce św. Jana Pawła II na plebanii. 

8. Sakrament Bierzmowania zostanie udzielony naszej młodzieży przez JE ks. biskupa Damiana Muskusa w sobotę 26 czerwca o godzinie 11.00.

 

9. W tym tygodniu patronują nam:

we wtorek 4 maja – św. Florian (ok. 250-ok. 304), żołnierz, męczennik, patron strażaków;

w czwartek 6 maja – święci apostołowie Filip (†I w.) i Jakub (†62);

w sobotę 8 maja – św. Stanisław (między 1034 a 1040-1079), biskup i męczennik, główny patron Polski.


10. Bóg zapłać za posprzątanie naszego kościoła na dzisiejszą niedzielę Paniom: Stanisławie Krzan, Zofii Burczak, Marii Krzan, Stanisławie Smyksy, Danucie Krzan i Helenie Mysza i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Cieluchy i Szwaje.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – są do nabycia tygodniki: Niedziela i Gość Niedzielny.

12. Szkoła Muzyczna I stopnia w Niedźwiedziu prowadzi nabór na nowy rok szkolny 2021/2022 na następujące instrumenty: akordeon, trąbka, klarnet, saksofon, flet poprzeczny, perkusja, fortepian i gitara. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Szkoły.

 

                                     

                               CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                                                        
25 kwietnia 2021

 

 

1. Przeżywamy dziś Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczyna kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Nasz Pan, Jezus Chrystus, nazywa siebie dobrym pasterzem, który zna swoje owce po imieniu i oddaje za nie życie. Potrzebujemy wciąż nowych ludzi, którzy tak jak Chrystus podejmą w Kościele służbę głoszenia słowa i sprawowania sakramentów. Módlmy się o nowe, święte powołania kapłańskie i zakonne.

 

2. O godz. 11.00 Msza Święta w intencji ks. Marka w dniu imienin oraz w intencji kapłanów, którzy przez swoją posługę wywarli wpływ na nasze życie, a których imiona i nazwiska zostały umieszczone w Parafialnej Księdze Modlitwy za Kapłanów.

 

3. W najbliższą sobotę rozpocznie się maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia o 17.30 zapraszamy na nabożeństwa majowe. W pierwszą sobotę miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi wszelkie grzechy i znieważenia.

Zadbajmy o kapliczki na osiedlach i gromadźmy się przy nich na śpiewie litanii i pieśni maryjnych.

 

4. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną będą: w Podobinie w piątek 30 kwietnia a w Niedźwiedziu w sobotę 1 maja od godz. 8.00 rano. Kapłan odwiedzi tylko tych chorych, którzy zostaną do środy zgłoszeni w kancelarii, w zakrystii lub telefonicznie.

5. W tym tygodniu patronuje nam:

- w środę – św. Joanna Beretta Molla;

- w czwartek – św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy;
- w sobotę – św. Józef, rzemieślnik.

6. W środę po wieczornej Eucharystii Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

7. W przyszłą niedzielę zmianka różańcowa po Mszach św. o godz. 7.00 i 9.00.8. Dziękujemy za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Paulinie Domagała, Anecie Kraus, Genowefie Pająk, Lucynie Napora, Bożenie Podoba, Marii Piwowar, Zofii Piechowicz, Aleksandrze Dobrowolskiej, Stanisławie Wsół, Kazimierze Lupa, Agnieszce Płoskłonka oraz Andrzejowi Wsół i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Krzany.

9. Są do nabycia tygodniki katolickie: Niedziela i Gość Niedzielny – zachęcamy do lektury prasy religijnej.

 

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Pamiętajmy wszyscy, że Dobry Pasterz troszczy się o każdego z nas.

                                   

                             TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                             
18 kwietnia 2021

 

 

1. Jesteśmy Kościołem pielgrzymującym w drodze do niebieskiej ojczyzny. Chrystus gromadzi nas na uczcie eucharystycznej, wyjaśnia nam Pisma a w sakramentalnych znakach sam staje się pokarmem, byśmy nie ustali w drodze. W rozpoczynającym się Tygodniu Biblijnym prośmy Pana Jezusa szczególnie o to, aby pozwolił nam jeszcze bardziej ukochać i zrozumieć Pismo Święte. Wygospodarujmy w tym tygodniu nieco więcej czasu, abyśmy mogli codziennie sięgać po Biblię.

W dzisiejszą niedzielę przypada V Narodowe Czytanie Pisma Świętego.


Rodzicom dzieci, które w tym roku przystąpią do I Komunii św. dziękujemy za dar ołtarza- piękny Ewangeliarz – po raz pierwszy użyty dzisiaj w liturgii. Bóg zapłać.

2. Zostały przygotowane karteczki z siglami biblijnymi – z Ewangelii św. Marka oraz ze starotestamentalnej Księgi Mądrości. Przy tej okazji przypominamy, że siglum biblijne to zapis skrótowy odsyłający do konkretnego fragmentu Pisma Świętego. Składa się z : symbolu księgi, numeru rozdziału oraz numerów wersetów. Karteczki z siglami można zabrać przed wyjściem z kościoła, żeby codziennie je rozważać i uczynić z nich inspirację do osobistej modlitwy.

3. W środę po wieczornej Mszy św. nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

4. Z racji Roku św. Józefa po każdej Mszy św. odmawiana jest litania, w której prosimy o jego orędownictwo u Boga.

5. W piątek uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

6. Za tydzień Niedziela Dobrego Pasterza, jest to także dzień imienin ks. Marka. Msza św. w intencji Czcigodnego Solenizanta zostanie odprawiona o godz. 11.00. W czasie tej Mszy św. modlić się będziemy także za wszystkich księży wpisanych do Parafialnej Księgi Modlitwy za Kapłanów.

 

7. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Marii Hudomięt, Irenie, Annie i Maksymilianowi Wadyl, Bernadecie Zapała, Marii Potaczek oraz Zofii Michalczewskiej i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Domagały.


8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – dziś obok tygodników: Niedziela i Gość Niedzielny jest także Staś, miesięcznik dla najmłodszych. Prenumeratorzy proszeni są o odbiór Stasia w zakrystii.

 

9. Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Niech z codziennego czytania Biblii spływa na nas siła i duchowa radość w trudnym czasie epidemii.

 

 

                               

 

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCNA                                                               11 kwietnia 2021

CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

 

1. Druga niedziela Wielkanocy jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus dał grzesznikom święto Miłosierdzia jako ostatnią deskę ratunku. Z dobrze odprawioną spowiedzią i Komunią Świętą, przyjętą w tym dniu, jest związana obietnica zupełnego odpuszczenia win i kar. To także patronalne święto Caritasu, które rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Doświadczamy nieustannie miłosierdzia Bożego, dlatego możemy uczyć się być miłosiernymi dla braci i sióstr. Ojciec Święty Jan Paweł II zachęcał nas tymi słowami: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! […]. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002).

Dzisiejsza składka przeznaczona jest na potrzeby Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Po Mszach św. uczczenie obrazu Jezusa Miłosiernego i zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu.

 

2. Przed 11 laty dotknęła nas tragedia katastrofy w Smoleńsku. Na katyńskiej ziemi, która nosi w sobie ofiarę z życia kwiatu polskiej inteligencji lat międzywojennych, została złożona ofiara przez tych, dla których Bóg, honor i ojczyzna były najwyższymi wartościami. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

 

3. Dziś po Mszach św. o godz. 7.00 i 9.00 zmianka różańcowa.

 

4. W środę 14 kwietnia będziemy obchodzili święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 r. Odnosi się ono do przyjęcia chrztu, a tym samym wiary w Boga Trójjedynego, przez księcia Mieszka I, co miało ogromne znaczenie dla procesu tworzenia się naszej państwowości.

Po wieczornej Mszy św. nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

5. Zakupiliśmy pięć ornatów maryjnych, w tym trzy z wizerunkiem MB Nieustającej Pomocy. Rodzinie naszej parafii, która ufundowała te piękne ornaty składamy serdeczne podziękowanie – Bóg zapłać.

6. Dziękujemy za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Lucynie Smaciarz, Janinie Cichorz, Annie Hudomięt, Jadwidze Cichorz, Stefanii Hudomięt, Barbarze i Julii Nowak oraz Elżbiecie Hudomięt i prosimy do sprzątania Parafian z osiedli: Bulasy i Michalczewscy.

 

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. A wszystkim – zdrowia oraz miłej i błogosławionej niedzieli.

 

8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – do nabycia są tygodniki: Niedziela i Gość Niedzielny.

9. Za tydzień będziemy przeżywać Niedzielę Biblijną i V Narodowy Dzień Czytania Pisma św.

 

 

 


PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY

 

5 kwietnia 2021

 

 

 

1. Radość Wielkiej Nocy nadal w nas trwa. Chcemy jak niewiasty idące do grobu, by namaścić ciało Jezusa, odkryć ponownie, że On zmartwychwstał, i tą radością dzielić się ze wszystkimi.

Chrystus zmartwychwstał i my zmartwychwstaniemy!

 

2. Dzisiejszymi ofiarami na tacę wspieramy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

 

3. Pragnę podziękować wszystkim, dzięki którym liturgia Triduum Paschalnego i poranka wielkanocnego miała tak piękną i dostojną oprawę. Dziękuje kapłanom za ich gorliwą posługę w konfesjonale oraz przy Stole Słowa i Stole Eucharystycznym. Dziękuję siostrom zakonnym za ich modlitwę i posługę w parafii – szczególne słowa podziękowania składam s. zakrystiance Justynie za piękne przygotowanie kościoła,oraz s. organistce Teresie za chwalenie Pana grą i śpiewem. Dziękuję Liturgicznej Służbie Ołtarza – lektorom i ministrantom, chórowi Oremus, Orkiestrze św. Sebastiana, scholi dziewcząt, grupie oazowej, kandydatom do bierzmowania, dzieciom komunijnym i ich rodzicom, asyście procesyjnej, dziewczynkom sypiącym kwiaty i chłopcom z dzwoneczkami. Dziękuję wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu kościoła, te podziękowania składam na ręce pani Barbary Nowak i pana Zbigniewa Zapały. Dziękuję organizatorom i uczestnikom ekstremalnej Drogi Krzyżowej na Górę Potaczkową oraz Józefowi i Rafałowi Sutor za podświetlenie Krzyża Milenijnego. Dziękuję Różom Różańcowym za ofiary złożone na kwiaty do Bożego Grobu i wszystkim pozostałym darczyńcom. Na koniec dziękuję za Waszą obecność i modlitwę w czasie Triduum Paschalnego i świąt Wielkanocnych. Niech Zmartwychwstały spotka was na drodze waszego życia jak uczniów zmierzających do Emaus.

 

4. Przypominamy , że obok chrzcielnicy została wyłożona Księga modlitwy za kapłanów. Możemy wpisywać do niej imiona i nazwiska kapłanów (żyjących i zmarłych), którzy udzielali nam sakramentów i których spotkaliśmy na swojej drodze. W Niedzielę Dobrego Pasterza, czyli w 4. niedzielę Wielkanocy (25 kwietnia), o godz.11.00 pragniemy sprawować Mszę Świętą w ich intencji.

5. Codziennie po Mszy św. litania do św. Józefa, a przed wieczorną Mszą św. Różaniec św. Bardzo proszę, aby Róże z Podobina, które w tym miesiącu prowadzą różaniec rozpoczynały modlitwę o godz. 17.20 a po skończonym różańcu odmówiły koronkę do Bożego Miłosierdzia w ramach nowenny przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

6. W środę po wieczornej Mszy św. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

7. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na święta : Marii Kotarba, Józefie Cieniawskiej, Barbarze Mysza, Elżbiecie Moskała, Jadwidze Łopata, Julii Krzan, Aleksandrze Krzan, Marii Cichorz, Annie Czech, Katarzynie Wsół, Karolinie i Sławomirowi Napora, Katarzynie i Stanisławowi Mysza, Justynie Burczak, Jolancie Bielak, Patrycji Kaczmarczyk, Genowefie Polak, Annie Czech, Halinie Haras, Renacie Lupa i Agacie Polak i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Hudomięty.

8. W przyszłą niedzielę – Niedzielę Miłosierdzia Bożego - zmianka różańcowa po Mszach o godz. 7.00 i 9.00.

 

 

 

                         

 

                NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                                                                    28 marca 2021

 

1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania. Dzisiaj poświęcenie palm na każdej Mszy św.

 

2. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną.

 

3. Zapraszamy dzisiaj o godz. 16.15 na gorzkie żale z kazaniem pasyjnym.

 

4. Po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin, a od Wielkiego Piątku 10 minut przed Mszą św. w ramach nowenny przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego odmawiać będziemy koronkę do Bożego Miłosierdzia.

 

5. Do spowiedzi wielkanocnej można przystąpić do Wielkiej Środy pół godziny przed poranną i godzinę przed wieczorną Mszą św. Prosimy, aby w te dni, kiedy będzie spowiedź, różaniec odmawiać w ciszy.

W kwietniu różaniec prowadzą Róże z Podobina.

Od poniedziałku Msze św. wieczorne będą odprawiane o godz. 18.00.

W środę po wieczornej Mszy św. nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

 

6. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

Uroczysta liturgia Wieczerzy Pańskiej w naszej świątyni rozpocznie się o godz. 18.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. „ Ciemnicy” będzie po liturgii do godz. 22.00. O godz. 21 adorację poprowadzi młodzież – kandydaci do bierzmowania.

Na bocznym ołtarzu obok chrzcielnicy została wyłożona Księga modlitwy za kapłanów.  Możemy wpisywać do niej imiona i nazwiska kapłanów (żyjących i zmarłych), którzy udzielali nam sakramentów, których spotkaliśmy na swojej drodze, czyli tych, którzy coś znaczą w naszym życiu. W Niedzielę Dobrego Pasterza, czyli w 4 niedzielę Wielkanocy (25 kwietnia), o godz.11.00 pragniemy sprawować Mszę Świętą w ich intencji.

 

7. Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele od godz. 7.00. O godz. 15 (w godzinie miłosierdzia)w kościele zostanie odprawiona droga krzyżowa. W tym dniu nie sprawujemy Eucharystii. Obowiązuje post ścisły. Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz.18.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, który będzie w kościele - do północy. Na zakończenie adoracji o godz. 23.00 młodzież naszej parafii poprowadzi drogę krzyżową. Tego dnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II.

 

8. Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W naszym kościele adoracja od godz. 7.00. Na godz. 8.30 zapraszamy dzieci klas trzecich wraz z rodzicami na wspólną modlitwę przed Grobem Pana Jezusa. Święcenie pokarmów przed kościołem co pół godziny od 9.00 do godz. 12.00.

 

9. Wigilia Paschalna. Liturgię rozpoczniemy o godz.18.00. Zabierzmy na nią świece. Celebracja rozpocznie się na zewnątrz kościoła Liturgią Światła, następnie w kościele Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i Liturgia Eucharystyczna.

 

 

10. Rezurekcja w poranek wielkanocny o godz.6.00. Zapraszamy wszystkich parafian, żeby uroczyście i radośnie ogłosili światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Proszę o przygotowanie orszaku procesyjnego i zapraszam szczególnie dzieci: dziewczynki do sypania kwiatów, chłopców do funkcji dzwonników. Niech zatrwożony widmem epidemii świat usłyszy naszą chrześcijańską radość!

 

11. Nasi biskupi przypominają o obowiązku zachowania obostrzeń związanych ze stanem epidemii. W związku z tym w naszym kościele w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny zostaną odprawione dodatkowe Msze św: o godz. 8.00, 10.00 i 15.00. A zatem w pierwszy i drugi dzień świąt Msze św. będą o godz. : 7.00, 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 15.00, i 18.00. ( W Wielkanoc w miejsce Mszy św. o godz. 7.00 będzie Msza Rezurekcyjna o godz. 6.00 rano).

 

12. Zachęcamy do czytania gazet religijnych, dziś jest także czasopismo Zgoda.

13. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Marii Starmach, Halinie Jania, Marii Wielowskiej, Zofii Kulig, Małgorzacie Cichórz, Angelice Kuczaj-Potaczek, Anecie Dudzik, Grażynie i Natalii Wielowskim, Joannie Dudzik, Annie Kuczaj i Janowi Wielowskiemu i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Maciejki. Sprzątanie będzie w Wielką Sobotę po zakończeniu nabożeństwa wieczornego.

14. Wolontariat szkoły w Niedźwiedziu dziękuje za złożone ofiary – 4.847zł. i 44 gr. podczas Kiermaszu Wielkanocnego i wszystkim nam składa życzenia świąteczne.

Dziękujemy także naszemu Parafianowi za wykonanie oświetlenia obrazu MB Nieustającej Pomocy.   Bóg zapłać.

                                 

                                   PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                                                          21 marca 2021

 

 

 

1. Wezwanie do nawrócenia jest zachętą do nieustannego odkrywania piękna i głębi Ewangelii. Zbliżamy się do świąt, wkraczamy w czas intensywniejszego rozważania męki naszego Pana. Zasłoniliśmy krzyże w świątyni, by na nowo odsłonić je przed naszymi oczyma w Wielki Piątek. Niech ten czas będzie szczególnym czasem wyciszenia i towarzyszenia Jezusowi w Jego cierpieniu i męce.

 

2. Dziś o godz.16.15 gorzkie żale z kazaniem pasyjnym.

 

3. Po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin. Codziennie pół godziny przed wieczorną Mszą św. różaniec w tym miesiącu prowadzony przez Róże z Niedźwiedzia.

 

4. W środę po wieczornej Mszy św. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy. Prośby i podziękowania można składać na bocznym ołtarzu obok obrazu Matki Bożej.

Na Mszę św. i nowennę zapraszamy dzieci komunijne wraz z rodzicami. W ramach przygotowania do I Komunii św. dzieci otrzymają poświęcone modlitewniki. Po nabożeństwie spotkanie z rodzicami tych dzieci.

5. W czwartek 25 marca przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego – dokładnie dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jest to Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. To piękna inicjatywa towarzyszenia modlitwą przez dziewięć miesięcy dziecku, którego życie jest zagrożone, a którego imię zna Pan Bóg. Zachęcamy, by z okazji uroczystości Zwiastowania Pańskiego podjąć takie zobowiązanie modlitewne. Deklaracje Duchowej Adopcji można dzisiaj zabrać z bocznego ołtarza i złożyć je w czwartek na wieczornej Mszy św. W tym dniu Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 9.00 i 17.00. 

 

6. W piątek o godz.15.30 droga krzyżowa dla dzieci, o godz.16.15 dla dorosłych i o godz. 17.30 dla młodzieży - zapraszamy wszystkich na rozważanie Męki Pana Jezusa w czasie nabożeństwa drogi krzyżowej.

 

7. Za tydzień niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Poświęcenie palm na każdej Mszy św. a uroczyste błogosławienie palm i procesja wokół kościoła będzie na sumie czyli Mszy św. o godz. 11.00.

 

8. Zachęcamy do czytania gazet religijnych – dziś obok tygodników Niedziela i Gość Niedzielny są czasopisma misyjne oraz miesięcznik dla najmłodszych - Staś. Osoby, które prenumerują Stasia proszone są o odebranie gazety w zakrystii.

9. Dziękujemy za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę- dzisiaj szczególne podziękowania, gdyż z oś. Moskały przyszła tylko jedna osoba – pani Justyna Moskała, która z pomocą siostry zakrystianki i pani Jadwigi Zapała posprzątały cały kościół. Bóg zapłać. W tym tygodniu do sprzątania prosimy parafian z oś. Cechy.

10. Na rehabilitację naszego parafianina Adama Nawary zebraliśmy 17 683 zł. i 81 gr. Bóg zapłać.

11. Dzisiaj przed kościołem Kiermasz Wielkanocny organizowany przez wolontariat przy szkole w Niedźwiedziu. Dochód z kiermaszu przeznaczony jest na pomoc osobom niepełnosprawnym.

 

 

 

                               CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                          14 marca 2021

 

 

1. Wielki Post wzywa każdego z nas do zrewidowania życia, postawienia sobie pytania, czy idziemy śladem Bożych drogowskazów. Żyć to stawać się człowiekiem, a dla wierzących – stawać się chrześcijaninem. Na tej drodze wpatrujmy się w Jezusa, który podczas rozmowy z Nikodemem mówi jasno i konkretnie: trzeba się na nowo narodzić, aby żyć.

 

2. Dzisiaj rozpoczynamy rekolekcje parafialne, które poprowadzi o. dr Ryszard Bożek redemptorysta. Będą trwały do środy włącznie według planu umieszczonego na plakatach, na ulotkach i na stronie internetowej parafii. W czasie rekolekcji zostanie rozpoczęte nabożeństwo nowenny do MB Nieustającej Pomocy. Rekolekcje to szczególny czas łaski. Uczyńmy wszystko, co możliwe, abyśmy mogli uczestniczyć we wszystkich dniach rekolekcji. Zatroszczmy się o bliskich i przyjaciół, żeby mogli się spotkać ze Słowem – Jezusem Chrystusem. Przygotujmy się rzetelnie do spowiedzi świętej, którą przeżyjemy w środę. Pamiętajmy, że pełne uczestnictwo w rekolekcjach, spowiedź, Komunia Święta, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i modlitwa w intencjach Ojca Świętego pozwalają nam uzyskać odpust zupełny. Wykorzystajmy szansę, jaką daje nam Kościół.

 

3. W dniach rekolekcji kancelaria będzie czynna wyłącznie  wieczorem.

 

4. Dziś o godz. 16.15 gorzkie żale z kazaniem pasyjnym.

 

5. Po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin.

 

6. W piątek 19 marca będziemy obchodzić uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień możemy nazwać dniem mężczyzn. Otoczmy modlitwą wszystkich walecznych mężczyzn: kawalerów, mężów, ojców, dziadków. Tego dnia prośmy Boga o wszelkie łaski dla nich, by codziennie wypełniali powołanie, do jakiego zostali wezwani. Msze św. w tym dniu o godz. 7.00, 9.00 i 17.00. I mała podpowiedź dla kobiet: uroczysta postna kolacja w gronie rodziny na pewno będzie miłą niespodzianką.

 

7. Droga krzyżowa w piątki o godz.15.30 dla dzieci, o 16.15 dla dorosłych i o 17.30 dla młodzieży. Drogę krzyżową o godz. 16.15 poprowadzi Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych im. św. Brata Alberta.

 

8. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Marii Baran, Teresie Zapała, Elżbiecie Cichorz, Annie Rapciak, Ewie Halama, Annie Cichorz, Bogusławie i Karolowi Kaciczak, Annie Stożek, Marii Sobczak, Ewie Nawara, Renacie i Wioletcie Wójcik oraz Jolancie Klimek i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Moskały.

9. I dalsze podziękowania:

- Rodzinie naszej parafii, która ufundowała ręcznie malowany obraz- ikonę MB Nieustającej Pomocy, przed którym w każdą środę będziemy zanosić prośby i podziękowania;

- Wszystkim, którzy przed tygodniem złożyli ofiarę na parafialną orkiestrę św. Sebastiana – zebrano 7703 zł. i 5 euro, za te pieniądze zostaną zakupione instrumenty muzyczne dla orkiestry. Składamy serdeczne Bóg zapłać.

10. Dzisiaj po Mszy św. zbiórka na kosztowną rehabilitację naszego parafianina Adama Nawary, a za tydzień – Kiermasz Wielkanocny organizowany przez Wolontariat przy Szkole Podstawowej w Niedźwiedziu – dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na pomoc osobom niepełnosprawnym.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – u ministrantów można nabyć tygodniki: Niedzielę i Gościa Niedzielnego.

 

 

                       

 

                                      TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                                 7 marca 2021

 

 

 

1. Czas Wielkiego Postu to czas naszej metanoi, która oznacza przemianę życia, pracę nad swoją duchowością, a przede wszystkim zmianę myślenia pod wpływem słowa, które kieruje do nas Bóg. Aby je usłyszeć, trzeba się zatrzymać, wyciszyć, skierować uwagę serca na Boga. Jest wiele spraw ważnych, lecz nie zaniedbajmy tego, co najważniejsze.

 

2. Dzisiaj po Mszach św. o godz. 7.00 i 9.00 spotkanie Żywego Różańca i zmianka różańcowa.   Na Mszy św. o godz. 11.00 Złoty Jubileusz Sakramentu Małżeństwa 8 par małżeńskich naszej gminy.

 

3. W Roku św. Józefa po każdej Mszy Świętej odmawiamy litanię ku czci opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy Kościoła i naszych rodzin.

 

4. W środę po Mszy wieczornej nabożeństwo do Królowej Różańca św.

 

5. We wszystkie piątki Wielkiego Postu rozważamy mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz.15.30 dla dzieci, o 16.15 dla dorosłych i o 17.30 dla młodzieży. W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz.16.15 gorzkie żale z kazaniem pasyjnym.

 

6. W najbliższą niedzielę rozpoczniemy rekolekcje wielkopostne, które trwać będą do środy. Poprowadzi je o. dr Ryszard Bożek, redemptorysta z Tuchowa. Otoczmy go modlitwą i zaplanujmy sobie czas, by cała rodzina mogła się przygotować do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Program rekolekcji jest w gablocie parafialnej, na ulotkach, które możemy zabrać ze sobą przed wyjściem z kościoła, w gazetce w Dłoniach Maryi oraz na stronie internetowej naszej parafii.

Chorych, których odwiedzi ojciec rekolekcjonista należy zgłosić do końca tego tygodnia.

 

7. W sobotę przypadnie 8 rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem miłości do Głowy Kościoła powszechnego.

 

8. Na ścianie kościoła przy głównym wejściu została zamontowana gablotka, w której od dzisiaj będą zamieszczane ogłoszenia parafialne, intencje Mszy św. i zapowiedzi przedślubne. Rodzinie naszej parafii, która ufundowała tę piękną gablotkę składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ponadto, z pieniędzy pozostałych ze zbiórki na Boże Ciało od Parafian z oś. Jamrozówka, Grońskie, Moskały, Mierniki i Potok został zakupiony złoty ornat na większe święta. Dziękujemy im oraz Wam wszystkim za ofiary złożone na ogrzewanie kościoła i te składane na niedzielną tacę na cele naszej wspólnoty parafialnej. Niech dobry Bóg wynagradza Waszą hojność swoim błogosławieństwem.

 

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

 

10. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę Paniom: Zofii i Sylwii Jeziorskim, Grażynie i Emilii Starmach, Annie Pajdzik i Józefie Nowak i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Podegronie, Grońskie i Jamrozówka.

11. Dziś do nabycia jest nasza gazetka parafialna W dłoniach Maryi oraz tygodniki Niedziela i Gość Niedzielny. Jest także okolicznościowe wydanie - „ Gość Niedzielny Extra” w całości poświęcone św. Józefowi. Przy wyjściu z kościoła można zabrać Dobre Nowiny.

12. Po Mszy św. zbiórka na zakup dwóch instrumentów: tuby i saksofonu dla naszej orkiestry parafialnej św. Sebastiana. Potrzeba na nie ok. 15 tysięcy złotych – pomóżmy naszej orkiestrze, aby nadal mogła swoim artyzmem ubogacać naszą modlitwę i w tym trudnym czasie dawać nam wiele radości.

13. Wójt naszej gminy zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców i turystów o utrzymanie porządku i czystości wokół siebie. Pamiętajmy, że zaśmiecanie i zatruwanie ziemi, powietrza i wody to zło moralne, które papież Franciszek nazwał grzechem ekologicznym.

14. W przyszłą niedzielę będzie zbiórka na kosztowną rehabilitację naszego parafianina Adama Nawary, który w listopadzie minionego roku uległ nieszczęśliwemu wypadkowi.

 

 

 

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 
28 lutego 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE1. W centrum liturgii drugiej niedzieli Wielkiego Postu Kościół stawia Jezusa, który na górze Tabor ujawnia wybranym uczniom prawdę, że jest Synem Boga Ojca. Oni poznali prawdę o Jezusie, który ich wezwał i za którym podążyli. Niech czas postu będzie dla nas okazją nieustannego odkrywania prawdy o Tym, który na ołtarzach naszych świątyń staje się naszym pokarmem na życie wieczne.

 

2. Jak co roku druga niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Obecnie na misjach w 99 krajach pracuje 1883 polskich misjonarek i misjonarzy. Są świadkami prawdy, że Bóg jest miłością i kocha każdego bez wyjątku. Można wesprzeć ich dzieło wysyłając wiadomość SMS o treści MISJE na numer 72032.

 

3. Przeżywamy Rok św. Józefa. Jutro rozpocznie się miesiąc, w którym w szczególny sposób będziemy oddawali cześć opiekunowi Pana Jezusa . Po każdej Mszy Świętej będziemy odmawiali litanię do św. Józefa i polecali jego wstawiennictwu sprawy naszych rodzin.

4. Zapraszamy wszystkich na nabożeństwa wielkopostne: Drogę Krzyżową w piątek ( dla dzieci o godz. 15.30; dla dorosłych o godz. 16.15 i dla młodzieży o godz. 17.30 oraz w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00.) i Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 16.15.

 

5. Codziennie- z wyjątkiem piątku i niedzieli o godz. 16.30 odmawiamy różaniec – w miesiącu marcu prowadzony jest przez Róże z Niedźwiedzia.

 

6. 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę.

7. W środę po wieczornej Mszy św. Nabożeństwo do Królowej Różańca św. Okazja do spowiedzi z racji I piątku będzie w czwartek i w piątek od godz. 16.00 i jak zawsze pół godziny przed każdą Mszą św.

8. W tym tygodniu nie będzie odwiedzin chorych w domach – odwiedziny będą w czasie rekolekcji- wtedy też będzie ich spowiedź i Komunia św. wielkanocna.

 

9. W pierwszy piątek miesiąca po Mszach Św. odmówimy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W sobotę po rannej Mszy św. nabożeństwo do niepokalanego Serca NMP.

10. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 będzie jubileusz 50 lecia Sakramentu Małżeństwa 8 par małżonków z naszej gminy.

Po Mszy św. o godz. 7.00 i 9.00 zmianka tajemnic różańcowych.

11. Na pasterce w naszym kościele po raz pierwszy wystąpiła "Orkiestra św Sebastiana" czyli orkiestra działająca przy naszej parafii. W okresie Bożego Narodzenia grą i śpiewem ubogacała Msze św. zarówno w naszym kościele jak i na Koninie i w Porębie Wielkiej. Dzisiaj zwracają się do nas z następującą prośbą:” Jako nowa orkiestra zwracamy się z prośbą do mieszkańców gminy o pomoc w zakupie niezbędnych nam instrumentów czyli tuby, której cena to ok. 8 000 zł i saksofonu barytonowego – cena ok. 7000 zł. . Są to duże kwoty przekraczające nasze możliwości ale wiemy, że razem z wami, Parafianami naszej gminy, podołamy zadaniu. Za tydzień, 7 marca za zgodą księdza proboszcza organizujemy zbiórkę na rzecz orkiestry po każdej mszy św. Jesteśmy pełni mobilizacji i sił na następne lata naszego istnienia. Jeszcze nigdy w orkiestrze nie było tak dobrze. Mamy wiele radości, entuzjazmu i zapału, i to zawdzięczamy Wam wszystkim .W trudnym dla orkiestry czasie byliście z nami. Dzięki Wam wiemy, że to co robimy jest na chwałę Bożą i ku radości ludzi w tym smutnym czasie.”

Cieszymy się,że mamy Parafialną Orkiestrę św. Sebastiana i za tydzień okażemy im naszą pomoc w zakupie potrzebnych instrumentów. Już dzisiaj dziękujemy za waszą hojność na rzecz naszej orkiestry.

12. W tym tygodniu patronuje nam:

– w czwartek 4 marca – św. Kazimierz (1458-1484), królewicz, pobożny czciciel Niepokalanej i Najświętszego Sakramentu, główny patron Litwy.

13. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej- u ministrantów są do nabycia tygodniki: Niedziela i Gość Niedzielny.

14. Dziękujemy za ofiary składane na ręce Rady Parafialnej na ogrzewanie kościoła po 60 zł. od domu, Bóg zapłać też za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Elżbiecie Misiura, Marii Domagała, Zofii Adamczyk, Luizie Szywała, Monice Rapacz, Krystynie Adamczyk, Kazimierze Krzysztofiak, Jackowi Adamczyk, Alicji Kowalczyk, Agacie Napora i Hubertowi Adamczyk i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Mierniki i Potoki.

                             

 

                              PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                                                   21 lutego 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. Przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, czasu nawrócenia, pokuty, przemiany myślenia i życia. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.

 

2. We wszystkie piątki Wielkiego Postu rozważamy mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 15.30 dla dzieci, o 16.15 dla dorosłych i o 17.30 dla młodzieży . W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz.16.15 gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. Za udział w gorzkich żalach, a także w drodze krzyżowej możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy.

 

3. W okresie Wielkiego Postu zapraszamy na różaniec w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i soboty o godzinie 16.30.

 

4. Już dziś informujemy, że rekolekcje parafialne rozpoczną się w niedzielę 14 marca. Poprowadzi je o. Ryszard Bożek redemptorysta z Tuchowa. Otoczmy go modlitwą i zaplanujmy sobie czas, prace i obowiązki w taki sposób, by cała rodzina mogła się przygotować do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych.


W czasie rekolekcji zostanie wprowadzone w naszym kościele nabożeństwo Nowenny do MB Nieustającej Pomocy.

 

5. Zachęcamy do czytania gazet religijnych – dzisiaj obok tygodników Gość Niedzielny i Niedziela można nabyć czasopisma misyjne oraz miesięcznik dla najmłodszych Staś. Osoby, które prenumerują Stasia odbierają gazetę w zakrystii.

6. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę Paniom: Janinie i Ewie Pałka, Danucie Zając, Katarzynie Kacik, Agnieszce i Marii Rataj oraz Agacie Baran i prosimy do sprzątania parafian z Osiedla Pod Dworem.

7. Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych im. św. Brata Alberta dziękuje za okazane serce i wsparcie akcji ”Cyganie”- Bóg zapłać. W ubiegłą niedzielę zebrano 6397 zł i 10 euro – środki te zostaną przeznaczone na działalność stowarzyszenia i rehabilitację osób niepełnosprawnych z naszej gminy.

8. W przyszłą niedzielę na ręce Rady Parafialnej będzie można złożyć tegoroczną ofiarę na ogrzewanie kościoła po 60 zł. od domu.

Dzisiejsza taca przeznaczona jest na Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

9. Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia III Zakon Paulistów rozprowadza dzisiaj Ewangelię na każdy dzień 2021 roku.

 

                               

 

 SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 

               14 lutego 2021             

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. Wielokrotnie w Ewangelii widzimy Jezusa, który przejawia ludzkie emocje i pochyla się nad człowiekiem, z wielką miłością lituje się nad ludźmi. Taki jest Bóg: pochyla się nad każdą ludzką biedą, doskonale rozumie naszą sytuację. Każda Eucharystia jest dziękczynieniem za to, że Bóg jest wśród ludu. Teraz i zawsze.

 

2. Rozpoczynamy dzisiaj 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Widzimy, jak wielkie spustoszenie w małżeństwach, rodzinach, w wychowaniu młodego pokolenia sieje nadużywanie alkoholu i społeczne przyzwolenie na jego picie. Niech modlitwa i pochylenie się nad tym problemem obudzą wrażliwość naszych serc i pomogą nam wytrwać w trzeźwości.

 

3. Wspominamy dziś św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Za jego wstawiennictwem prośmy w intencji zakochanych, by nie mylili zakochania z pożądaniem, oraz o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej.

 

4. W środę Popielec, którym rozpoczniemy Wielki Post, czas szczególnego zgłębiania tajemnicy cierpienia i zbawczej śmierci na krzyżu naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To również czas wyciszenia i głębszej refleksji nad swoim życiem, jego celem i codziennością.

Tego dnia obowiązuje post ścisły. Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem o godz.7.00, 9.00 i 17.00. Już na początku Wielkiego Postu zarezerwujmy sobie czas na rekolekcje wielkopostne, które odbędą się w dniach od 14 do 17 marca.

 

5. W pierwszy piątek rozpoczętego Wielkiego Postu modlitwą i postem wynagradzajmy Bogu za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. To bardzo trudny temat, trzeba więc żarliwej modlitwy o nawrócenie sprawców i uzdrowienie dotkniętych tym doświadczeniem.

6. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz.15.30 dla dzieci, o 16.15 dla dorosłych i o 17.30 dla młodzieży. Będą również drogi krzyżowe prowadzone przez parafian w piątek rano i w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00.

W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz.16.15 gorzkie żale z kazaniem pasyjnym.

 

7. Pół godziny przed wieczorną Mszą św. różaniec prowadzony w tym miesiącu przez Róże z Podobina.

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

 

9. Dzisiaj w ramach akcji „Cyganie” wspomagamy Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych im. św. Brata Alberta.


10. Zachęcamy do czytania gazet religijnych- u ministrantów można nabyć tygodniki : Niedzielę i Gościa Niedzielnego.


11. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Iwonie i Pawłowi Smaciarz, Magdalenie Wietek, Zofii Niedźwiedzkiej, Helenie Domagała, Zofii Szymańskiej, Annie, Wiktorowi i Kacprowi Jasek oraz Marii Kozickiej i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Droga na Porębę.


12. Bracia Kapucyni zapraszają do akcji” Wyślij pączka do Afryki”. Jest to darowizna na cele misyjne. Wpłat można dokonać przez stronę internetową lub bezpośrednio na konto. Szczegóły na plakacie umieszczonym w gablotce przed kościołem.


13. W następną niedzielę gościć będziemy przedstawicieli III zakonu paulistów, którzy zaproponują nam Ewangelię na każdy dzień 2021r. Można je będzie nabyć po każdej Mszy św. w cenie 12 zł. Będą także egzemplarze Pisma św. i Biblii dla dzieci.

Mamy nadzieję, że ta akcja przyczyni się do częstszego sięgania po Pismo św. i życia na co dzień Słowem Bożym.


14. Rozpoczynamy dzisiaj Nabożeństwo 40 godzinne. Program adoracji umieszczony jest na stronie głównej naszej parafii.

 

 

     

 

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
 
7 lutego 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. Chrystus w czasie Eucharystii uczy nas modlitwy. Wielokrotnie wskazywał, że na modlitwę trzeba znaleźć nie tylko miejsce, lecz także czas. Uczymy się w naszym kościele, jak w sercu i w codzienności budować świątynię, w której będziemy spotykać Boga twarzą w twarz na modlitwie i wsłuchiwać się w Jego słowa.

 

2. Dziś, w pierwszą niedzielę miesiąca, po mszach o godz. 7.00 i 9.00 zmianka rózańcowa. Od tego tygodnia powracamy do codziennej modlitwy różańcowej przed wieczorną Mszą św. Do końca lutego prosimy o prowadzenie tej modlitwy Róże z Podobina.

 

3. W czwartek przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. W 1858 r., cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny, w grocie Massabielle Bernadetcie Soubirous objawiła się Matka Boża, która przedstawiła się jako Niepokalane Poczęcie, oraz wezwała do nawrócenia i prosiła o modlitwę. Dzień Chorego przypomina nam o obowiązku troski o ludzi chorych – zapewnienia im opieki i możliwości korzystania z sakramentów świętych.

4. W przyszłą niedzielę, 14 lutego po mszach św. odbędzie się organizowana przez Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta, tradycyjna kwesta „Cyganie” na rzecz osób niepełnosprawnych z naszej gminy. W dzień św. Walentego – patrona zakochanych- możemy okazać w praktyce naszą miłość wobec naszych niepełnosprawnych bliźnich.

 

5. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Marii Kowalskiej,Józefie Cichórz, Marii Mekringer, Elżbiecie Bulik, Annie Smaciarz, Grzegorzowi Gnieckiemu, Dariuszowi Domagała, Jarosławowi Bulik, Antoninie Piwowar, Paulinie Sułowskiej i Jadwidze Smreczak i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Rynek.

 

6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

7. U ministrantów można nabyć Niedzielę i Gościa Niedzielnego, a przy wyjściu z kościoła prosimy zabrać Dobre Nowiny.

 

8. W środę 10 lutego patronuje nam św. Scholastyka (ok. 480-547), dziewica, siostra św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy, założyła żeński zakon według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Panu Bogu.

9. Bóg zapłać za składane dzisiaj na ręce członków Rady Parafialnej ofiary na ogrzewanie kościoła po 60 zł. od domu. Tę kwotę 60 zł. składamy od tzw. „numeru”, bez względu na to ile rodzin mieszka w danym domu.


Ofiarę na ogrzewanie kościoła w podpisanych kopertach, będzie można złożyć jeszcze w ostatnią niedzielę tego miesiąca, tj. 28 lutego.

                                             
                                   CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
                                                                     31 stycznia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Ostatnia niedziela stycznia to Światowy Dzień Trędowatych. Na trąd chorują tysiące ludzi, którzy często z powodu tej choroby są wykluczani ze społeczeństwa. Pomódlmy się dzisiaj w intencji trędowatych, a także ich opiekunów, którzy z wielką miłością codziennie się nimi opiekują. Prośmy Boga także o to, żebyśmy nikogo nie przesuwali na margines życia.

 

2. We wtorek 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego i Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Msze Święte z błogosławieniem świec w porządku niedzielnym, tj. o godz.7.00, 9.00, 11.00 i 17.00. Pamiętajmy o osobach konsekrowanych, które oddały życie w służbie Bogu i Kościołowi. Warto wspomnieć o setkach domów pomocy, domów dziecka, przedszkoli, szkół, ośrodków wychowawczych, szpitali i hospicjów, w których codziennie służą osoby konsekrowane, które dzięki temu są świadkami Boga pełnego miłości i miłosierdzia. Składka przeznaczona jest na zakony kontemplacyjne.

3.  Dzieci z klas trzecich przychodzą na Mszę św. o godz. 17.00. W ramach przygotowania do I Komunii św. pobłogosławimy ich świece, zaś po Mszy św. będzie spotkanie z rodzicami tych dzieci.

 

4. Uczniów z kl. VIII z Niedźwiedzia zapraszamy w środę na wieczorną Mszę św. i celebrację połączoną z nabożeństwem do Królowej Różańca św. przygotowującą do sakramentu bierzmowania.

 

5. Gazetka oazowa – już na Wielki Post - „W dłoniach Maryi” będzie rozprowadzana w przyszłą niedzielę.

Również za tydzień, po Mszy św. o godz. 9.00 nastąpi wręczenie dyplomów i nagród dla uczestników XVII Konkursu Kolęd i Pastorałek.

Zmianka tajemnic różańcowych za tydzień po Mszach św. o godz. 7.00 i 9.00.

 

6. W naszym kościele codziennie pół godziny przed każdą Mszą św. jest okazja do spowiedzi św., a w tym tygodniu z racji I piątku dodatkowo w czwartek i w piątek od godz. 16.00.

 

7. Nabożeństwo wynagradzające Sercu Pana Jezusa w piątek po rannej i wieczornej Mszy św. a w sobotę po Mszy św. o godz. 6.30 litania do Matki Bożej.

 

8. Odwiedziny chorych w domach z posługą sakramentalną będą: w piątek od godz. 8.00 w Podobinie, w sobotę od godz. 8.00 w Niedźwiedziu. Chorych należy zgłosić w kancelarii lub w zakrystii czy też telefonicznie do środy.

 

9. Dziękujemy za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę Paniom: Zofii Opach, Urszuli Buła, Stefanii Haras, Bogusławie Gnieckiej, Magdalenie Wojciechowskiej, Agnieszce Aksamit, Justynie Sochackiej, Jadwidze Michorczyk, Zofii Mysza, Jolancie Skwirut i Joannie Jagoda i prosimy do sprzątania parafian z oś. Gliniska.

 

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

 

11. Zachęcamy do czytania gazet katolickich – u ministrantów można nabyć Niedzielę i Gościa Niedzielnego.

 

12. W tym tygodniu patronują nam:

- w środę 3 lutego – św. Błażej biskup i męczennik, patron chorych na gardło;

- w piątek 5 lutego – św. Agata (ok. 235-251), dziewica i męczennica;

- w sobotę 6 lutego – święci męczennicy Paweł Mika (1565-1597) i Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu.

13. Ofiarę na ogrzewanie kościoła - po 60 zł od domu - będzie można złożyć w pierwszą i ostatnią niedzielę lutego, tj. , 7 i 28 lutego. Składkę w podpisanych kopertach po każdej Mszy św. przy wychodzeniu z kościoła będzie zbierać Rada Parafialna.

14. W naszym kościele przy każdych drzwiach zostały umieszczone dozowniki na fotokomórkę z wodą święconą. Wystarczy pod urządzenie - nie dotykając dozownika, podstawić dłoń, na którą spłynie poświęcona woda, abyśmy mogli się nią przeżegnać.

15. Na bocznych drzwiach zostały zamontowane tzw. spowalniacze, dzięki którym drzwi zamykają się bez trzaskania. Prosimy, aby na siłę nie zamykać drzwi, one automatycznie same się domkną. Prosimy również o zachowanie ostrożności osoby powyżej 190 cm wzrostu.

16. W ubiegłą niedzielę na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Chorwacji ofiarowaliśmy 3260 zł. i 10 euro. Bóg zapłać.

                                             

 

 

                                       TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                                24 stycznia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Nie możemy się ograniczać do modlitwy, lecz pod jej wpływem mamy troszczyć się o zgodę w rodzinach, w sąsiedztwie, w miejscach pracy i nauki.

 

2. Jutro święto Nawrócenia św. Pawła, apostoła Jezusa. Gorliwy faryzeusz i prześladowca pierwszego Kościoła, po tym, jak ukazał mu się zmartwychwstały Chrystus, został Jego uczniem i poświęcił resztę życia szerzeniu Ewangelii.

 

3. W poniedziałek na ostatnie w tym roku spotkania kolędowe w kościele zapraszamy rodziny z osiedli Korce, Stramy, Gawły oraz mieszkańców Domu Nauczyciela na odprawianą w ich intencji Mszę św. o godzinie 17.00, po której będzie adoracja przy żłóbku z indywidualnym pobłogosławieniem każdej rodziny i poświęceniem wody przyniesionej do kościoła we własnych naczyniach. Zapraszamy także te rodziny, które jeszcze nie uczestniczyły w spotkaniu kolędowym. Druga część kolędy będzie już w domach pod przewodnictwem głowy rodziny według programu, który każda rodzina otrzyma wraz z pakietem kolędowym.


Będzie można również poświęcić wodę i odebrać zestaw kolędowy w dzisiejszą niedzielę i kolejną, za tydzień, po Mszy św. w zakrystii.

Już dzisiaj pragniemy serdecznie podziękować za te spotkania w kościele – nie było co prawda możliwości do rozmowy duszpasterskiej, była jednakże wspólna modlitwa za rodziny a także o to, aby kolejna kolęda mogła odbyć się w tradycyjnej formie, w Waszych domach.

Razem z lektorami i ministrantami dziękujemy za złożone ofiary, z których część każdy kapłan przeznacza na cele charytatywne ( m.in. na domy samotnej matki, domy księży emerytów, pomoc chorym kapłanom, na seminarium duchowne i uniwersytet papieski, na misje i inne potrzeby Archidiecezji Krakowskiej ). Bóg zapłać.

 

4. Siostra przełożona wraz z kolędnikami misyjnymi dziękują za złożoną w Trzech Króli ofiarę do puszek w kwocie 4.000 zł. Ofiara zostanie przekazana na Madagaskar na adopcję na odległość, na dzieci z przedszkola prowadzonego przez Siostry Rodziny Maryi w RPA, oraz na szpital w Zambii.

 

5. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

 

6. W środę po wieczornej Mszy św. Nabożeństwo do Królowej Różańca św.

 

7. W tym tygodniu patronują nam:

 

we wtorek 26 stycznia – święci biskupi Tymoteusz i Tytus, najbliżsi współpracownicy św. Pawła Apostoła;

w czwartek 28 stycznia – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej.

8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej – dzisiaj obok Niedzieli i Gościa Niedzielnego jest miesięcznik dla dzieci Staś. Osoby, które zaprenumerowały Stasia, odbierają gazetę w zakrystii.

9. Bóg zapłać z posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę paniom: Natalii i Monice Stróżak, Krystynie Plechowicz, Alicji Macuga,Małgorzacie Balińskiej, Joannie Hanusiak, Agacie Zapała i Jolancie Smaciarz i prosimy do sprzątania parafian z oś. Nowe Gliniska.

10. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 9.00 będzie przyjęcie nowych ministrantów do Liturgicznej Służby Ołtarza.

11. Dzisiaj po Mszy św. zbiórka do puszek na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi mieszkańcom Chorwacji.

                                               

 

 

                                                DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU                                                                                 17 stycznia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. W poniedziałek rozpoczął się okres zwykły w liturgii Kościoła. Chrystus wzywa nas, abyśmy przez wypełnianie codziennych obowiązków dawali o Nim świadectwo. Przeżywamy dziś Dzień Judaizmu, dlatego modlimy się szczególnie za jego wyznawców. Św. Jan Paweł powiedział do Żydów w rzymskiej synagodze: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. Pamiętamy, że w narodzie żydowskim narodził się nasz Mesjasz Pan.

 

2. Jutro rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Pan Jezus dał nam przykład modlitwy, abyśmy byli jedno. Niech ten czas będzie dla nas okazją do modlitwy i refleksji nad tym, czy wykorzystujemy wszystkie dary i umiejętności, żebyśmy byli znakiem jedności w dzisiejszym świecie.

 

3.  Na spotkania kolędowe w kościele zapraszamy rodziny z kolejnych osiedli na odprawianą w ich intencji Mszę św. o godzinie 17.00, po której będzie adoracja przy żłóbku z indywidualnym pobłogosławieniem każdej rodziny i poświęceniem wody przyniesionej do kościoła we własnych naczyniach. Druga część kolędy będzie już w domach pod przewodnictwem głowy rodziny według programu, który każda rodzina otrzyma wraz z pakietem kolędowym.


Zapraszamy wszystkich - rodziny i osoby samotne do uczestnictwa w tym nabożeństwie w wyznaczonym terminie, lub – jeśli to niemożliwe – w innym, dogodnym dla siebie dniu. 

Parafianie, którzy nie będą mogli uczestniczyć w modlitwie w dni powszednie, będą mogli poświęcić wodę i odebrać zestaw kolędowy w niedzielę po Mszy św. w zakrystii.

W tym tygodniu „na kolędę do kościoła” zapraszamy:

* w poniedziałek – oś. Bulasy i Michalczewscy oraz Moskały i Lipówka
* we wtorek – oś. Domagały oraz Niedojady
* w środę – oś. Krzany oraz Potaczki
* w czwartek – oś. Cieluchy i Szwaje oraz Smaciarze i Jarosy
* w piątek – oś. Krężele oraz Pudły
* w sobotę - oś. Murzyny oraz Pudlaki

       W środę  20 stycznia przypada liturgiczna uroczystość św. Sebastiana męczennika - patrona naszej parafii. Żył w III wieku, jest dla nas wzorem nieugiętej wiary. Św. Sebastian jest także szczególnym patronem na dzisiejsze czasy, bo wzywany jest jako orędownik w czasie epidemii.    Msze św. ku jego czci zostaną odprawione o godz. 6.30 i 17.00. 

 

4. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła paniom:Magdalenie Smaciarz, Ewie Liberda, Lucynie Gnieckiej, Klaudii Smaciarz, Danucie Gnieckiej, Katarzynie Smaciarz i Barbarze Wojciechowskiej i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Pudły, Pudlaki i Gawły.

 

5. W czwartek 21 stycznia będziemy obchodzili Dzień Babci, a następnego dnia Dzień Dziadka. Pamiętajmy o kochanych babciach i dziadkach. Oni zawsze mają dla nas czas i okazują nam miłość. Niech nasza pamięć, dobre słowa, modlitwa ( za żyjących i zmarłych ) przyjęta w ich intencji Komunia Święta będą wyrazem naszej szczególnej miłości.

 

7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej – u ministrantów można nabyć Niedzielę i Gościa Niedzielnego.

 

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

 

9. W tym tygodniu patronują nam:

we wtorek 19 stycznia – św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924), biskup, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego,był wzorem gorliwości apostolskiej i modlitwy;

w czwartek 21 stycznia – św. Agnieszka (†ok. 305), dziewica i męczennica, poniosła śmierć męczeńską podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana.

10. Przypominamy, że wirtualny Gminny Koncert Kolęd „ Chwalmy Boże Dziecię „ można obejrzeć dzisiaj o godz. 20.00 za pośrednictwem telewizji internetowej TV 28.

11.  Gminny Zespół Pieśni i Tańca "Halny" zaprezentuje się w naszym kościele w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 zapewniając oprawę liturgiczną i muzyczno -wokalną. 

12. W najbliższą niedzielę będzie zbiórka do puszek na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Chorwacji. 

 

 

 

 

 

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

10 stycznia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. Chrzest Chrystusa jest objawieniem – epifanią. Jezus, który staje w szeregu ludzi grzesznych i pragnie przyjąć chrzest nawrócenia z rąk Jana Chrzciciela, objawia się światu jako umiłowany Syn Boga, naznaczony mocą Ducha świętego, który przychodzi, by objawić Boga światu. Dzisiejsza niedziela kończy okres Narodzenia Pańskiego.

2. Na spotkania kolędowe w kościele zapraszamy rodziny z kolejnych osiedli na odprawianą w ich intencji Mszę św. o godzinie 17.00, po której będzie adoracja przy żłóbku z indywidualnym pobłogosławieniem każdej rodziny i poświęceniem wody przyniesionej do kościoła we własnych naczyniach. Druga część kolędy będzie już w domach pod przewodnictwem głowy rodziny według programu, który każda rodzina otrzyma wraz z pakietem kolędowym.


Zapraszamy wszystkich - rodziny i osoby samotne do uczestnictwa w tym nabożeństwie w wyznaczonym terminie, lub – jeśli to niemożliwe – w innym, dogodnym dla siebie dniu. 

Parafianie, którzy nie będą mogli uczestniczyć w modlitwie w dni powszednie, będą mogli poświęcić wodę i odebrać zestaw kolędowy w niedzielę po Mszy św. w zakrystii.

W tym tygodniu „na kolędę do kościoła” zapraszamy:

* w poniedziałek – oś.Mierniki i Potoki oraz Rzeźniczaki
* we wtorek – oś.Podegronie, Grońskie i Jamrozówka oraz Rapty
* w środę – oś. Moskały i Zawada
* w czwartek – oś.Cechy oraz Godki i Janaski
* w piątek – oś.Maciejki oraz Jamrozy, Rogi i Wieś
* w sobotę - oś. Hudomięty oraz Piwowary i Adamczyki

 

3. Wirtualny Gminny Koncert Kolęd „ Chwalmy Boże Dziecię” będzie transmitowany za pośrednictwem telewizji internetowej TV 28 w przyszłą niedzielę tj. 17. stycznia od godziny 20.00. Organizatorzy : Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu zapraszają do wspólnego kolędowania razem ze znanymi zespołami muzycznymi z naszego regionu.

4. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła paniom: Annie Michalczewskiej, Agnieszce Kagan, Monice i Agnieszce Potaczek, Marii Pawlika, Kazimierze i Zuzannie Sutor, Annie Palac, Grażynie Cichorczyk, Ewie Liberda, Teresie Napora, Krystynie Palac oraz Janinie Napora i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Smaciarze i Jarosy.

 

5. Dziękujemy zespołowi Cantus z Kasinki Małej za oprawę muzyczną Mszy św. i wspólną modlitwę. Po Mszy św. będzie można nabyć płyty z ich utworami.

 

6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

                                        A nas wszystkich niech Bóg strzeże od złego i nam błogosławi. 

 
DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM 

3 stycznia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. W pierwszą niedzielę nowego roku pragniemy powierzyć Chrystusowi ten nowy czas. W klimacie Bożego Narodzenia dostrzegamy Jezusa, który przychodzi aby nadać sens naszym dniom i by ukazać perspektywę wieczności, do której jesteśmy zaproszeni. W każdej Eucharystii odkrywamy na nowo miłość Boga, który staje się dla każdego z nas „wiatykiem” czyli pokarmem na drogę. Uczmy się dostrzegać perspektywę wieczności, w której już uczestniczymy od dnia naszych narodzin.

 

2. Od poniedziałku 4 stycznia rozpoczynamy spotkania kolędowe w naszej parafii. Zapraszamy rodziny z kolejnych osiedli na odprawianą w ich intencji Mszę św. o godzinie 17.00, po której będzie adoracja przy żłóbku z pobłogosławieniem każdej rodziny i poświęceniem wody przyniesionej do kościoła we własnych naczyniach. Druga część kolędy będzie już w domach pod przewodnictwem głowy rodziny według programu, który każda rodzina otrzyma wraz z zestawem kolędowym. Zapraszamy wszystkich - rodziny i osoby samotne do uczestnictwa w tym nabożeństwie w wyznaczonym terminie, lub – jeśli to niemożliwe – w innym, dogodnym dla siebie dniu.

Parafianie, którzy nie będą mogli uczestniczyć w modlitwie w dni powszednie, będą mogli poświęcić wodę i odebrać zestaw kolędowy w niedzielę po Mszy św. w zakrystii.

W tym tygodniu „na kolędę do kościoła” zapraszamy:

* w poniedziałek – oś. Nowe Gliniska i Papiernia
* we wtorek - oś. Gliniska, Jamrozy i Sutory
* w czwartek - oś. Rynek, Draby i Spyrki
* w piątek - oś. Droga na Porębę i Dyrki
* w sobotę - oś. Pod Dworem i Poczekaj

 

3. W środę 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego. Msze Święte z poświęceniem kadzidła i kredy według porządku niedzielnego tj. o godzinie 7.00, 9.00, 11.00 i 17.00. Kolędnicy misyjni, którzy z powodu epidemii w tym roku nie będą chodzić po domach, po każdej Mszy św. przed kościołem będą zbierać ofiary na misje.

 

4. 7 stycznia pierwszy czwartek miesiąca. Modlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Takich będziemy mieli kapłanów, jakich wymodlimy. Zapraszamy więc do wspólnej modlitwy nie tylko liturgiczną służbę ołtarza, rodziny jej członków, ale także wszystkich parafian.

 

5. 10 stycznia, w niedzielę Chrztu Pańskiego, będziemy gościć zespół muzyczny Cantes z Kasinki Małej, który na każdej Mszy św. będzie śpiewał kolędy i promował swoją płytę z utworami muzycznymi.


6. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła: Marii Kęskowicz, Halinie Wsolak, Marii i Andrzejowi Michalczewskim oraz Agnieszce Kęskowicz i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Potaczki od p. Michała Michalczewskiego do końca i z oś. Niedojady.

 

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

 

                                   

                          ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYI I JÓZEFA                                      27 grudnia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. Dziś Niedziela Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Modlimy się w intencji wszystkich rodzin naszej parafii, szczególnie tych, które przeżywają trudny czas.

 

2. W tym tygodniu powracamy do odprawiania Mszy św. wieczornych – codziennie będą dwie Msze św: o godzinie 6.30 rano i wieczorem o godzinie 17.00.

 

3. Zbliża się koniec roku. W czwartek 31 grudnia zapraszamy o godz.17.00 na dziękczynne nabożeństwo, w czasie którego podziękujemy za dary i łaski otrzymane w minionym roku, będziemy błagać Boga o przebaczenie wszystkich naszych grzechów popełnionych indywidualnie i społecznie, a także prosić o błogosławieństwo Boże na rozpoczynający się nowy rok. Po nabożeństwie będziemy sprawować Eucharystię w tej intencji.

 

4. W piątek 1 stycznia uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze św. według porządku niedzielnego. Jest to również Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Ciągle słyszymy o nowych konfliktach, które wybuchają w różnych miejscach świata. W czasie modlitwy o pokój módlmy się także o opamiętanie dla tych, którzy dla własnych interesów sieją niepokój i wywołują konflikty w naszej Ojczyźnie.

 

5. W styczniu nie ma odwiedzin chorych w domach z posługą sakramentalną.

6. 2 stycznia, w pierwszą sobotę miesiąca, o godz.6.30 Msza Święta o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny, po niej litania do Matki Bożej. Okazja do spowiedzi pól godziny przed Mszą św. ranną i wieczorną. Ofiarujmy Komunię Świętą wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze grzechy i znieważenia.

 

7. W przyszłą niedzielę po Mszach św. o godzinie 7.00 i 9.00 zmianka tajemnic różańcowych.

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na święta: Michalinie Rapta- Michalczewskiej, Lenie, Joannie, Wiktorii i Agnieszce Kuczaj, Aleksandrze, Dominice, Annie, Michałowi i Józefowi Grabiec, Grażynie, Annie i Agnieszce Wielowskim, Tomaszowi Malarz, Tadeuszowi Rzepce, Alojzemu Zapale, Marii Krzysztofiak i Cecylii Michalczewskiej i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Potaczki od pana Sebastiana Napora do pana Andrzeja Michalczewskiego.

Szczególne podziękowania składamy Parafianom, którzy ofiarnie włączyli się w przygotowanie świątecznego wystroju naszego kościoła, za dostarczone choinki, wykonanie szopki bożonarodzeniowej i przystrojenie kościoła na święta. Piękny, świąteczny wystrój naszej świątyni budzi podziw Gości i dumę w naszych sercach. Dziękujemy również za oprawę muzyczną liturgii świątecznej chórowi Oremus i pozostałym zespołom wokalno- muzycznym. Serdeczne Bóg zapłać.

10. W tym tygodniu patronują nam:

w poniedziałek 28 grudnia – Święci Młodziankowie, męczennicy, ponieśli śmierć na rozkaz Heroda z powodu przyjścia na świat Zbawiciela;

w sobotę 2 stycznia – Święci Bazyli Wielki (329-379) i Grzegorz z Nazjanzu (330-390), biskupi i doktorzy Kościoła.


11. Za tydzień w poniedziałek 4 stycznia rozpoczniemy kolędę w nowej, wymuszonej epidemią, formie. Nie będzie odwiedzin kapłana w domach, lecz zaprosimy do kościoła do wspólnej modlitwy z błogosławieństwem rodziny z poszczególnych osiedli – codziennie jedno osiedle z Niedźwiedzia i jedno osiedle z Podobina. Osiedla będą w takiej kolejności, w jakiej prosimy do sprzątania kościoła. Po Mszy św. o godzinie 17.00 odprawianej w intencji tych rodzin będzie nabożeństwo przy żłóbku i poświęcenie przyniesionej przez każdą rodzinę wody. Każda rodzina otrzyma też zestaw kolędowy, który pomoże przeżyć drugą część nabożeństwa już w swoich domach.

Zachęcamy wszystkie rodziny naszej parafii i osoby samotne do zachowania tej bożonarodzeniowej tradycji i uczestnictwo w nabożeństwie w wyznaczonym terminie, lub – jeśli jest to niemożliwe – w innym dogodnym dla siebie dniu.

Osoby, które nie mogą uczestniczyć w modlitwie w dni powszednie, będą mogły poświęcić wodę i odebrać zestaw kolędowy w niedzielę po Mszy św. w zakrystii.

12. Dzisiaj po Mszy św. przeniesiona z Pasterki zbiórka do puszek na obronę życia dzieci nienarodzonych – na fundusz SOS.

                                 

 

                                         CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU                                                                                       20 grudnia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. Powoli kończy się Adwent. Zewnętrzne oznaki przygotowań, takie jak czystość naszych domów i przygotowania do wieczerzy wigilijnej, są ważne, lecz ważniejsza jest troska o duchowe przygotowanie, żeby Pan Jezus mógł się spotkać z nami w czystości naszych serc, uporządkowanych relacjach i pokoju wokół nas.

 

2. Do czwartku włącznie odprawiamy roraty o godz.6.30 poprzedzone śpiewem Godzinek do Matki Bożej i nowenną do Dzieciątka Jezus.

Dodatkowe Msze św. o godzinie 17.00 zostaną odprawione w poniedziałek, we wtorek i w środę. Okazja do spowiedzi – pół godziny przed roratami i godzinę przed wieczorną Mszą św.

Na ostatnich roratach, w czwartek, będzie poświęcenie przyniesionych przez dzieci figurek Dzieciątka Jezus a także przyjmiemy w naszym kościele Betlejemskie Światło Pokoju. Ten błogosławiony ogień, który rozświetli nasze wigilijne stoły, będzie można zabrać z kaplicy św. Sebastiana do godziny 12.00.

 

3. W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia. Zanim zasiądziemy do wieczerzy, zadbajmy nie tylko o zachowanie tradycji postnego posiłku, lecz przede wszystkim, przez wspólną modlitwę, czytanie opisu narodzenia z Ewangelii św. Łukasza oraz łamanie się opłatkiem, stwórzmy w swoich domach przestrzeń, by Bóg mógł zagościć w naszym życiu. W tym szczególnym dniu pamiętamy też o naszych zmarłych nawiedzając z modlitwą ich groby i wspominając ich przy wigilijnym stole.
O północy pasterka - zgodnie z tradycją naszych ojców będziemy się dzielić radością z Bożego Narodzenia. Składka z pasterki zasili fundusz obrony życia SOS.

W uroczystość Bożego Narodzenia Msze św. o godz.: 7.00, 9.00, 11.00 i 17.00.

 

4. W sobotę 26 grudnia wspominamy św. Szczepana – pierwszego męczennika, jednego z siedmiu diakonów wybranych przez apostołów. W tym dniu Msze Święte według porządku niedzielnego – jak co roku taca przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

 

5. Już dziś informujemy, że wizyta duszpasterska, zwaną kolędą ze względu na epidemię będzie w innej formie – nie będzie odwiedzin kapłana w domach, ale po Nowym Roku będziemy zapraszać mieszkańców poszczególnych osiedli na wieczorną Mszę św. Dokładne informacje podamy za tydzień.

6. Na stronie internetowej naszej parafii oraz w parafialnej gazetce „W dłoniach Maryi”, która ukaże się w Boże Narodzenie, będą podane zasady konkursu kolęd – będzie on w tym roku w formie nagrań audio.


Przy wyjściu z kościoła można zabrać sianko na stół wigilijny- złożone przy tym ofiary zostaną przeznaczone na duszpasterstwo dzieci i młodzieży naszej parafii.

7. Czytając prasę katolicką pogłębiamy wiedzę religijną i wchodzimy w atmosferę świąteczną. Jest do nabycia: Niedziela, Gość Niedzielny, Staś – kto ma prenumeratę proszony jest o odebranie Stasia w zakrystii – jest także gminny biuletyn Gorczańska Zgoda.

8. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła: Magdalenie, Paulinie i Kamili Zając, Adeli i Krystianowi Niedośpiał, Karolinie Napora, Izabeli, Karolinie i Halinie Piwowar, Marii Młynarczyk, Bogusławie Krzysztofiak, Małgorzacie i Annie Lach, Ewie Starmach, Czesławie Młynarczyk, Wioletcie Aksamit i Jolancie Wielowskiej i prosimy do sprzątania na święta parafian z osiedli Moskały i Lipówka. Sprzątanie w czwartek po roratach.


9. Rodzina państwa Stramów z Podobina którzy utracili dom w pożarze przekazuje następujące podziękowanie wszystkim darczyńcom:” Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą pomoc jako nam została okazana oraz za każde słowo otuchy. Dzięki Wam, być może niedługo dom zostanie odremontowany. Na nadchodzące Święta życzymy wszystkim, aby były spędzone w gronie najbliższych. Dużo zdrowia i błogosławieństwa Bożego dla wszystkich.” Podpisali: Maria i Jan Strama.

Również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niedźwiedziu i my, Wasi duszpasterze, składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone na ten cel w ubiegłą niedzielę.

Nasza parafia ofiarowała dla pogorzelców 16.809,02 zł, 30 euro i 5 funtów. Bóg zapłać.

 

                                       

                                        TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU                                                                    13 grudnia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. W liturgii Kościoła trzecia niedziela Adwentu jest nazywana niedzielą Gaudete – „radujcie się”. Bliskość świąt Bożego Narodzenia sprawia, że powinniśmy się zastanowić, czy już jesteśmy przygotowani na spotkanie z Panem. Pół godziny przed każdą Mszą św. jest możliwość przystąpienia do spowiedzi. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnie dni przed świętami.

 

2. Wspominamy kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. To nasza najnowsza historia, o której nie możemy zapomnieć. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich ofiarach stanu wojennego. Zapalmy Światło Wolności – dziś o godzinie 19.30 postawmy zapaloną świecę w oknie jako nawiązanie do zapalonych świec przez Jana Pawła II na Watykanie i Ronalda Regana w Białym Domu, które symbolizowały sprzeciw wobec rządów komunistów w Polsce.

 

3. Rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. W natłoku wielu ważnych spraw niech rodzina będzie dla każdego z nas przestrzenią wzrastania w świętości na co dzień.

 

4. W tym tygodniu odwiedzimy chorych w domach z posługą sakramentalną – od godziny 8.30 - we wtorek chorych w Niedźwiedziu, a w środę w Podobinie. Prosimy o zgłoszenie swoich chorych i starszych a w czasie odwiedzin kapłana o zachowanie reżimu sanitarnego.

 

5. Msza Święta roratna w naszej świątyni codziennie o godzinie. 6.30, o godzinie 6.00 godzinki ku czci Niepokalanej Zapraszamy wszystkich, byśmy razem z Maryją rozważali tajemnice Boże.

 

6. W środę 16 grudnia rozpoczniemy nowennę do Dzieciątka Jezus. W czasie modlitwy i rozważania tajemnic przedświątecznych dni wnikajmy coraz głębiej w misterium spotkania z przychodzącym do nas Bogiem.

 

7. W czwartek 17 grudnia przypadnie 84. rocznica urodzin papieża Franciszka. Polecajmy opiece opatrzności Bożej naszego papieża i jego posługę Kościołowi oraz prośmy Ducha Świętego o towarzyszenie Ojcu Świętemu.

 

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

 

9. Świece Caritas są do nabycia pod chórem, zaś opłatki na stół wigilijny u sióstr w zakrystii i na chórze.

 

10. W tym tygodniu patronuje nam w poniedziałek św. Jan od Krzyża, prezbiter i doktor Kościoła.

11. W minioną niedzielę na Pomoc Kościołowi na Wschodzie ofiarowaliśmy 3730 zł. Bóg zapłać – dzisiaj po Mszy św. zbiórka na rzecz państwa Marii i Jana Strama z Podobina, którzy na początku grudnia stracili swój dom w pożarze.

12. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła Paniom: Bożenie Adamczyk, Annie Antosz, Jadwidze Halama, Zuzannie Adamczyk, Stanisławie Węgrzynowicz, Annie i Łucji Strama, Stanisławie Smaciarz oraz Paulinie i Sylwii Wacławik i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Piwowary i Adamczyki.

13. U ministrantów są do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny – zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

                       

 

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU
6 grudnia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. Dzisiejszą niedzielę Adwentu przeżywamy jako Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Wspierajmy modlitwą i ofiarami braci i siostry w byłych krajach Związku Radzieckiego. Ofiary, wyraz naszej solidarności i braterskiej miłości, możemy składać do puszek po wyjściu z kościoła. Dzisiaj wspominamy św. Mikołaja, biskupa Myry żyjącego w III i IV w., który zasłynął gorliwością duszpasterską i szczególną troskliwością o potrzeby materialne bliźnich. Za jego przykładem obdarowujemy się drobnymi upominkami, które są wyrazem naszej miłości i przyjaźni.

 

2. Opłatki na stół wigilijny można nabyć u naszych sióstr po Mszy Świętej w zakrystii lub na chórze.

Świece Caritas - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w cenie 8 zł. są do nabycia pod chórem. Z każdej świecy 2 zł. lub więcej, odpowiednio do złożonej ofiary, jest przeznaczone na pomoc sierotom i dzieciom z biednych rodzin.

 

3. W Adwencie rozważamy z Maryją tajemnicę wcielenia Bożego podczas Mszy Świętej roratnej codziennie o godz.6.30. Pół godziny przed roratami modlimy się śpiewając Godzinki ku czci NMP.

 

4. We wtorek 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. o godzinie: 7.00, 9.00 i 17.00. Pragniemy zaprosić do duchowej adopcji dziecka poczętego. Osoby, które chciałyby objąć modlitwą dziecko poczęte i jego rodziców, prosimy o złożenie takiej deklaracji po Mszy św. w zakrystii.

 

Godzina Łaski – od 12.00 do 13.00 – to okazja do prywatnej, osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w trudnym czasie epidemii.

 

6. Dzieci klas trzecich ze swoimi rodzicami zapraszamy 8 grudnia na Mszę św. o godz. 17.00 – w ramach przygotowania do I Komunii św. poświęcimy dzieciom medaliki. Po Mszy św. w kościele spotkanie informacyjne z rodzicami dzieci komunijnych.

 

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

 

8. W poniedziałek 7 grudnia patronuje nam św. Ambroży (ok. 340-397), biskup Mediolanu, duszpasterz, teolog, doktor Kościoła, patron pszczelarzy.

 

9. Zbiórka pieniężna organizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej na rzecz państwa Marii i Jana Strama z Podobina, którzy 1 grudnia w pożarze stracili dom, będzie w przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. przed kościołem. Pomoc poszkodowanym można także przekazać za pośrednictwem konta bankowego, którego numer znajduje się na stronie internetowej naszej gminy

 

10. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła: Katarzynie i Erykowi Hanula, Katarzynie Majerczyk, Magdalenie i Krzysztofowi Potaczek, Bernadecie Talarek, Małgorzacie Trybus, Janowi Potaczek, Marii Węglarz, Dominice Wątor oraz Agacie Zapała i prosimy do sprzątania parafian z oś. Jamrozy,Rogi i Wieś.

 

11. Pani Halina, sołtys Podobina informuje o sprzedaży drewna. Zainteresowane osoby zaprasza w środę 9 grudnia o godzinie 9.00 do Domu Kultury w Niedźwiedziu.

 

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej – są do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny oraz Dobre Nowiny.

 


PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU
29 listopada 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dzisiaj rozpoczynamy okres Adwentu, który przygotuje nas do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Hasłem nowego roku liturgicznego są słowa „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Niech to będzie dla nas szczególne zaproszenie i zachęta, abyśmy w trudnym czasie epidemii zgłębiali celebrowanie Eucharystii we wspólnocie parafialnej. Ono przenosi się na celebrowanie obecności Pana Jezusa w naszych domowych Kościołach. Tak dajemy świadectwo swojej wiary kształtowanej przez wspólnotę miłości z Bogiem, który był, który jest i który przychodzi.

 

2. W Adwencie, tym szczególnym czasie oczekiwania, towarzyszy nam Maryja. Ona pierwsza odpowiedziała Bogu fiat i przyjęła Jego plan. Pragniemy, wpatrzeni w Jej przykład, podążać na spotkanie z Bogiem. Każdego dnia zachęcamy do uczestniczenia w porannej Mszy Świętej ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwanej roratami o godzinie 6.30. Przed roratami o godzinie 6.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Udział dzieci w roratach w kościele pozostawiamy roztropnej decyzji rodziców. Dzieci mogą uczestniczyć w roratach poprzez transmisje telewizyjne lub internetowe (godziny tych transmisji będą podane na stronie internetowej naszej parafii).

„Poznajemy Ojczyznę Chrystusa „ to temat tegorocznych nauk adwentowych, które codziennie przed godziną 15.00 będą zamieszczane na internetowej stronie naszej parafii. Tam też dzieci, ale nie tylko one, mogą znaleźć wskazówki jak owocnie przeżyć Adwent w czasie epidemii.

 

3. Adwent to czas szczególnej pracy nad sobą. Zachęcamy do podjęcia osobistych wyrzeczeń, uporządkowania swoich spraw, zatrzymania się i głębszej refleksji nad swoim postępowaniem i relacjami z Panem Bogiem i bliźnimi.

Przez cały Adwent nie ma wieczornej Mszy św. - z wyjątkiem niedziel i pierwszego piątku miesiąca.

4. Dziś na zakończenie Mszy św. pobłogosławimy opłatki na stół wigilijny, które od poniedziałku można nabyć u sióstr zakonnych w zakrystii lub na chórze.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi codziennie przed Mszą św. i w piątek od godziny 16.00.

6. W piątek o godzinie 17.00 Msza św. i nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

 

7.W tym tygodniu nie będzie odwiedzin chorych z racji I piątku -chorych w domach odwiedzimy z posługą sakramentalną w tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia.

 

8. W pierwszą sobotę miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i znieważenia.

 

9. W przyszłą niedzielę zmianka tajemnic różańcowych po Mszy św. o godzinie 7.00 i 9.00. W tym dniu przypada dzień modlitwy w intencji Kościoła na Wschodzie i pomocy materialnej dla niego. Ofiary na ten cel będą zbierane do puszek przed kościołem.

 

10. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła Emilii i Igorowi Bolisęga, Annie Duda, Izabelli Jarosz, Wiesławowi Bolisęga, Krystynie Pachowicz, Michalinie Strama, Annie Duda, Barbarze Wsół i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Godki.

 

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Zaś wszystkim miłej i błogosławionej niedzieli.

 

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, jest do nabycia Gość Niedzielny i Niedziela,w której znajdziemy płytę CD z nagranymi rekolekcjami adwentowymi.

 

13. W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek 30 listopada – św. Andrzej Apostoł, brat Szymona Piotra, należał do najbliższego grona uczniów Pana Jezusa;

– w czwartek 3 grudnia – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła;

– w piątek 4 grudnia – św. Barbara (III/IV w.), dziewica i męczennica, patronka górników i hutników oraz bezrobotnych.

 

                   

                              JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA                                 22 listopada 2020

 

 

 

1. Dzisiaj przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie.

 

2. Po Mszy św. o godz. 11.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i odmówimy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Bożemu. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

3. Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. To stowarzyszenie wiernych, a jego celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem jego członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła.

Z racji przypadającego dziś wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej modlimy się za siostrę Teresą, naszą organistkę, a także za chór parafialny „Oremus” w roku jego jubileuszu i scholkę parafialną, aby po okresie „uśpienia” spowodowanego epidemią, znów mogły śpiewem ubogacać liturgię w naszym kościele.

 

4. W ostatnim tygodniu listopada codziennie podczas modlitwy różańcowej o godz.16.30 polecamy naszych bliskich zmarłych. Serdecznie zapraszamy do tej modlitwy.

5. W środę po Mszy św. wieczornej podczas nabożeństwa do Królowej Różańca św. złożymy nasze podziękowania i prośby na ręce Matki Bożej.

 

6. Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. W przyszłą niedzielę, 29 listopada, rozpoczniemy ten piękny czas.

7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – dziś obok Niedzieli, Gościa
Niedzielnego i czasopism misyjnych można nabyć Stasia – miesięcznik dla najmłodszych parafian, który może być pięknym prezentem mikołajkowym dla naszych milusińskich.    Osoby, które zaprenumerowały Stasia mogą odebrać go w zakrystii.

8. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła paniom: Halinie Kacik, Marcelinie Kościelniak, Natalii i Patrycji Napora, Annie Tańcula, Oliwii i Annie Podoba oraz Klaudii Wojciarczyk i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Zawada.

9. Składamy serdeczne podziękowania za wykonane prace na rzecz naszego kościoła i parafii: pani Grażynie Starmach oraz panom: Ryszardowi Wojciechowskiemu i Adamowi Ogiela. Bóg zapłać.

 

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • we wtorek – Święci Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy, którzy zginęli podczas prześladowań chrześcijan w latach 1773-1862.

 

                                    

                                      TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA                                                        15 listopada 2020

 

 

1. Dzisiejsza niedziela w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił ten dzień w listopadzie 2016 roku specjalnym listem apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Może i w naszym sąsiedztwie są osoby potrzebujące pomocy. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak np. Caritas, aby pomagać innym.

 

2. W środę tradycyjnie po Mszy św. wieczornej nabożeństwo do Królowej Różańca św.

3. W sobotę, 21 listopada w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała 3 lata, rodzice, Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu Świętego Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzone jest specjalne święto.

 

4. W naszym kościele przez cały listopad codziennie podczas modlitwy różańcowej o godz. 16.30 polecamy naszych bliskich zmarłych.   Serdecznie zapraszamy do modlitwy za naszych zmarłych.

5. Zbliżamy się do końca roku liturgicznego. Przyszła niedziela, 22 listopada to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed Adwentem.   W tę niedzielę świecka misjonarka dr Anna Krogulska na zakończenie każdej Mszy św. wygłosi katechezę o Całunie Turyńskim - niemym świadku zmartwychwstania Pana Jezusa.


6. Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania ( z Niedźwiedzia i Podobina ) w piątek o godzinie 17.00 będzie miała spotkanie formacyjne z wykorzystaniem technologii nauczania zdalnego (on-line).


7. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła parafianom z oś. Rzeźniczaki: Annie Kita, Marii Lupa, Marii Michalczewskiej, Wiktorii Michalczewskiej, Dawidowi Michalczewskiemu, Kamilowi Michalczewskiemu, oraz Ewelinie, Małgorzacie i Marii Potaczek i prosimy do sprzątanie parafian z oś. Rapty.


8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, jak co tydzień można nabyć Niedzielę i Gościa Niedzielnego.

 

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • we wtorek – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica; była żoną Ludwika IV, po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki Świętego Franciszka.

 • w środę – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości;    jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.

 • W piątek – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), uczestnik powstania styczniowego , sybirak, karmelita;  miał niezwykły dar jednania grzeszników z Bogiem.

 

                                 

 

                                TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA                               8 listopada 2020

 

 

1. Dzisiaj solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. My cieszymy się wolnością religijną, możemy swobodnie wyznawać wiarę w Boga i okazywać przywiązanie do Kościoła. Są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane. Wielu wyznawców Chrystusa płaci za wiarę najwyższą cenę – oddaje swoje życie. Ofiarujmy im dar modlitwy.

 

2. W poniedziałek świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto przypomina, że jesteśmy cząstką jednego Kościoła powszechnego. Bazylika Laterańska jest katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża, i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem Świętego Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.

 

3. 11 listopada będziemy przeżywać Święto Niepodległości. Pamiętajmy o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Msza św. w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona w naszym kościele o godz. 11.00.

 

4. W środę po wieczornej Mszy św. nabożeństwo do Królowej Różańca św. - w ręce Pani naszych losów złożymy nasze osobiste sprawy, lęk przed chorobą i śmiercią, ale także intencje związane z naszą Ojczyzną.

 

5. Listopad tradycyjnie jest czasem modlitewnej pamięci o zmarłych. Codziennie o godz. 16.30 polecamy ich Bożemu miłosierdziu w jednorazowych wypominkach połączonych z różańcem.

Natomiast za zmarłych wymienianych w wypominkach rocznych będziemy się modlić w każdą niedzielę 20 minut przed Mszą św. o godzinie 9.00 i 11.00.

 

6. Naszemu rodakowi ks. prałatowi Józefowi Niedźwiedzkiemu składamy serdeczne podziękowanie za przybliżenie nam w kazaniu postaci bł. ks. Władysława Bukowińskiego oraz za ofiarowane naszej parafii relikwie tego wielkiego Polaka, ufundowanie obrazu bł. Władysława, obrazków i książeczek. Bóg zapłać.

 

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • We wtorek – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża.

 • W środę – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, został biskupem w Tours.

 • W czwartek – św. Jozafat (1580-1623), biskup i męczennik, który nawracał schizmatyków na Kresach Wschodnich.

 • W piątek – Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za czasów Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni do chwały ołtarzy.

7. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę paniom: Julii Niedośpiał, Krystynie Blacharczyk, Halinie Wsół, Krystynie Kęskowicz i Małgorzacie Kosiba i prosimy do sprzątania parafian z oś. Rzeźniczaki.

8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – u ministrantów można nabyć Niedzielę i Gościa Niedzielnego.

9. Dziękujemy za złożoną w minioną niedzielę ofiarę na wywóz śmieci z cmentarza w wysokości 7.200 zł. Jednocześnie podajemy do wiadomości parafian,że rachunek za wywóz jednego kontenera to ok. 1850 zł. Bóg zapłać wszystkim darczyńcom i Radzie Parafialnej za zorganizowanie zbiórki.

                                   

 

                                       WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH                                              1 listopada 2020

 

 

1. W dzisiejszą niedzielę Kościół wychwala Pana Boga za wszystkich świętych, oficjalnie kanonizowanych, i tych, którzy w cichości wiedli święte życie. Wierzymy, że są w domu Ojca i swoją modlitwą pomagają nam – jeszcze pielgrzymującym, abyśmy nie ustawali na drogach wiary. Dzięki świętych obcowaniu są naszymi orędownikami w niebie. Dzisiejsza uroczystość uświadamia nam też, że świętość jest dla wszystkich, dla każdego z nas. To od nas samych zależy, czy do tej świętości dążymy, czy jej pragniemy. Dzisiaj dodatkowa Msza Święta za naszych zmarłych o godz. 14.00, a po niej nabożeństwo żałobne za dusze czyścowe.

 

2. Jutro przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. Bliskość uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich zmarłych nie jest przypadkowe. Stanowimy jeden Kościół - my jesteśmy jeszcze Kościołem pielgrzymującym do nieba i walczącym z grzechem; święci są Kościołem tryumfującym, a zmarli przebywający w czyśćcu są Kościołem oczyszczającym się. Modląc się za zmarłych, pomagamy tym, którzy pokutują w czyśćcu. Ofiarujmy im dar modlitwy, aby jak najszybciej mogli przebywać blisko Ojca w niebie.

 

3. W poniedziałek, 2 listopada w naszym kościele będą sprawowane Msze Święte w następujących godzinach: 6.30, 7.00 i 7.30 oraz za zmarłych parafian w tym roku i wypominanych w naszym kościele o godz. 17.00. O godz. 16.30 różaniec za zmarłych połączony z wypominkami.

 

4. Do końca listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie kościoła lub cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu. Niech nasza troska o zmarłych nie ogranicza się tylko do popularnych „wypominków”. Starajmy się być przy nich częściej i módlmy się za nich. Oni odwdzięczą się nam swoimi modlitwami i swoim wstawiennictwem przed Bogiem.

 

5. Jako chrześcijanie pamiętajmy też o bezpieczeństwie i zachowaniu wszystkich przepisów sanitarnych związanych z epidemią.

 

6.  W listopadzie codziennie przed wieczorną Mszą św. są wypominki jednorazowe za naszych zmarłych połączone z modlitwą różańcową.

 

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W naszych modlitwach w czwartek będziemy dziękować za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia, profanację kościołów i bluźnierstwa. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian żyjących i tych, którzy odeszli już do domu Pana, Tej, która jest naszą Królową. Uczynimy to zwłaszcza podczas pierwszosobotniego nabożeństwa po rannej Mszy Świętej.

Okazja do spowiedzi w czwartek i piątek od godz. 16.00 i codziennie przed Mszą św.

Chorych, których kapłan odwiedzi z posługą sakramentalną ( w piątek w Podobinie, w sobotę w Niedźwiedziu ) należy zgłosić w zakrystii lub w kancelarii albo telefonicznie do czwartku.

8. W środę patronuje nam św. Karol Boromeusz (1538-1584), biskup, wielki reformator Kościoła.

9. Bóg zapałać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę : Małgorzacie Krzysztofiak, Halinie i Zdzisławowi Bieniek, Agacie Kacik, Dominice Gacek, Bożenie Pankiewicz i Irenie Michór i prosimy do sprzątania Parafian z oś. Poczekaj.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej – u ministrantów można nabyć m.in. Niedzielę i Gościa Niedzielnego.

11. Dzisiaj po każdej Mszy św. przed kościołem Rada Parafialna zbiera ofiary na utrzymanie porządku na cmentarzu – w szczególności na opłacenie rachunków za wywóz śmieci. Dziękujemy wszystkim za wysłuchanie naszej prośby o segregowanie odpadów i za składane dzisiaj ofiary na utrzymanie porządku na naszym parafialnym cmentarzu. Bóg zapłać.

                                                     

                                                TRZYDZIESTA NIEDZIELA                                                              25 października 2020

 

1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość poświęcenia naszego kościoła. Każda świątynia obchodzi w ciągu roku uroczyście dwa dni: dzień swojego patrona i dzień swojej konsekracji. Dzień patrona to jakby dzień imienin kościoła. Tego dnia obchodzony jest zazwyczaj odpust parafialny. Natomiast dzień poświęcenia kościoła jest dniem jego oddania na wyłączną własność Panu Bogu, aby był miejscem modlitwy dla parafialnej wspólnoty i miejscem sprawowania kultu.

 

2. W środę w liturgii czcimy Świętych Apostołów Szymona i Judę Tadeusza. Zapatrzeni w ich świadectwo będziemy prosić Boga o silną wiarę. Święty Tadeusz uważany jest za patrona spraw beznadziejnych, wzywamy go w szczególnych potrzebach.

 

3. Przed nami ostatni tydzień nabożeństw różańcowych.

Do prowadzenia różańca w tym tygodniu prosimy:

- w poniedziałek- dzieci przedszkolne z rodzicami z Niedźwiedzia i z Podobina
- we wtorek - kl. III z Niedźwiedzia
- w środę - kl. III z Podobina
- w czwartek - kl. VIII z Niedźwiedzia
- w piątek - kl. VIII z Podobina
- w sobotę - Liturgiczną Służbę Ołtarza i Oazę

 

4. W przyszłą niedzielę, 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. W naszym kościele będą one sprawowane w porządku niedzielnym tj. o godz. : 7.00, 9.00, 11.00 i 17.00. Dodatkowa Msza św. ofiarowana za zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu zostanie odprawiona w kościele o godz. 14.00. Po tej Mszy św., również w kościele, będzie nabożeństwo za zmarłych w formie nieszporów. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną nie będzie wspólnych modlitw na cmentarzu. Zachęcamy do rozłożenia odwiedzin na cmentarzu na cały miesiąc,aby w ten sposób uniknąć dużych skupisk ludzi. Papież Franciszek przedłużył czas zyskiwania odpustu zupełnego ofiarowanego za zmarłych do końca listopada. W tym czasie możemy duszom w czyśćcu ofiarować ten wielki dar – odpust zupełny - za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych warunków, tzn.: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św. i odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

We Wszystkich Świętych zmianka tajemnic różańcowych: Róże dorosłych po Mszy św. o godz. 7.00, Róże dzieci i młodzieży po Mszy św. o godz. 9.00.

W przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. przed kościołem będą zbierane ofiary na utrzymanie porządku i czystości na cmentarzu i wywóz śmieci z cmentarza.

 

5. W piątek po rannej Mszy św. wypominki za zmarłych ( część II ) z Koronką do Bożego Miłosierdzia.

 

6. W zakrystii i kancelarii parafialnej przyjmowane są wypominki za zmarłych na cały rok oraz wypominki jednorazowe.

W wypominkach jednorazowych modlimy się za zmarłych przez cały listopad przed wieczorną Mszą św.

W wypominkach rocznych modlić się będziemy w każdą niedzielę przed Mszą św. o godz. 9.00 oraz przed Mszą św. o godz. 11.00.

Ponadto, w ostatni piątek miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji zmarłych polecanych w wypominkach.

7. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła: Władysławie Jamróz, Łucji Bolisęga, Helenie Jamróz, oraz Lucynie i Bogusławowi Ogiela i prosimy do sprzątania parafian z osiedli Spyrki i Dyrki.

8. Polecamy prasę katolicką – dziś jest do nabycia Gość Niedzielny, Niedziela, czasopisma misyjne oraz Staś – miesięcznik dla najmłodszych.       Osoby, które zaprenumerowały Stasia prosimy o odebranie gazety w zakrystii.

                                                   Niech Pan ma miłosierdzie dla nas i nam błogosławi.

 

                                       DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA                                                                     18 października 2020

 

 

1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby - dzisiaj po Mszy św. będzie ku temu okazja - dzieci z Koła Misyjnego zbierają ofiary do puszek.

 

2. W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 października przypada święto Świętego Łukasza Ewangelisty. Jest to dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Pamiętajmy o nich dzisiaj w naszej modlitwie.

 

3. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Jako chrześcijanie nie walczymy mieczem. Naszym orężem jest różaniec. Codziennie w naszym kościele o godz. 17.00 gromadzimy się na wieczornej Eucharystii, a po niej odprawiamy nabożeństwo różańcowe. Wszystkich parafian zapraszamy na tę modlitwę.

 

W tym tygodniu do prowadzenia różańca prosimy:

* w poniedziałek - kl. II z Podobina

* we wtorek - kl. II z Niedźwiedzia

* w środę - Koło Misyjne

* w czwartek - kl. I z Niedźwiedzia

* w piątek - kl. I z Podobina

* w sobotę - Różę Różańcową dzieci i młodzieży

* w niedzielę - Róże Różańcowe z Podobina

 

5. W środę uroczystość św. Jana Kantego, prezbitera, profesora Uniwersytetu Jagielońskiego, głównego patrona naszej archidiecezji.

 

6. W czwartek przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Pawła II. Jubileuszowy odpust w sanktuarium na Białych Morzach. W zakrystii są do zabrania darmowe bilety na zwiedzanie w tym dniu Sanktuarium Jana Pawła II.

 

Zespól Placówek Oświatowych w Podobinie obchodzi swoje święto patronalne. Jednak ze względu na reżim sanitarny w tym roku nie będzie specjalnej Mszy św. dla społeczności szkolnej z Podobina.

 

 7.  W piątek po rannej Mszy św. wypominki za zmarłych ( część I ) z Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Wypominki roczne i jednorazowe przyjmowane są w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej do końca października. Wypominki roczne prosimy pisać na przeznaczonych do tego kartkach, które są przy drzwiach kościoła.

8.  W przyszłą niedzielę o godzinie 11.00 zostanie odprawiona Jubileuszowa Msza św. Dziękczynna za 25 lat istnienia naszego parafialnego chóru Oremus.

 

9.  Bóg zapłać za posprzątanie kościoła paniom: Jadwidze Porębskiej, Magdalenie Starmach i Jadwidze Zapała i prosimy do sprzątania mieszkańców oś. Papiernia, Jamrozy, Sutory i Draby z Podobina.

 

10.  Na fundusz stypendialny „Dzieło Nowego Tysiąclecia” złożyliśmy w minioną niedzielę 3320 zł. Bóg zapłać.

 

11.  U ministrantów są do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny – zachęcamy do czytania.

 

12. Zapowiedziane na dzisiaj zebranie wiejskie w Podobinie zostało odwołane ze względu na potwierdzone przypadki zachorowań na koronawirusa.

 

13.   Znajdujemy się w strefie czerwonej, prosimy o przestrzeganie wszystkich przepisów sanitarnych. 

        Metropolita Krakowski udzielił dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej i świątecznej. 

                        Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie.

 

 

 

 

                DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                 11 października 2020

 

 

1. W dzisiejszą niedzielę kolejny raz w naszym kraju obchodzimy Dzień Papieski. Dziś, a także w piątek, 16 października – w dzień powołania Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową – dziękujemy Bogu za wieloletnią posługę papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo w trudnym czasie pandemii.

 

2. Dzisiaj, po Mszy św. swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana dla upamiętnienia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Głównym celem fundacji jest promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Z tych środków fundowane są stypendia dla uzdolnionej, a pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży. Polecamy tę zbiórkę życzliwości Parafian.

Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Rozważając tajemnice z życia Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy wszystkie nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła. W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje naszym życiem.

Dzisiaj nabożeństwo różańcowe o godz. 16.30 prowadzą Róże z Podobina. W dni powszednie różaniec jest po Mszy św. o godz. 17.00.

Do prowadzenia różańca w tym tygodniu prosimy:

* w poniedziałek – Liturgiczną Służbę Ołtarza

* we wtorek - kl. IV z Niedźwiedzia
* w środę - kl. VI z Podobina
* w czwartek - kl. VI z Niedźwiedzia
* w piątek - kl. IV z Podobina
* w sobotę - Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych
* w niedzielę - Róże z Niedźwiedzia

3. We wtorek 13 października ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Po Mszy św. o godz. 17.00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu i różaniec, a następnie procesja z figurą MB Fatimskiej.

W tym dniu rozpoczyna się Nowenna Życia w intencji dzieci nienarodzonych.

4. W środę przypada Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy nauczycieli i wychowawców naszą życzliwością, a przede gorącą modlitwą.

 

5. W nadchodzący czwartek obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Ma on nam przypominać, że rodzice, którzy odprowadzili swoje dziecko do bram wieczności potrzebują naszej modlitwy, która pomoże im przetrwać niezwykle trudny czas.

6. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Z tej okazji dzieci z naszej parafii zaangażowane w pomoc misjom po każdej Mszy św. będą zbierać ofiary na kontynuację adopcji na odległość dwójki dzieci z Madagaskaru i na misje prowadzone przez polskie misjonarki i polskich misjonarzy.

7. Ruch Światło-Życie naszej parafii ogłasza zbiórkę darów dla bezdomnych- podopiecznych Dzieła św. Ojca Pio w Krakowie. Składać można żywność o długim terminie przydatności, artykuły higieniczne, ubrania i obuwie męskie w ciemnych kolorach. Zbiórka będzie do końca października w dni powszednie w godzinach od 18.00 do 18.30 przy salce na plebanii. Więcej informacji na plakatach promujących tę akcję.

8. Przy drzwiach kościoła umieszczone są kartki na wypominki całoroczne. Prosimy je zabrać i wyraźnie, czytelnie wpisywać imiona i nazwiska swoich zmarłych. Wypominki roczne będą czytane w każdą niedzielę przed Mszami o godz. 9.00 i 11.00. Natomiast wypominki jednorazowe należy pisać na innych, własnych kartkach.

Bardzo prosimy o składanie wypominek do końca października: w zakrystii po Mszach św. lub w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.
We Wszystkich Świętych wypominki będą przyjmowane tylko w wyjątkowych sytuacjach np. od osób spoza parafii.

9. Dziękujemy wszystkim, którzy robiąc porządki na cmentarzu segregują śmieci. Prosimy, aby na przyczepę na bioodpady nie wrzucać chwastów w worach z folii, przecież folii nie można kompostować. Cmentarz objęty jest monitoringiem – mamy nadzieję, że pomoże to ustrzec się grzechu ekologicznego i uniknąć kary przewidzianej w Ustawie o Cmentarzach.

10. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Katarzynie Mysza, Marii i Justynie Potaczek, Jadwidze, Mateuszowi Natalii Mysza, Annie i Karolinie Halama, Helenie Hudomięt oraz Ewie Trembacz i prosimy do sprzątania mieszkańców oś.: Murzyny, Korce i Stramy.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – u ministrantów jest do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny – dziś z filmem Ziemia Maryi.

12. Pani sołtys z Podobina zaprasza na zebranie wiejskie w przyszłą niedzielę 18 października o godz. 16.00 w szkole w Podobinie. Tematem zebrania będzie zamiana lasu.

 

 

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • We wtorek– bł. Honorat Koźmiński (1829-1916), kapucyn, który powołał do życia wiele bezhabitowych zgromadzeń zakonnych.

 • W czwartek – św. Teresa od Jezusa (1515-1582), dziewica, zakonnica i doktor Kościoła, która zreformowała zakon karmelitański; była wielką mistyczką.

 • W piątek – św. Jadwiga Śląska (1174 lub 1179-1243), żona Henryka I Brodatego, która po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.

 • W sobotę – św. Ignacy Antiocheński (†ok. 117), biskup i męczennik, uczeń św. Jana Ewangelisty i następca św. Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii ; w czasie prześladowań za cesarza Trajana został uwięziony i skazany na śmierć; jest jednym z pierwszych ojców Kościoła.

 

DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA- ODPUST PARAFIALNY 
4 października 2020

 

 

1. Dziś, w pierwszą niedzielę października przeżywamy święto naszego kościoła – odpust parafialny. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczęliśmy nabożeństwa różańcowe. Biorąc do rąk różaniec, przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki Maryi, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata w czasie trwającej epidemii. Zachęcamy do udziału w codziennej Mszy Świętej i październikowym nabożeństwie odprawianym w naszym kościele o godz.17.00. Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, prosimy o odmawianie różańca w domach.

Do prowadzenia różańca w tym tygodniu prosimy:

 • w poniedziałek - kl. VIII z Podobina
 • we wtorek - kl. VII z Niedźwiedzia
 • w środę - scholę parafialną
 • w czwartek - kl. VII z Podobina
 • w piątek - kl. V z Niedźwiedzia
 • w sobotę - chór parafialny Oremus
 • w niedzielę - Róże Różańcowe z Podobina

 

2. Za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół nas obdarza.

3. W tym duchu przeżyjemy też liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które przypada w środę, 7 października – w naszym kościele, jak w każdą środę nabożeństwo do Królowej Różańca św.

 

4. Dzisiejsza niedziela wypiera liturgiczne wspomnienie Świętego Franciszka z Asyżu (1182-1226), ojca wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyka, którego duchowość wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła. To imię nosi również Ojciec Święty Franciszek, pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

 

5. W poniedziałek w liturgii wspominamy wyjątkową polską Świętą – Siostrę Faustynę Kowalską (1905-1938) ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Przez jej wstawiennictwo prośmy o miłosierdzie Boże dla nas i dla całego świata. My, Polacy, bądźmy przykładem naśladowania duchowości i pobożności Świętej Siostry Faustyny.

W piątek w liturgii wspominamy bł. biskupa Wincentego Kadłubka.

 

6. W piątek po rannej Mszy św. wypominki za naszych zmarłych ( część IV ) z Koronką do Bożego Miłosierdzia.

 

7. W przyszłą niedzielę, 11 października będziemy przeżywali kolejny, XX Dzień Papieski, który na trwałe wpisał się w kalendarz nie tylko Kościoła w Polsce, ale i w kalendarz ważnych rocznic i obchodów w naszej Ojczyźnie. Tego dnia swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.

Po każdej Mszy św. przed kościołem młodzież będzie zbierać ofiary do puszek na kształcenie dzieci i młodzieży pochodzących z biednych rodzin. Składając ofiarę na ten cel budujemy żywy pomnik naszego Świętego Papieża


8. Z powodu dzisiejszej uroczystości odpustowej zmiana tajemnic różańcowych zostaje przeniesiona na najbliższą niedzielę: po Mszy św. o godz. 7.00 Róże dorosłych, po Mszy św. o godz. 9.00 Róże dziecięce i młodzieżowe.

9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę paniom: Krystynie Haras, Anecie Majewskiej, Dominice i Katarzynie Smaciarz, Genowefie Haras, Halinie Palka, Magdalenie Szwaja, Barbarze i Natalii Bogdanowskim, Barbarze Zapała, Beacie Krzan i prosimy do sprzątania mieszkańców oś. Krężele.


10. Dziękujemy wszystkim, którzy zaoferowali pożyczenie przyczepy i inną pomoc w zbieraniu bioodpadów na naszym cmentarzu a w sposób szczególny panu Tadeuszowi Klimkowi, który zobowiązał się do wywożenia na swojej przyczepie bioodpadów na kompost. Do wszystkich porządkujących groby kierujemy usilną prośbę o segregowanie śmieci, zwłaszcza o wrzucanie na przyczepę traktorową tzw. bioodpadów, czyli wszystkiego co nadaje się na kompost: trawy , kwiatów ( bez doniczek ), chwastów, ziemi itp. W ten sposób zadbamy o ekologię, o czystość stworzonego przez Boga świata i obniżymy koszty wywozu śmieci z naszego cmentarza.


11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – u ministrantów jest do nabycia Gość Niedzielny i Niedziela oraz Zgoda, przy wyjściu z kościoła można za darmo zabrać Dobre Nowiny.


12. Proboszcz z Krakowa dziękuje za złożoną przez nas ofiarę na budowę kościoła w Krakowie Pychowicach w wysokości 6150 zł.


13. Przegląd gaśnic wszelkiego rodzaju będzie miał miejsce we wtorek na parkingu przed kościołem.


14. Wójt naszej gminy informuje, że spis rolny będzie przeprowadzony wyłącznie telefonicznie – w Koninie i Podobinie rachmistrzem jest pani Jadwiga Natanek a w Niedźwiedziu i Porębie Wielkiej pan Hubert Rapciak.

 

       

DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA 

   
27 września 2020

 

1. Dzisiejsza niedziela w Kościele jest poświęcona migrantom i uchodźcom. Ma nas uwrażliwić na doświadczanie niesprawiedliwości, krzywdy i często na nieludzki los tych, którzy z różnych powodów opuszczają swoją ojczyznę, poszukują dla siebie i swoich bliskich bezpiecznego miejsca w innych krajach. Osobistymi modlitwami obejmijmy ludzi, którzy opuścili swój dom rodzinny z powodu toczących się wojen, prześladowań i terroru.

 

2. We wtorek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. W piątek, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. Może na co dzień nie zawsze pamiętamy, że to miłosierny Bóg troszczy się o każdego z nas, posyłając nam swoich aniołów, którzy chronią nas i nam pomagają. Aniołowie są przejawem obecności Boga w świecie. Łączą niebo z ziemią. Dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei.

 

3. W środę przed Mszą św. nabożeństwo do Królowej Różańca św.

W poniedziałek, we wtorek i w środę o 17.30 Maraton Modlitewny za Kościół, Ojczyznę i o oddalenie epidemii.

 

4. W najbliższy czwartek rozpoczyna się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej i w nabożeństwie różańcowym, które w naszym kościele będziemy odprawiali w dni powszednie po Mszy św. o godzinie 17.00 a w niedzielę o godz. 16.30.

Do prowadzenia różańca w tym tygodniu prosimy:

* W czwartek klasy III z Niedźwiedzia i Podobina;
* w piątek Ruch Światło – Życie;
* w sobotę klasę VIII z Niedźwiedzia;

* w niedzielę Róże z Niedźwiedzia.

Od 1 października Msze św. wieczorne będą odprawiane o godzinie 17.00.

5. W ramach przygotowania do I Komunii św. w czwartek na Mszy św. wieczornej będzie poświęcenie różańców dzieciom komunijnym, a po nabożeństwie spotkanie z rodzicami tych dzieci w salce na plebanii.

 

6. W liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji katolickich, w Kościele obchodzimy Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych. W osobistych modlitwach pamiętajmy także o naszych solenizantkach - siostrze przełożonej i siostrze organistce.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
Okazja do spowiedzi w czwartek i w piątek od godz. 16.00 i codziennie pół godziny przed Mszą św. Będzie to zarazem spowiedź przed odpustem.

Chorych, którzy zostaną zgłoszeni, odwiedzimy od godz. 8.00: w piątek w Podobinie, w sobotę w Niedźwiedziu. Zgłoszenia należy dokonać do środy w kancelarii, w zakrystii lub telefonicznie.

8. W najbliższą niedzielę będziemy przeżywać parafialny odpust ku czci MB Królowej Różańca św. Sumę odpustową o godz. 11.00 ze słowem Bożym odprawi JE ks. bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. Po sumie będzie procesja eucharystyczna, prosimy o przygotowanie asyst procesyjnych, dzieci po I Komunii przychodzą w tunikach komunijnych. Z racji odpustu nie będzie Mszy św. o godzinie 9.00.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • w poniedziałek – św. Wacław (ok. 903-935?), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk swego brata, poganina; jest patronem Czech.

 

 • w środę – św. Hieronim (ok. 345-419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński.

9. Bóg zapłać z posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Stanisławie Krzan, Annie Smyksy, Marii Krzan, Stanisławie Smyksy, Zofii Krzan oraz Helenie i Karolowi Mysza i prosimy o przygotowanie kościoła na uroczystość odpustową mieszkańców osiedli: Cieluchy i Szwaje.

10. Troska o środowisko naturalne, o świat stworzony przez Pana Boga, to nasz chrześcijański obowiązek. Segregując śmieci na cmentarzu, tzn. oddzielając od szkła, metalu, plastiku tzw. bioodpady, czyli kwiaty, chwasty, trawę, ziemię itp. nie tylko dbamy o czystość, ale możemy znacznie zaoszczędzić na kosztach wywozu śmieci. Potrzebna jest nam przyczepa traktorowa postawiona na cmentarzu, do której wrzucane byłyby bioodpady a następnie wywożone na kompost. Jeśli ktoś posiada taką przyczepę i zechciałby pożyczyć ją na miesiąc październik, prosimy o zgłoszenie się do proboszcza.

11. U ministrantów można nabyć Gościa Niedzielnego i Niedzielę oraz miesięcznik dla najmłodszych pt. Staś – zachęcamy do prenumeraty Stasia i do lektury prasy katolickiej - przy wyjściu z kościoła można zabrać za darmo Dobre Nowiny.

 

 

                    DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA                          20 września 2020

 

 

1. Dzisiejsza niedziela jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Media mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że to one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, aby właściwie i dla swojego ubogacenia korzystało z nich nasze młode pokolenie.

 

2. Trwa rok szkolny i katechetyczny. Zachęcamy aby poza nauką znaleźć właściwe miejsce dla swojego wzrostu duchowego, dla umacniania swojej komunii z Bogiem. Jest wiele propozycji, choćby działające u nas koła i organizacje katolickie, chór Oremus, parafialna Caritas, schola, Liturgiczna Służba Ołtarza, Koło Misyjne, Stowarzyszenie na rzecz niepełnosprawnych i inne.

3. Chłopców z klasy trzeciej oraz ze starszych klas, którzy chcieliby zostać ministrantami i pełnić piękną posługę przy ołtarzu zapraszamy na spotkanie w czwartek o godzinie 16.00 do salki św. Jana Pawła II na plebanii. Rodziców chłopców prosimy o zachęcenie synów do podjęcia służby ministranta.

 

4. W poniedziałek obchodzimy święto Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Przez jego pośrednictwo módlmy się o to, abyśmy jak on, dotknięci spojrzeniem Chrystusa, umieli pójść przez życie z Panem Bogiem.

 

5. W środę w liturgiczne wspomnienie Świętego Ojca Pio, który z najwyższą czcią pochylał się nad Eucharystią i nad wszystko kochał Matkę Najświętszą przed wieczorną Mszą Świętą spotykamy się na modlitwie do Królowej Różańca św., aby wypraszać potrzebne nam łaski.


6. W piątek po rannej Mszy św. wypominki za zmarłych ( część III ) z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

7. Codziennie o godzinie 17.30 przed Najświętszym Sakramentem odmawiamy różaniec prowadzony przez Róże z Niedźwiedzia w intencji Kościoła, Ojczyzny i w osobistych intencjach.


8. Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik będzie w najbliższą sobotę 26 września. Zapisy w zakrystii do wtorku. Również do wtorku prosimy o zgłoszenie zelatorów, którzy posługują dłużej niż 25 lat.


9. Od października będzie wydawany Staś – nowy miesięcznik dla najmłodszych. Rodziców lub babcie i dziadków, którzy chcieliby dla swoich pociech zakupić czasopismo, prosimy o dokonanie prenumeraty w kancelarii do końca tego tygodnia.

A dzisiaj u ministrantów można nabyć Niedzielę i Gościa Niedzielnego – zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

10. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę paniom: Bożenie Podoba, Kazimierze Lupa, Agnieszce i Halinie Wsół, Genowefie Pająk, Stanisławie Wsół, Anecie Kraus, Danucie Wsół, oraz Janinie i Paulinie Domagała i prosimy do sprzątania mieszkańców oś. Krzany.

 

11. Prezes Związku Podhalan im. Władysława Orkana w Gminie Niedźwiedź Stanisław Burnos zaprasza wszystkich członków oddziału na zebranie w przyszłą niedzielę, 27 września o godzinie 17.00 w siedzibie Związku. Na zebraniu odbędą się wybory Prezesa oraz Zarządu. Obecność obowiązkowa.

Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie.

 

DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA 

              13 września 2020

 

 1. Jak słyszeliśmy w czytanym Liście Pasterskim rozpoczynają się dzisiaj Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W tym czasie w kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września przypada święto Świętego Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci, jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia. W tym dniu, w piątek podczas Eucharystii przez wstawiennictwo Świętego Stanisława Kostki, będziemy prosili Boga o świętość naszych dzieci i młodzieży, bo od nich zależy przyszłość naszego narodu i Kościoła.

 2. Na Mszy św. o godzinie 18.00 młodzież klas ósmych rozpoczyna liturgiczne przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania. Prosimy, aby wszyscy kandydaci do bierzmowania przystąpili na Mszy św. do Komunii św.

 3. W poniedziałek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela, jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie wszędzie górują u nas krzyże.

 4. Również w naszej parafii na Górze Potaczkowej przed 20 laty postawiono Krzyż Milenijny. Pragniemy go uczcić specjalnym nabożeństwem – o godzinie 15.00 przy kapliczce na oś. Potaczki rozpocznie się plenerowa Droga Krzyżowa prowadząca na szczyt. Krzyż kolejno będą nieśli: dzieci klas trzecich, młodzież klas ósmych, kobiety, mężczyźni oraz siostry zakonne i księża. Pod krzyżem ok. godziny 16.30 zostanie odprawiona Jubileuszowa Msza św. a po jej zakończeniu będzie część artystyczna. Do udziału w tym nabożeństwie zapraszamy wszystkich Parafian. W kościele nie będzie Mszy św. wieczornej.

 5. We wtorek przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

 6. Mszę św. wieczorną we wtorek będą odprawiali kapłani z rocznika św. Pawła – wyświęceni razem z naszym wikariuszem ks. Dominikiem- modląc się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej parafii.

 7. Do Tej, która tyle wycierpiała pod krzyżem, skierujemy osobiste prośby w środę podczas nabożeństwa do Królowej Różańca św.

 8. W czwartek, 17 września, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie.

 9. W piątek po rannej Mszy św. wypominki za zmarłych ( część II ) z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

 10. Spotkania formacyjne dla Ruchu Światło-Życie rozpoczną się w kościele w sobotę o godzinie 10.00 adoracją Najświętszego Sakramentu.

 11. Codziennie o godzinie 17.30 odmawiamy różaniec, w tym miesiącu prowadzony przez Róże z Niedźwiedzia.

 12. Dzisiaj o godzinie 18.00 nabożeństwo fatimskie, na Mszy św. dziękujemy Panu Bogu za 25 lat życia zakonnego naszej katechetki siostry Agnieszki Szczygieł.

 13. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła paniom: Marii Potaczek, Bernadecie Zapała, Irenie i Annie Wadyl, Marii Zapała i Zofii Michalczewskiej i prosimy do sprzątania mieszkańców oś. Domagały.

 14. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – u ministrantów jest do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.

 15. W przyszłą niedzielę na wszystkich mszach św. ks. salezjanin wygłosi kazanie i zbierze składkę na budowę kościoła w Krakowie- Pychowicach.

 16. Wójt naszej gminy informuję, że właściciele wynajmujący swoje domy czy pokoje turystom zobowiązani są do wykupienia dodatkowej usługi odbioru odpadów komunalnych.

 17. Policja ostrzega przed oszustami próbującymi wyłudzić pieniądze od osób starszych metodą „ na wnuczka” lub „na policjanta”. Nigdy nie należy dawać żadnych pieniędzy, a o próbie oszustwa poinformować swoich bliskich i policję. 

 

                                         
 

© 2011 Parafia św. Sebastiana w Niedźwiedziu