Parafia św. Sebastiana w Niedźwiedziu

Sakramenty Święte

Ty też możesz pomóc


Przekaż 1% podatku

KRS  0000030128

Odeszli do domu Ojca

                                                       TRZYDZIESTA NIEDZIELA                                                             25 października 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość poświęcenia naszego kościoła. Każda świątynia obchodzi w ciągu roku uroczyście dwa dni: dzień swojego patrona i dzień swojej konsekracji. Dzień patrona to jakby dzień imienin kościoła. Tego dnia obchodzony jest zazwyczaj odpust parafialny. Natomiast dzień poświęcenia kościoła jest dniem jego oddania na wyłączną własność Panu Bogu, aby był miejscem modlitwy dla parafialnej wspólnoty i miejscem sprawowania kultu.

 

2. W środę w liturgii czcimy Świętych Apostołów Szymona i Judę Tadeusza. Zapatrzeni w ich świadectwo będziemy prosić Boga o silną wiarę. Święty Tadeusz uważany jest za patrona spraw beznadziejnych, wzywamy go w szczególnych potrzebach.

 

3. Przed nami ostatni tydzień nabożeństw różańcowych.

Do prowadzenia różańca w tym tygodniu prosimy:

- w poniedziałek- dzieci przedszkolne z rodzicami z Niedźwiedzia i z Podobina
- we wtorek - kl. III z Niedźwiedzia
- w środę - kl. III z Podobina
- w czwartek - kl. VIII z Niedźwiedzia
- w piątek - kl. VIII z Podobina
- w sobotę - Liturgiczną Służbę Ołtarza i Oazę

 

4. W przyszłą niedzielę, 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. W naszym kościele będą one sprawowane w porządku niedzielnym tj. o godz. : 7.00, 9.00, 11.00 i 17.00. Dodatkowa Msza św. ofiarowana za zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu zostanie odprawiona w kościele o godz. 14.00. Po tej Mszy św., również w kościele, będzie nabożeństwo za zmarłych w formie nieszporów. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną nie będzie wspólnych modlitw na cmentarzu. Zachęcamy do rozłożenia odwiedzin na cmentarzu na cały miesiąc,aby w ten sposób uniknąć dużych skupisk ludzi. Papież Franciszek przedłużył czas zyskiwania odpustu zupełnego ofiarowanego za zmarłych do końca listopada. W tym czasie możemy duszom w czyśćcu ofiarować ten wielki dar – odpust zupełny - za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych warunków, tzn.: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św. i odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

We Wszystkich Świętych zmianka tajemnic różańcowych: Róże dorosłych po Mszy św. o godz. 7.00, Róże dzieci i młodzieży po Mszy św. o godz. 9.00.

W przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. przed kościołem będą zbierane ofiary na utrzymanie porządku i czystości na cmentarzu i wywóz śmieci z cmentarza.

 

5. W piątek po rannej Mszy św. wypominki za zmarłych ( część II ) z Koronką do Bożego Miłosierdzia.

 

6. W zakrystii i kancelarii parafialnej przyjmowane są wypominki za zmarłych na cały rok oraz wypominki jednorazowe.

W wypominkach jednorazowych modlimy się za zmarłych przez cały listopad przed wieczorną Mszą św.

W wypominkach rocznych modlić się będziemy w każdą niedzielę przed Mszą św. o godz. 9.00 oraz przed Mszą św. o godz. 11.00.

Ponadto, w ostatni piątek miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji zmarłych polecanych w wypominkach.

7. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła: Władysławie Jamróz, Łucji Bolisęga, Helenie Jamróz, oraz Lucynie i Bogusławowi Ogiela i prosimy do sprzątania parafian z osiedli Spyrki i Dyrki.

8. Polecamy prasę katolicką – dziś jest do nabycia Gość Niedzielny, Niedziela, czasopisma misyjne oraz Staś – miesięcznik dla najmłodszych.       Osoby, które zaprenumerowały Stasia prosimy o odebranie gazety w zakrystii.

                                                   Niech Pan ma miłosierdzie dla nas i nam błogosławi.

 

                                       DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA                                                                     18 października 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby - dzisiaj po Mszy św. będzie ku temu okazja - dzieci z Koła Misyjnego zbierają ofiary do puszek.

 

2. W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 października przypada święto Świętego Łukasza Ewangelisty. Jest to dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Pamiętajmy o nich dzisiaj w naszej modlitwie.

 

3. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Jako chrześcijanie nie walczymy mieczem. Naszym orężem jest różaniec. Codziennie w naszym kościele o godz. 17.00 gromadzimy się na wieczornej Eucharystii, a po niej odprawiamy nabożeństwo różańcowe. Wszystkich parafian zapraszamy na tę modlitwę.

 

W tym tygodniu do prowadzenia różańca prosimy:

* w poniedziałek - kl. II z Podobina

* we wtorek - kl. II z Niedźwiedzia

* w środę - Koło Misyjne

* w czwartek - kl. I z Niedźwiedzia

* w piątek - kl. I z Podobina

* w sobotę - Różę Różańcową dzieci i młodzieży

* w niedzielę - Róże Różańcowe z Podobina

 

5. W środę uroczystość św. Jana Kantego, prezbitera, profesora Uniwersytetu Jagielońskiego, głównego patrona naszej archidiecezji.

 

6. W czwartek przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Pawła II. Jubileuszowy odpust w sanktuarium na Białych Morzach. W zakrystii są do zabrania darmowe bilety na zwiedzanie w tym dniu Sanktuarium Jana Pawła II.

 

Zespól Placówek Oświatowych w Podobinie obchodzi swoje święto patronalne. Jednak ze względu na reżim sanitarny w tym roku nie będzie specjalnej Mszy św. dla społeczności szkolnej z Podobina.

 

 7.  W piątek po rannej Mszy św. wypominki za zmarłych ( część I ) z Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Wypominki roczne i jednorazowe przyjmowane są w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej do końca października. Wypominki roczne prosimy pisać na przeznaczonych do tego kartkach, które są przy drzwiach kościoła.

8.  W przyszłą niedzielę o godzinie 11.00 zostanie odprawiona Jubileuszowa Msza św. Dziękczynna za 25 lat istnienia naszego parafialnego chóru Oremus.

 

9.  Bóg zapłać za posprzątanie kościoła paniom: Jadwidze Porębskiej, Magdalenie Starmach i Jadwidze Zapała i prosimy do sprzątania mieszkańców oś. Papiernia, Jamrozy, Sutory i Draby z Podobina.

 

10.  Na fundusz stypendialny „Dzieło Nowego Tysiąclecia” złożyliśmy w minioną niedzielę 3320 zł. Bóg zapłać.

 

11.  U ministrantów są do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny – zachęcamy do czytania.

 

12. Zapowiedziane na dzisiaj zebranie wiejskie w Podobinie zostało odwołane ze względu na potwierdzone przypadki zachorowań na koronawirusa.

 

13.   Znajdujemy się w strefie czerwonej, prosimy o przestrzeganie wszystkich przepisów sanitarnych. 

        Metropolita Krakowski udzielił dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej i świątecznej. 

                        Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie.

 

 

 

 

                DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                 11 października 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. W dzisiejszą niedzielę kolejny raz w naszym kraju obchodzimy Dzień Papieski. Dziś, a także w piątek, 16 października – w dzień powołania Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową – dziękujemy Bogu za wieloletnią posługę papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo w trudnym czasie pandemii.

 

2. Dzisiaj, po Mszy św. swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana dla upamiętnienia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Głównym celem fundacji jest promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Z tych środków fundowane są stypendia dla uzdolnionej, a pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży. Polecamy tę zbiórkę życzliwości Parafian.

Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Rozważając tajemnice z życia Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy wszystkie nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła. W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje naszym życiem.

Dzisiaj nabożeństwo różańcowe o godz. 16.30 prowadzą Róże z Podobina. W dni powszednie różaniec jest po Mszy św. o godz. 17.00.

Do prowadzenia różańca w tym tygodniu prosimy:

* w poniedziałek – Liturgiczną Służbę Ołtarza

* we wtorek - kl. IV z Niedźwiedzia
* w środę - kl. VI z Podobina
* w czwartek - kl. VI z Niedźwiedzia
* w piątek - kl. IV z Podobina
* w sobotę - Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych
* w niedzielę - Róże z Niedźwiedzia

3. We wtorek 13 października ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Po Mszy św. o godz. 17.00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu i różaniec, a następnie procesja z figurą MB Fatimskiej.

W tym dniu rozpoczyna się Nowenna Życia w intencji dzieci nienarodzonych.

4. W środę przypada Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy nauczycieli i wychowawców naszą życzliwością, a przede gorącą modlitwą.

 

5. W nadchodzący czwartek obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Ma on nam przypominać, że rodzice, którzy odprowadzili swoje dziecko do bram wieczności potrzebują naszej modlitwy, która pomoże im przetrwać niezwykle trudny czas.

6. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Z tej okazji dzieci z naszej parafii zaangażowane w pomoc misjom po każdej Mszy św. będą zbierać ofiary na kontynuację adopcji na odległość dwójki dzieci z Madagaskaru i na misje prowadzone przez polskie misjonarki i polskich misjonarzy.

7. Ruch Światło-Życie naszej parafii ogłasza zbiórkę darów dla bezdomnych- podopiecznych Dzieła św. Ojca Pio w Krakowie. Składać można żywność o długim terminie przydatności, artykuły higieniczne, ubrania i obuwie męskie w ciemnych kolorach. Zbiórka będzie do końca października w dni powszednie w godzinach od 18.00 do 18.30 przy salce na plebanii. Więcej informacji na plakatach promujących tę akcję.

8. Przy drzwiach kościoła umieszczone są kartki na wypominki całoroczne. Prosimy je zabrać i wyraźnie, czytelnie wpisywać imiona i nazwiska swoich zmarłych. Wypominki roczne będą czytane w każdą niedzielę przed Mszami o godz. 9.00 i 11.00. Natomiast wypominki jednorazowe należy pisać na innych, własnych kartkach.

Bardzo prosimy o składanie wypominek do końca października: w zakrystii po Mszach św. lub w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.
We Wszystkich Świętych wypominki będą przyjmowane tylko w wyjątkowych sytuacjach np. od osób spoza parafii.

9. Dziękujemy wszystkim, którzy robiąc porządki na cmentarzu segregują śmieci. Prosimy, aby na przyczepę na bioodpady nie wrzucać chwastów w worach z folii, przecież folii nie można kompostować. Cmentarz objęty jest monitoringiem – mamy nadzieję, że pomoże to ustrzec się grzechu ekologicznego i uniknąć kary przewidzianej w Ustawie o Cmentarzach.

10. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Katarzynie Mysza, Marii i Justynie Potaczek, Jadwidze, Mateuszowi Natalii Mysza, Annie i Karolinie Halama, Helenie Hudomięt oraz Ewie Trembacz i prosimy do sprzątania mieszkańców oś.: Murzyny, Korce i Stramy.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – u ministrantów jest do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny – dziś z filmem Ziemia Maryi.

12. Pani sołtys z Podobina zaprasza na zebranie wiejskie w przyszłą niedzielę 18 października o godz. 16.00 w szkole w Podobinie. Tematem zebrania będzie zamiana lasu.

 

 

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • We wtorek– bł. Honorat Koźmiński (1829-1916), kapucyn, który powołał do życia wiele bezhabitowych zgromadzeń zakonnych.

 • W czwartek – św. Teresa od Jezusa (1515-1582), dziewica, zakonnica i doktor Kościoła, która zreformowała zakon karmelitański; była wielką mistyczką.

 • W piątek – św. Jadwiga Śląska (1174 lub 1179-1243), żona Henryka I Brodatego, która po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.

 • W sobotę – św. Ignacy Antiocheński (†ok. 117), biskup i męczennik, uczeń św. Jana Ewangelisty i następca św. Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii ; w czasie prześladowań za cesarza Trajana został uwięziony i skazany na śmierć; jest jednym z pierwszych ojców Kościoła.

 

DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA- ODPUST PARAFIALNY 
4 października 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dziś, w pierwszą niedzielę października przeżywamy święto naszego kościoła – odpust parafialny. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczęliśmy nabożeństwa różańcowe. Biorąc do rąk różaniec, przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki Maryi, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata w czasie trwającej epidemii. Zachęcamy do udziału w codziennej Mszy Świętej i październikowym nabożeństwie odprawianym w naszym kościele o godz.17.00. Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, prosimy o odmawianie różańca w domach.

Do prowadzenia różańca w tym tygodniu prosimy:

 • w poniedziałek - kl. VIII z Podobina
 • we wtorek - kl. VII z Niedźwiedzia
 • w środę - scholę parafialną
 • w czwartek - kl. VII z Podobina
 • w piątek - kl. V z Niedźwiedzia
 • w sobotę - chór parafialny Oremus
 • w niedzielę - Róże Różańcowe z Podobina

 

2. Za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół nas obdarza.

3. W tym duchu przeżyjemy też liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które przypada w środę, 7 października – w naszym kościele, jak w każdą środę nabożeństwo do Królowej Różańca św.

 

4. Dzisiejsza niedziela wypiera liturgiczne wspomnienie Świętego Franciszka z Asyżu (1182-1226), ojca wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyka, którego duchowość wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła. To imię nosi również Ojciec Święty Franciszek, pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

 

5. W poniedziałek w liturgii wspominamy wyjątkową polską Świętą – Siostrę Faustynę Kowalską (1905-1938) ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Przez jej wstawiennictwo prośmy o miłosierdzie Boże dla nas i dla całego świata. My, Polacy, bądźmy przykładem naśladowania duchowości i pobożności Świętej Siostry Faustyny.

W piątek w liturgii wspominamy bł. biskupa Wincentego Kadłubka.

 

6. W piątek po rannej Mszy św. wypominki za naszych zmarłych ( część IV ) z Koronką do Bożego Miłosierdzia.

 

7. W przyszłą niedzielę, 11 października będziemy przeżywali kolejny, XX Dzień Papieski, który na trwałe wpisał się w kalendarz nie tylko Kościoła w Polsce, ale i w kalendarz ważnych rocznic i obchodów w naszej Ojczyźnie. Tego dnia swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.

Po każdej Mszy św. przed kościołem młodzież będzie zbierać ofiary do puszek na kształcenie dzieci i młodzieży pochodzących z biednych rodzin. Składając ofiarę na ten cel budujemy żywy pomnik naszego Świętego Papieża


8. Z powodu dzisiejszej uroczystości odpustowej zmiana tajemnic różańcowych zostaje przeniesiona na najbliższą niedzielę: po Mszy św. o godz. 7.00 Róże dorosłych, po Mszy św. o godz. 9.00 Róże dziecięce i młodzieżowe.

9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę paniom: Krystynie Haras, Anecie Majewskiej, Dominice i Katarzynie Smaciarz, Genowefie Haras, Halinie Palka, Magdalenie Szwaja, Barbarze i Natalii Bogdanowskim, Barbarze Zapała, Beacie Krzan i prosimy do sprzątania mieszkańców oś. Krężele.


10. Dziękujemy wszystkim, którzy zaoferowali pożyczenie przyczepy i inną pomoc w zbieraniu bioodpadów na naszym cmentarzu a w sposób szczególny panu Tadeuszowi Klimkowi, który zobowiązał się do wywożenia na swojej przyczepie bioodpadów na kompost. Do wszystkich porządkujących groby kierujemy usilną prośbę o segregowanie śmieci, zwłaszcza o wrzucanie na przyczepę traktorową tzw. bioodpadów, czyli wszystkiego co nadaje się na kompost: trawy , kwiatów ( bez doniczek ), chwastów, ziemi itp. W ten sposób zadbamy o ekologię, o czystość stworzonego przez Boga świata i obniżymy koszty wywozu śmieci z naszego cmentarza.


11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – u ministrantów jest do nabycia Gość Niedzielny i Niedziela oraz Zgoda, przy wyjściu z kościoła można za darmo zabrać Dobre Nowiny.


12. Proboszcz z Krakowa dziękuje za złożoną przez nas ofiarę na budowę kościoła w Krakowie Pychowicach w wysokości 6150 zł.


13. Przegląd gaśnic wszelkiego rodzaju będzie miał miejsce we wtorek na parkingu przed kościołem.


14. Wójt naszej gminy informuje, że spis rolny będzie przeprowadzony wyłącznie telefonicznie – w Koninie i Podobinie rachmistrzem jest pani Jadwiga Natanek a w Niedźwiedziu i Porębie Wielkiej pan Hubert Rapciak.

 

       

DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA 

   
27 września 2020

 

1. Dzisiejsza niedziela w Kościele jest poświęcona migrantom i uchodźcom. Ma nas uwrażliwić na doświadczanie niesprawiedliwości, krzywdy i często na nieludzki los tych, którzy z różnych powodów opuszczają swoją ojczyznę, poszukują dla siebie i swoich bliskich bezpiecznego miejsca w innych krajach. Osobistymi modlitwami obejmijmy ludzi, którzy opuścili swój dom rodzinny z powodu toczących się wojen, prześladowań i terroru.

 

2. We wtorek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. W piątek, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. Może na co dzień nie zawsze pamiętamy, że to miłosierny Bóg troszczy się o każdego z nas, posyłając nam swoich aniołów, którzy chronią nas i nam pomagają. Aniołowie są przejawem obecności Boga w świecie. Łączą niebo z ziemią. Dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei.

 

3. W środę przed Mszą św. nabożeństwo do Królowej Różańca św.

W poniedziałek, we wtorek i w środę o 17.30 Maraton Modlitewny za Kościół, Ojczyznę i o oddalenie epidemii.

 

4. W najbliższy czwartek rozpoczyna się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej i w nabożeństwie różańcowym, które w naszym kościele będziemy odprawiali w dni powszednie po Mszy św. o godzinie 17.00 a w niedzielę o godz. 16.30.

Do prowadzenia różańca w tym tygodniu prosimy:

* W czwartek klasy III z Niedźwiedzia i Podobina;
* w piątek Ruch Światło – Życie;
* w sobotę klasę VIII z Niedźwiedzia;

* w niedzielę Róże z Niedźwiedzia.

Od 1 października Msze św. wieczorne będą odprawiane o godzinie 17.00.

5. W ramach przygotowania do I Komunii św. w czwartek na Mszy św. wieczornej będzie poświęcenie różańców dzieciom komunijnym, a po nabożeństwie spotkanie z rodzicami tych dzieci w salce na plebanii.

 

6. W liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji katolickich, w Kościele obchodzimy Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych. W osobistych modlitwach pamiętajmy także o naszych solenizantkach - siostrze przełożonej i siostrze organistce.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
Okazja do spowiedzi w czwartek i w piątek od godz. 16.00 i codziennie pół godziny przed Mszą św. Będzie to zarazem spowiedź przed odpustem.

Chorych, którzy zostaną zgłoszeni, odwiedzimy od godz. 8.00: w piątek w Podobinie, w sobotę w Niedźwiedziu. Zgłoszenia należy dokonać do środy w kancelarii, w zakrystii lub telefonicznie.

8. W najbliższą niedzielę będziemy przeżywać parafialny odpust ku czci MB Królowej Różańca św. Sumę odpustową o godz. 11.00 ze słowem Bożym odprawi JE ks. bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. Po sumie będzie procesja eucharystyczna, prosimy o przygotowanie asyst procesyjnych, dzieci po I Komunii przychodzą w tunikach komunijnych. Z racji odpustu nie będzie Mszy św. o godzinie 9.00.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • w poniedziałek – św. Wacław (ok. 903-935?), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk swego brata, poganina; jest patronem Czech.

 

 • w środę – św. Hieronim (ok. 345-419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński.

9. Bóg zapłać z posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę: Stanisławie Krzan, Annie Smyksy, Marii Krzan, Stanisławie Smyksy, Zofii Krzan oraz Helenie i Karolowi Mysza i prosimy o przygotowanie kościoła na uroczystość odpustową mieszkańców osiedli: Cieluchy i Szwaje.

10. Troska o środowisko naturalne, o świat stworzony przez Pana Boga, to nasz chrześcijański obowiązek. Segregując śmieci na cmentarzu, tzn. oddzielając od szkła, metalu, plastiku tzw. bioodpady, czyli kwiaty, chwasty, trawę, ziemię itp. nie tylko dbamy o czystość, ale możemy znacznie zaoszczędzić na kosztach wywozu śmieci. Potrzebna jest nam przyczepa traktorowa postawiona na cmentarzu, do której wrzucane byłyby bioodpady a następnie wywożone na kompost. Jeśli ktoś posiada taką przyczepę i zechciałby pożyczyć ją na miesiąc październik, prosimy o zgłoszenie się do proboszcza.

11. U ministrantów można nabyć Gościa Niedzielnego i Niedzielę oraz miesięcznik dla najmłodszych pt. Staś – zachęcamy do prenumeraty Stasia i do lektury prasy katolickiej - przy wyjściu z kościoła można zabrać za darmo Dobre Nowiny.

 

 

                    DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA                          20 września 2020

 

 

1. Dzisiejsza niedziela jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Media mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że to one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, aby właściwie i dla swojego ubogacenia korzystało z nich nasze młode pokolenie.

 

2. Trwa rok szkolny i katechetyczny. Zachęcamy aby poza nauką znaleźć właściwe miejsce dla swojego wzrostu duchowego, dla umacniania swojej komunii z Bogiem. Jest wiele propozycji, choćby działające u nas koła i organizacje katolickie, chór Oremus, parafialna Caritas, schola, Liturgiczna Służba Ołtarza, Koło Misyjne, Stowarzyszenie na rzecz niepełnosprawnych i inne.

3. Chłopców z klasy trzeciej oraz ze starszych klas, którzy chcieliby zostać ministrantami i pełnić piękną posługę przy ołtarzu zapraszamy na spotkanie w czwartek o godzinie 16.00 do salki św. Jana Pawła II na plebanii. Rodziców chłopców prosimy o zachęcenie synów do podjęcia służby ministranta.

 

4. W poniedziałek obchodzimy święto Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Przez jego pośrednictwo módlmy się o to, abyśmy jak on, dotknięci spojrzeniem Chrystusa, umieli pójść przez życie z Panem Bogiem.

 

5. W środę w liturgiczne wspomnienie Świętego Ojca Pio, który z najwyższą czcią pochylał się nad Eucharystią i nad wszystko kochał Matkę Najświętszą przed wieczorną Mszą Świętą spotykamy się na modlitwie do Królowej Różańca św., aby wypraszać potrzebne nam łaski.


6. W piątek po rannej Mszy św. wypominki za zmarłych ( część III ) z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

7. Codziennie o godzinie 17.30 przed Najświętszym Sakramentem odmawiamy różaniec prowadzony przez Róże z Niedźwiedzia w intencji Kościoła, Ojczyzny i w osobistych intencjach.


8. Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik będzie w najbliższą sobotę 26 września. Zapisy w zakrystii do wtorku. Również do wtorku prosimy o zgłoszenie zelatorów, którzy posługują dłużej niż 25 lat.


9. Od października będzie wydawany Staś – nowy miesięcznik dla najmłodszych. Rodziców lub babcie i dziadków, którzy chcieliby dla swoich pociech zakupić czasopismo, prosimy o dokonanie prenumeraty w kancelarii do końca tego tygodnia.

A dzisiaj u ministrantów można nabyć Niedzielę i Gościa Niedzielnego – zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

10. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę paniom: Bożenie Podoba, Kazimierze Lupa, Agnieszce i Halinie Wsół, Genowefie Pająk, Stanisławie Wsół, Anecie Kraus, Danucie Wsół, oraz Janinie i Paulinie Domagała i prosimy do sprzątania mieszkańców oś. Krzany.

 

11. Prezes Związku Podhalan im. Władysława Orkana w Gminie Niedźwiedź Stanisław Burnos zaprasza wszystkich członków oddziału na zebranie w przyszłą niedzielę, 27 września o godzinie 17.00 w siedzibie Związku. Na zebraniu odbędą się wybory Prezesa oraz Zarządu. Obecność obowiązkowa.

Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie.

 

DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA 

              13 września 2020

 

 1. Jak słyszeliśmy w czytanym Liście Pasterskim rozpoczynają się dzisiaj Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W tym czasie w kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września przypada święto Świętego Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci, jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia. W tym dniu, w piątek podczas Eucharystii przez wstawiennictwo Świętego Stanisława Kostki, będziemy prosili Boga o świętość naszych dzieci i młodzieży, bo od nich zależy przyszłość naszego narodu i Kościoła.

 2. Na Mszy św. o godzinie 18.00 młodzież klas ósmych rozpoczyna liturgiczne przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania. Prosimy, aby wszyscy kandydaci do bierzmowania przystąpili na Mszy św. do Komunii św.

 3. W poniedziałek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela, jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie wszędzie górują u nas krzyże.

 4. Również w naszej parafii na Górze Potaczkowej przed 20 laty postawiono Krzyż Milenijny. Pragniemy go uczcić specjalnym nabożeństwem – o godzinie 15.00 przy kapliczce na oś. Potaczki rozpocznie się plenerowa Droga Krzyżowa prowadząca na szczyt. Krzyż kolejno będą nieśli: dzieci klas trzecich, młodzież klas ósmych, kobiety, mężczyźni oraz siostry zakonne i księża. Pod krzyżem ok. godziny 16.30 zostanie odprawiona Jubileuszowa Msza św. a po jej zakończeniu będzie część artystyczna. Do udziału w tym nabożeństwie zapraszamy wszystkich Parafian. W kościele nie będzie Mszy św. wieczornej.

 5. We wtorek przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

 6. Mszę św. wieczorną we wtorek będą odprawiali kapłani z rocznika św. Pawła – wyświęceni razem z naszym wikariuszem ks. Dominikiem- modląc się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej parafii.

 7. Do Tej, która tyle wycierpiała pod krzyżem, skierujemy osobiste prośby w środę podczas nabożeństwa do Królowej Różańca św.

 8. W czwartek, 17 września, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie.

 9. W piątek po rannej Mszy św. wypominki za zmarłych ( część II ) z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

 10. Spotkania formacyjne dla Ruchu Światło-Życie rozpoczną się w kościele w sobotę o godzinie 10.00 adoracją Najświętszego Sakramentu.

 11. Codziennie o godzinie 17.30 odmawiamy różaniec, w tym miesiącu prowadzony przez Róże z Niedźwiedzia.

 12. Dzisiaj o godzinie 18.00 nabożeństwo fatimskie, na Mszy św. dziękujemy Panu Bogu za 25 lat życia zakonnego naszej katechetki siostry Agnieszki Szczygieł.

 13. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła paniom: Marii Potaczek, Bernadecie Zapała, Irenie i Annie Wadyl, Marii Zapała i Zofii Michalczewskiej i prosimy do sprzątania mieszkańców oś. Domagały.

 14. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – u ministrantów jest do nabycia Niedziela i Gość Niedzielny.

 15. W przyszłą niedzielę na wszystkich mszach św. ks. salezjanin wygłosi kazanie i zbierze składkę na budowę kościoła w Krakowie- Pychowicach.

 16. Wójt naszej gminy informuję, że właściciele wynajmujący swoje domy czy pokoje turystom zobowiązani są do wykupienia dodatkowej usługi odbioru odpadów komunalnych.

 17. Policja ostrzega przed oszustami próbującymi wyłudzić pieniądze od osób starszych metodą „ na wnuczka” lub „na policjanta”. Nigdy nie należy dawać żadnych pieniędzy, a o próbie oszustwa poinformować swoich bliskich i policję. 

 

                                         
 

© 2011 Parafia św. Sebastiana w Niedźwiedziu