Sakramenty Święte:

Sakrament Chrztu Świętego

Sakrament Chrztu Świętego jest udzielany w kościele parafialnym w pierwszą sobotę miesiąca na Mszy świętej o godzinie 1800 (zimą 1700), a także w II dzień świat Bożego Narodzenia (św. Szczepana) oraz w II dzień świąt Wielkanocnych (Poniedziałek Wielkanocny) na Mszy świętej o godzinie  1100.

Po za tymi terminami chrzest święty jest udzielany po Mszy świętej.

Do sakramentu chrztu świętego dziecko zgłaszają rodzice. Rodzice zgłaszają dziecko do chrztu, co najmniej tydzień przed planowaną datą udzielenia sakramentu. Do kancelarii parafialnej prosimy o dostarczenie:

• wyciąg aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
  • zaświadczenie rodziców chrzestnych, że są praktykującymi katolikami (z parafii ich zamieszkania)

Rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby:

• żyjące tylko na kontrakcie cywilnym
  • nie uczęszczające regularnie na Mszę św.
  • nie przystępujące do Sakramentów świętych
  • nie uczęszczający na lekcje religii (dotyczy młodzieży szkolnej)
  • publiczni gorszyciele
  • które nie przyjęły Sakramentu Bierzmowania.

Serdecznie prosimy rodziców i chrzestnych o wcześniejsze skorzystanie z Sakramentu Pokuty i pojednania.

Sakrament chrztu świętego w 2018 roku

2 kwietnia 2018 – poniedziałek wielkanocny, godz. 1100

5 maja 2018 – sobota, godz. 1800

2 czerwca 2018 – sobota, godz. 1800

7 lipca 2018 – sobota, godz. 1800

4 sierpnia 2018 – sobota, godz. 1800

1 września 2018 – sobota, godz. 1800

6 października 2018  – sobota, godz. 1700

3 listopada 2018 – sobota, godz. 1700

1 grudnia 2018 – sobota, godz. 1700

26 grudnia 2018 – środa, święto św. Szczepana godz. 1100

Sakrament pokuty

Sakrament Pokuty i Pojednania sprawowany jest w naszym kościele pół godziny przed Mszą świętą.

Namaszczenie chorych

Chorych do przyjęcia Sakramentów Świętych w pierwsze piątki i soboty miesiąca (oprócz tych, do których jeździmy co miesiąc) należy zgłaszać w zakrystii po Mszy św. rano lub wieczorem (w nagłych wypadkach o każdej porze w kancelarii lub na plebani).

W domu chorego należy przygotować na stole nakrytym białym obrusem:

1. krzyż i dwie zapalone świece
  2. wodę święconą i kropidło
  3. watę (o ile będzie udzielany Sakrament Namaszczenia Chorych)
  4. osoba wioząca kapłana z Komunią św. nie rozmawia podczas przejazdu samochodem

Chorych parafian odwiedzamy z posługą Sakramentalną, co miesiąc w pierwsze piątki w Podobinie i w pierwsze soboty w Niedźwiedziu od godziny 800. W razie zmiany godziny lub terminu odwiedzin będziemy informować w czasie ogłoszeń parafialnych.

Sakrament Małżeństwa

Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej na zapowiedzi z dokumentami na 3 miesiące przed datą ślubu. Datę ślubu można ustalić wcześniej. Do kancelarii prosimy przynieś następujące dokumenty:

• Konkordat z USC
  • Aktualne świadectwo Chrztu Świętego (metrykę Chrztu do Sakramentu Małżeństwa)
  • Indeks z religii
  • Świadectwo ukończenia ostatniej klasy szkoły średniej lub szkoły zawodowej
  • Zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego
  • Dowody osobiste.

Na zapowiedzi narzeczeni umawiają się tydzień wcześniej.

Bardzo serdecznie prosimy by wszystkie sprawy związane z zawarciem małżeństwa regulować w ciągu tygodnia w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej. W Niedzielę i święta kancelaria parafialna nieczynna. Nie załatwiamy także spraw związanych ze ślubem.

Pogrzeb katolicki:

• zgłosić jak najszybciej ustalając miejsce i czas pogrzebu z duszpasterzem
  • dostarczyć kartę do pochowania ciała do kancelarii parafialnej (koniecznie przed pogrzebem)
  • dostarczyć zaświadczenie o zaopatrzeniu Świętymi Sakramentami (o ile osoba zmarła w szpitalu lub innej parafii)
  • obecność innego księdza (z rodziny lub bliskiego znajomego) uzgodnić z miejscowym duszpasterzem.
  • Skorzystać wcześniej z sakramentu pokuty. Bezpośrednio przed pogrzebem nie ma możliwości spowiedzi z racji innych zajęć związanych z uroczystością pogrzebową.

Pragniemy poinformować, że kaplica świętego Sebastiana, znajdująca się na terenie naszej parafii, nie jest domem przedpogrzebowym i nie służy do przechowywania w niej ciał zmarłych osób.