Strona główna Parafii św. Sebastiana w Niedźwiedziu
Wielkanoc 2022 - życzenia od Zarządu Stowarzyszenia
Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.
Życzymy, aby Święta Wielkanocne
przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha.
Niech Zmartwychwstanie które niesie odrodzenie
napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...
Składa Zarząd Stowarzyszenia
Ostatki karnawałowe – 2022
Karnawał w tym roku był wyjątkowo długi, a skończył się środą Popielcową, która rozpoczęła w Kościele i naszym życiu czas Wielkiego postu. To dobrze, że powoli wracamy do normalności naszego życia, bo trzeba nam zawsze umieć się cieszyć i radować życiem, nie zapominając jednak o celu jakim jest nasze zbawienie w Chrystusie Panu. I dlatego kiedy był czas radości, to trzeba było się bawić aby nogi bolały od tańca, usta od śpiewu a brzuch od śmiechu.
Teraz mamy już czas wielkiego Postu, przychodzi więc nam „pościć”, a więc trzeba odczuć ile trudu kosztuje wyrzeczenie. Trzeba nam częściej zginać kolana do modlitwy i odważniej zaglądać do kościoła parafialnego, na nabożeństwa, Drogę Krzyżową, Gorzkie Żale i rekolekcje. A teraz – zawróćmy jeszcze na te chwile „ostatków karnawałowych” w naszej wspólnocie przed Wielkim Postem.
Czwartek 24 II 2022 r. – Tłusty czwartek lub „comber”.
W starej plebanii – Stowarzyszenie św. Brata Alberta i seniorzy zorganizowali sobie w czwartek tradycyjne już spotkanie. Przybyli oni dość licznie przynosząc z sobą „coś niecoś” nas wspólny stół, a szczególnie pączki, faworki i ciastka, aby wspólnie usiąść do stołu, wspominając sobie jak to dawniej wyglądały pod Gorcami „zapusty”. Radując się, że znów można być razem – śpiewaliśmy też ludowe i nasze pieśni aby radość zapanowała wśród nas. Zdjęcia w galerii.
Niedziela 27 II. 2022 r. Cygany
Tradycyjne „Cygany” zostały zorganizowane na rzecz i działalność Stowarzyszenia ś. Brata Alberta. Cygany nawiązują do starej tutejszej tradycji, gdzie przebrani ludzie, chodzili z muzyką i śpiewem po domach wnosząc radość ale i głosząc, że zbliża się już koniec zabaw – bo jest Wielki Post. Jak zwykle – Cygany – odwiedziły parafie: Poręba Wielka, Konina i Niedźwiedź ale i również rodziny po domach gdzie zostali zaproszeni, kwestują w ten sposób na pomoc dla Stowarzyszenia. W tym roku p. Stanisławie, p. Marii, p. Joannie, p. Agacie, p. Justynie przygrywała kapela p. Huberta z Poręby Wielkiej. Po zakończonej kweście cały zespół był goszczony na plebanii w Niedźwiedziu przez ks. prob. Tadeusza – zasłużonym obiadem. Na zakończenie tego spotkania – góralska kapela grała nam przyśpiewki na plebanii.
Poniedziałek 28 II 2022 r. - Bal w Stowarzyszeniu św. Brata Alberta
Po południu na starej plebanii, Wolontariat ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu zorganizował bal, zabawę dla dzieci ze Stowarzyszenia. Pod opieką pań nauczycielek Joanny i Jolanty oraz mam – dzieci zasiadły do stołu z ciastkami i pysznymi pączkami, radując się wspólnie, aby potem w pięknych i kolorowych strojach udać się na bal karnawałowy. Tam wspólnie razem, tańczyli i bawili się – śpiewali. Trzeba było patrzeć na tą ich wielką radość aby lepiej zrozumieć że można się z nimi razem cieszyć i żyć. Zdjęcia w galerii.
Wszystkim organizatorom i uczestnikom składamy – Bóg zapłać!
"Cyganki 2022" - podziękowanie
Składamy ogromne podziękowanie wszystkim, którzy okazali ogromne serce i włączyli się 27 lutego 2022 r. w corocznie organizowaną akcję pt. "Cygany". Zebrane datki w kwocie 6557 zł. zostały przekazane Zarządowi Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych im. Brata Alberta, działającemu przy parafii w Niedźwiedziu. Zdjęcia w galerii.
Bardzo dziękujemy! - Proboszczom z terenu naszej gminy za umożliwienie i wsparcie organizacji tego dzieła. Dziękujemy pięknym Cyganeczkom oraz Kapeli Góralskiej pod kierunkiem Huberta Rabciaka. Wszystkim parafianom i gościom.
Z serca Bóg zapłać. - Agata Napora
Peregrynacja Ikony Świętej Rodziny z Nazaretu w naszej parafii.
„Otwórzmy dziś na świat szeroko nasze drzwi,
by trafić do nas mógł, kto zechce przyjść.
Dla wszystkich będzie dom, jasnego światła krąg,
by stał się cały świat, jak jeden dom…”
I przyszedł czas by uroczyście przyjąć „świętą ikonę” w naszej parafii jak i również przez parafie: Poręba Wielka i Konina. Niedziela była modlitewnym czasem przygotowania naszych serc. I tak 7 lutego 2022 r. o godz. 15 gromadzimy się w naszym kościele rozpoczynając modlitewne czuwanie przed przybyciem św. Ikony Rodziny z Nazaretu. Całość przygotowania prowadził ks. Józef Niedźwiedzki – adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec jak i rozważania z adhortacją ojca św. Franciszka Amoris Laetitia. W czasie oczekiwania ustawiła się w kościele procesja liturgiczna aby wyjść na przywitanie Ikony. Około godz. 16 wprowadzono Ikonę Świętej Rodziny do kościoła przed ołtarz. Ikonę wnieśli przedstawiciele Rady Duszpasterskiej. Mężczyźni nieśli obraz a panie otoczyły go z płonącymi świecami. Przed obrazem dzieci niosły kwiaty, szli księża oraz Służba Liturgiczna Ołtarza. Po ustawieniu Ikony obok ołtarza ks. proboszcz Tadeusz, okadził obraz i modlitewnie wprowadził nas w „dobę czuwania”. Potem dalszą część modlitewnego czuwania prowadził ks. Józef.
O godz. 17 była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. bp. Janusz Mastalski. W koncelebrze brali udział: ks. Jan Wróbel (proboszcz z Koniny), ks. Zdzisław Bogdanik (proboszcz z Poręby Wielkiej), ks. Tadeusz Korczak (proboszcz z Niedźwiedzia), ks. prałat Józef Niedźwiedzki, ks. Marian Merta, ks. Marek Wójcik i ks. Dominik Woch. Słowo Boże wygłosił nam ks. bp. Janusz, nawiązując do Św. Rodziny z Nazaretu. Mówił nam o roli rodziców i rodziny we współczesnym świecie. Liturgię swym śpiewem upiększył chór parafialny OREMUS. Po uroczystym błogosławieństwie na zakończenie Mszy św. ks. biskupa – wierni podchodzili przed ołtarz z Ikoną św. Rodziny po błogosławieństwo rodzinne lub indywidualne, które udzielali kapłani. O godz. 18.15 przed obrazem św. Rodziny: Jezusa, Maryi, Józefa, z ks. Dominikiem adorowały dzieci z naszej wspólnoty parafialnej. Godz. 19 – 20, to czas prywatnej adoracji w ciszy przed św. Ikoną. Natomiast do godz. 21 – czuwanie miała młodzież z naszej parafii wraz z kl. VIII, które przygotowują się do Sakr. Bierzmowania.
Apel Jasnogórski o godz. 21, który prowadził ks. Tadeusz, w którym przybliżył nam postać błog. Prymasa Stefana Wyszyńskiego – zakończył adorację przed św. Ikoną.
8 II 2022 r. – wtorek o godz. 8 – Msza św. koncelebrowana przez: ks. prałata Józefa, ks. Marka, rozpoczyna naszą adorację św. Ikony, a na jej zakończenie udzielono rodzicom i osobom indywidualnym błogosławieństwo. Od godz. 9 – 11, parafianie z Koniny prowadzili swoją adorację. Natomiast parafianie z Poręby Wielkiej uczestniczyli w adoracji do godz. 13. O godz. 13 – adoracja prowadzona przez Róże Różańca św. z Niedźwiedzia, a od godz. 14 przez Róże Różańca św. z Podobina.
Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15 prowadzona przez ks. Marka rozpoczęła czas pożegnania się ze św. Ikoną z Nazaretu. Następnie ks. proboszcz Tadeusz, odmówił litanię do św. Rodziny i uroczyście wyprowadzono z naszego kościoła św. Ikonę do auta – kaplicy aby udała się na dalsze nawiedzenie parafii do dekanatu Pcim. Uczestnicy pożegnania ikony, wrócili do kościoła na Mszę św. koncelebrowaną przez ks. Tadeusza i ks. Dominika, w czasie której dziękowaliśmy za czas nawiedzenia św. Ikony. Zdjęcia w galerii.
„Święta Rodzino z Nazaretu – uciekamy się do Ciebie z miłości i nadzieją,
a Ty daj nam odczuć skutki Twej zbawiennej opieki…”
Nasz dom – ubogiego cieśli z Nazaretu.
Nasz dom – niech wrócą z nim tamte dni.
Nasz dom – niech Jezus znów poczuje się u siebie.
Nasz dom – rodzinny dom, to Nazaret, to my… /ref. pieśni/
SPOTKANIE OPŁATKOWE PRACOWNIKÓW SZKOŁY 2022
Dom nasz i majętność całą
i wszystkie szkoły z przedszkolami.
A Słowo ciałem się stało i mieszkało między nami.
Tak to już XXII raz odbyło się spotkanie kolędowo – opłatkowe w gronie nauczycieli, wychowawców, pracowników szkolnictwa oraz emerytów całej naszej Gminy. Tym razem w karczmie „Nad Podołem” w Porębie Wielkiej (Koninkach). Gospodarzem tego kolędowego spotkania w 2022 roku była Szkoła Podstawowa im. W. Orkana w Porębie Wielkiej w osobie p. dyrektor Agnieszki Sasal. Zaproszeni zostali też przedstawiciele Urzędu Gminy i pracownicy szkolnictwa oraz kapela z Poręby Wielkiej, która w czasie spotkania grała i śpiewała razem z nami kolędy i pastorałki.
Po godzinie 18.00 śpiewem kolędy: „Wśród nocnej ciszy…” rozpoczął się „opłatek nauczycieli”. Pani dyrektor Agnieszka witając wszystkich zgromadzonych omówiła historie naszych spotkań. Następnie ks. Marek wprowadził nas w tajemnicę Bożego Narodzenia, gdy Słowo Boże stało się ciałem i zamieszkało wśród nas – w tajemnicę Betlejem – św. Józefa, Maryi i narodzonego Jezusa. Pani dyrektor Agnieszka przeczytała fragment z Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa a nauczycielki ze Szkoły w Porębie zachęciły nas do wspólnej modlitwy wiernych:
- Panie wielki, Stworzycielu nieba i ziemi: Daj naszej Ojczyźnie nauczycieli, którzy służą Polsce wychowując pokolenie odpowiedzialne, silne duchem i mądre. Rządzącym pozwól zrozumieć że wychowanie młodego pokolenia jest siłą narodu i potęgą państwa. Ciebie prosimy …
- Pan jest moim Pasterzem: Boże nasz i Panie, Jezu Chryste, nasz Przyjacielu. Wspomagaj nauczycieli i wychowawców w trudnej i wymagającej pracy. Niech odpowiedzialność za losy młodego pokolenia wzmacnia nasze siły. Błogosław nam Panie… Ciebie prosimy…
Po wspólnej modlitwie razem z kapelą śpiewaliśmy piękną kolędę: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Po kolędzie ks. Marek poprowadził modlitwę za wszystkich nauczycieli, pracowników, emerytów oraz zmarłych z tego grona, którą zakończył błogosławieństwem kapłańskim. Następnie pan Rafał Rusnak - Wójt Gminy Niedźwiedź złożył życzenia. Zdjęcia w galerii.
Ks. Marek Wójcik
PEREGRYNACJA IKONY ŚWIĘTEJ RODZINY
PEREGRYNACJA IKONY ŚWIĘTEJ RODZINY
w naszej parafii
07.02 2022r. PONIEDZIAŁEK
15.00 | - | Koronka do Miłosierdzia Bożego |
15.20 | - | Modlitwa oczekiwania |
15.45 | - | Powitanie Ikony |
17.00 | - |
Msza Święta |
18.15 | - | Czuwanie dzieci szkolnych |
19.00 - 20.00 | - | Modlitwa w ciszy |
20.00 – 21.00 | - | Czuwanie młodzieży |
21.00 | - | Apel Jasnogórski |
08.02.2022 r. WTOREK
8.00 | - | Msza Święta – szczególnie zapraszamy dziadków z wnukami Błogosławieństwo rodzin po Mszy św. |
9.00 – 11.00 | - | Czuwanie parafii Konina |
11.00 – 13.00 | - | Czuwanie parafii Poręba Wielka |
13.00 | - | Różaniec św. - Róże z Niedźwiedzia |
14.00 | - | Różaniec św. - Róże z Podobina |
15.00 | - | Koronka do Miłosierdzia Bożego Pożegnanie Ikony |
15.30 | - | Msza św. ( nie będzie Mszy św. o godz. 17.00 ) |
XIX KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
Orszak Trzech Króli - 2022
Zgodnie z tradycją w uroczystość Objawienia Pańskiego tj. Trzech Króli 2022 r. odbył się Orszak Trzech Króli w naszej parafii od żywej szopki, której pomysłodawcą była Parafialna Orkiestra pw. Św. Sebastiana przed Mszą św. o godz. 11.00. Dzieci ubrane po królewsku z rodzicami , zgromadziły się przy szopce, gdzie ks. prob. Tadeusz wszystkich przywitał mówiąc o historii narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Po modlitwie procesyjnie, przy śpiewaniu kolęd wraz z Orkiestrą św. Sebastiana, udaliśmy się do kościoła parafialnego na Mszę się. W czasie Mszy św. Trzej Królowie złożyli dary Nowonarodzonemu. Liturgię Mszy św. uroczystość Trzech Króli ubogacił Chór parafialny Oremus i Orkiestra parafialna św. Sebastiana. Zdjęcia w galerii.
Mędrcy świata, monarchowie,
gdzie śpiesznie dążycie?
Powiedzcież nam Trzej Królowie,
chcecie widzieć Dziecię?
Ono w żłobie nie ma tronu,
i berła nie dzierży,
a proroctwo jego zgonu,
już się w świecie szerzy...
Opłatek Scholki 2021
30 grudnia 2021 nasza Scholka spotkała się aby podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, wspólnie pokolędować i posmakować świątecznych smakołyków.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentu Pisma Świętego mówiącego o narodzeniu Pana Jezusa a następnie ks. Tadeusz, nasz Proboszcz poprowadził modlitwę i złożył wszystkim życzenia oraz podziękował Scholce za zaangażowanie i piękny śpiew podczas mszy świętej. Wspólnie z nami kolędowali ks. Dominik i s. Teresa - organistka, którym bardzo dziękujemy za obecność. Jak co roku na stole królowały smakołyki, za które, z serca dziękujemy, kochanym mamom. Zdjęcia w galerii.
Bóg zapłać! - Agata Napora
List proboszcza ks. Tadeusza Korczaka do Parafian w Niedźwiedziu
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Świąteczny list proboszcza do Parafian.
Moi Drodzy Parafianie.
Zbliżają się najpiękniejsze w naszej polskiej tradycji święta – po raz kolejny będziemy mogli przeżyć z najbliższymi pamiątkę Wcielenia Syna Bożego Jezusa Chrystusa. Ciepło płynące z Betlejemskiej Groty w tę cudowną Noc Narodzenia, przekłada się na wigilijną atmosferę, pełną zrozumienia, miłości, pojednania i dobroci. Pragnę uczestniczyć w tej atmosferze poprzez dar modlitwy, którą obejmuję całą naszą Rodzinę Parafialną.
Przeżywamy kolejny Adwent w naszym życiu, który ma na celu przygotować nas na dobre chrześcijańskie przeżycie Świąt Narodzenia Pańskiego oraz na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Tegoroczny Adwent i tegoroczne Święta Narodzenia Pańskiego już po raz drugi wpisują się w trwającą od wielu miesięcy pandemię koronawirusa. Obserwując i może nawet doświadczając osobiście choroby oraz cierpienia, a także różnego rodzaju ograniczeń, wielu z nas odczuwa lęk i niepewność. Dzisiaj już chyba nikt nie wątpi, że pandemia naprawdę istnieje. Szczególnie dotkliwie doświadczyli jej ci, których dotknęła osobiście, albo ich bliskich. Bardzo wielu, których dotknęła ta choroba, przeżywali ją bardzo boleśnie i przez długi czas doświadczają jej skutków. Bolesne doświadczenie spotkało zwłaszcza tych, którzy pożegnali swoich bliskich, których w tym roku zabraknie przy wigilijnym stole.
Doświadczenie śmierci naszych bliskich, bardzo często niespodziewanej, skłania nas do refleksji nad naszym życiem. W tym obecnym czasie, bardziej niż kiedykolwiek docierają do nas słowa Jezusa: „Czuwajcie i bądźcie gotowi, bo nie znacie dnia ani godziny, kiedy Syn Człowieczy przyjdzie”. Każdy z nas powinien zapytać samego siebie: Czy jestem gotowy na spotkanie z Chrystusem teraz? Jeżeli nie jestem gotowy dzisiaj, to czy będę gotowy jutro, za miesiąc, czy za rok? Każdy dzień naszego życia powinien tak wyglądać, jak miałby to być ostatni dzień naszego życia. Człowiek powinien być w życiu przygotowany na dwie rzeczy: na śmierć i na przyjęcie Komunii Świętej. Jeżeli jesteśmy gotowi na przyjęcie Komunii Świętej, to jesteśmy gotowi na spotkanie z Jezusem, więc nie musimy się lękać.
Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do nadziei zakorzenionej w Chrystusie, który wciąż kieruje do nas słowa: ,,Nie lękajcie się” i ,,Jam zwyciężył świat”. Dlatego modlimy się z ufnością kierując do Boga błaganie o ustanie epidemii i o to, abyśmy mogli jak najszybciej powrócić bez przeszkód i ograniczeń do codziennych obowiązków, do kościołów, szkół, uczelni, a przede wszystkim do spotkań rodzinnych, które są przecież tak bardzo ważne i potrzebne. Chcemy swobodnie jako chrześcijanie gromadzić się w naszym pięknym kościele na liturgię i osobistą modlitwę.
Zastanawiamy się również nad tym, w jakim wymiarze - w zależności od sytuacji epidemicznej - będziemy przeżywać wizytę duszpasterską zwaną kolędą. Na pewno w tym trudnym czasie szczególnie potrzeba wspólnej modlitwy i błogosławieństwa naszych domów. Ale zrozumiały jest również lęk, który wielu osobom towarzyszy. Ten lęk po ludzku jest uzasadniony. Boimy się o swoje zdrowie i życie oraz o życie naszych bliskich.
Jako Wasz proboszcz wraz z księdzem wikariuszem chcielibyśmy odwiedzić każdą Rodzinę naszej parafii, by przynieść Boże błogosławieństwo, wspólnie pomodlić się i porozmawiać z Wami. W niektórych parafiach kapłani odwiedzają tylko tych, którzy tego pragną i nie odczuwając lęku zapraszają księdza z kolędą. Musimy jednak pamiętać, że dla wielu byłaby to sytuacja krępująca. Wiemy, że większość z nas liczy się z opinią innych, szczególnie sąsiadów. Może czuliby się trochę przymuszeni, aby przyjąć księdza, choć przeżywaliby lęk i obawę. Przechodząc z domu do domu zawsze istnieje obawa przeniesienia wirusa. W wielu domach są osoby starsze lub dzieci, które są szczególnie narażone na zakażenie. Nie chcemy dzielić Parafian na lepszych i gorszych.
Biorąc pod uwagę te wszystkie argumenty, dramatyczną sytuację w naszym kraju, jak również w naszych rodzinach, a jednocześnie obawę przed napływem kolejnej fali epidemii,zamiast tradycyjnej kolędy w domach, decydujemy się wzorem ubiegłego roku na kolędowe spotkania poszczególnych osiedli w kościele. Będzie Eucharystia, modlitwy przy stajence i indywidualne błogosławieństwo każdej rodziny.
Wdzięczni jesteśmy Parafialnej Orkiestrze św. Sebastiana, która przygotowała żywą szopkę przy starej plebanii. Będzie ona czynna od wieczora w czwartek 23 grudnia do poniedziałku 27 grudnia. Na pewno w tym smutnym czasie epidemii, da wiele radości zarówno dzieciom jak i dorosłym.
Drodzy Siostry i Bracia.
Z serca pragnę podziękować Wam za nieustaną troskę o naszą wspólnotę parafialną, za każdą składaną ofiarę - zarówno na tacę jak i wpłaconą na konto parafialne.
Bóg zapłać za ofiary po 250 zł. od domu złożone jako składka inwestycyjna na kostkę wokół kościoła i przy starej plebanii. Całkowity koszt tych robót i nowego ogrodzenia kościoła od strony przedszkola to 170.000 zł. Składka inwestycyjna wyniosła 95.000 zł. - pozostałą kwotę zapłaciłem z niedzielnej tacy. Dzięki Waszej ofiarności nie tylko nie mamy długów, ale jesteśmy w stanie wykonać generalny remont mieszkania gościnnego na plebanii.
Dziękuje wszystkim, którzy troszczą się o czystość i piękno naszego kościoła, za sprzątanie kościoła na niedzielę oraz za wiele prac wykonanych za darmo w kościele i na starej i nowej plebanii.
Zachęcamy wszystkich do trwania w duchowej łączności ze wspólnotą parafialną, do skorzystania z sakramentu spowiedzi w dniu jutrzejszym, do udziału w pasterce i świątecznych Mszach św.
Dziękuję moim współpracownikom, księżom rezydentom: Józefowi, Markowi i Marianowi, ks. wikaremu Dominikowi za ich żarliwą posługę i wspólnotę kapłańską, dziękuję siostrom zakonnym, wszystkim grupom działającym w parafii i wszystkim Wam Drodzy Parafianie, że możemy razem iść przez życie na spotkanie z Bogiem.
Korzystając z okazji, pragnę poruszyć jeszcze jedną sprawę, która szczególnie się ujawniła podczas pandemii, a dotknęła również naszą Ojczyznę. Za wszelką cenę próbuje się zniszczyć to, co święte. Próbuje się wyrwać Boga z serca, szczególnie dzieci i młodzieży. To człowiek chce decydować o tym co dobre i złe. Wielu żyje tak, jak gdyby Boga nie było. Jak mówił św. Jan Paweł II, współczesny człowiek zatracił poczucie grzechu. Człowiek chce ustanawiać prawo komu należy pozwolić żyć, a kogo zabić, bo jest przeszkodą. Chce się zniszczyć rodzinę i małżeństwo, jako związek mężczyzny i kobiety. Dzisiaj próbuje się zniszczyć Kościół Chrystusowy, znajdując wyłącznie grzechy niektórych jego członków. Jako chrześcijanie nie możemy pozostać obojętni. Od nas wymaga się stanowczego opowiedzenia się po stronie Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, opowiedzenia się po stronie Bożego Prawa i Bożych przykazań. Nie można być chrześcijaninem przyjmując te przykazania, które odpowiadają, a odrzucać te, które są niewygodne. Trzeba nam jasno mówić, że nie ma nic pomiędzy Bogiem, a szatanem, pomiędzy dobrem, a złem. Nie ma nic pośredniego pomiędzy grzechem a świętością.
Człowiek może stanąć po stronie Chrystusa, przyjmując w całości Jego naukę, albo staje po stronie szatana, który kusi na pozorne dobro, obracające się przeciw człowiekowi.
Chrystus przyszedł na świat po to, aby przynieść zbawienie każdemu z nas. Dlatego wołajmy w naszych domach słowami kolędy: „Podnieść rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą, … dom nasz i majętność całą i wszystkie wioski z miastami”. Prośmy o ochronę Maryję, Królową Różańca św. , która starła głowę szatana. Prośmy o wstawiennictwo św. Józefa, który był opiekunem Świętej Rodziny i jest opiekunem Kościoła. Uciekajmy się również pod opiekę św. Sebastiana, patrona naszej parafii.. Prośmy o oddalenie pandemii koronawirusa, ale również o oddalenie pandemii grzechu, która bardziej niż wirus, atakuje cały świat.
Na zbliżające się Święta Narodzenia Pańskiego wraz z pozostałymi księżmi składamy najserdeczniejsze życzenia. Niech dobry Bóg wszystkim błogosławi i dodaje siły do wytrwania w tym trudnym czasie pandemii. Maryja, Święta Boża Rodzicielka, niech prowadzi każdego z Was do Swojego Syna i pomaga doświadczyć Jego bezgranicznej Miłości. Niech pieśń Aniołów wielbiących Boga za Cud Wcielenia, stanie się pieśnią każdego z nas. Pieśnią dziękczynienia za życie, za zdrowie, za bliskich i za wszelkie dobro otrzymane od Boga.
Pozdrawiamy Was wszystkich i z serca błogosławimy.
Wasz proboszcz ks. Tadeusz Korczak z Duszpasterzami
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Parafialny Konkurs Kolęd i Pastorałek
****************************************************************************
Zapraszamy do uczestnictwa w XIX Parafialnym Konkursie Kolęd i Pastorałek. Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: solo oraz zespół. Z racji obostrzeń sanitarnych prosimy aby nagrania kolęd i pastorałek przesyłać na adres e-mailowy: oazowewiesci@gmail.com. W treści wiadomości należy wpisać imię i nazwisko uczestnika oraz wiek. Na prace czekamy do 9 stycznia 2022 r. Biorąc udział w konkursie wyrażamy także zgodę na udostępnienie nagrania na parafialnej stronie internetowej. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w niedzielę 16 stycznia 2022 r. po Mszy św. o godzinie 9.00. Zapraszamy do uczestnictwa w konkursie.
Nowe dziewczynki w Parafialnej Scholce

12 grudnia 2021r. w trzecią niedzielę Adwentu, w niedzielę Radości podczas mszy świętej o godz. 900 do naszej Scholki Parafialnej zostały przyjęte nowe dziewczynki.
Do Scholki zostały przyjęte: Marysia Domagała, Sabinka Smaciarz, Ania Kowalczyk, Julia Potaczek, Oliwia Strama, Amelka Sutor, Lenka Pająk, Asia Misiura i Iza Potaczek. Zdjęcia w galerii.
Bardzo cieszymy się ich obecnością i pięknym śpiewem na chwałę Bożą.
Dom Matki Bożej Płaczącej – Sanktuarium w Dębowcu
„Płacząca królowa jest też twoją matką
Ona wie o Twoich problemach, radościach czy smutkach,
Nie pozwól by Jej łzy – płynęły również z Twojego powodu…”
Miesiąc październik - to czas poświęcony Matce Bożej Różańcowej. My również z różańcem w ręku – udajemy się tym razem na trzy dni w piękne Bieszczady. Różaniec był odmawiany przez nas codziennie, w różnych kościołach, które nawiedzaliśmy czy też w autokarze. Seniorzy zgromadzeni przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych im. Św. Brata Alberta (38 osób) pragnęli przeżyć ten czas razem – podziwiając piękną i kolorową Polską jesień. „Złota Jesień”.
18 X 2021r. poniedziałek, po rannej Mszy św. w naszym kościele parafialnym udajemy się w drogę – zostawiając kolorowy Beskid Wyspowy i Gorce – przez Nowy Sącz, Grybów, Gorlice zdążamy do Sanktuarium Matki Bożej z La Salette w Dębowcu w Beskidzie Niskim. Przed wyruszeniem w drogę, miłe zaskoczenie. Szkoła Odblaskowa z Niedźwiedzia obdarzyła naszych seniorów odblaskami na drogę. Po drodze poznajemy historię Łemków, którzy licznie mieszkali tutaj ale po akcji „Wisła” w 1947 r. pozostało ich tutaj już niewiele skupiając się przy pięknych małych cerkiewkach zachowując swoją kulturę i tradycję. I tak dotarliśmy do Sanktuarium MB Płaczącej w Dębowcu – najpierw oczywiście wolny czas /sklepik i restauracja/ O 11.30 – znając już historię objawień się Matki Bożej: La Salette – to wioska wysoko położona w Alpach Francuskich – nikomu nie znana aż do 19 września 1846 r. – gdy na górskiej hali dwoje pastuszków: Maksymin i Melania spotkało Piękną Panią, która długo z nimi rozmawiała – a następnie zniknęła pośród światła. Od tego dnia tłumy ludzi wspinają się na wysoką górę gdzie jest Sanktuarium, a nazwa La Salette stała się znana na całym świecie. Saletyni przybyli do Dębowca w 1902 r. – szerząc kult i orędzie do Matki Bożej.
Gromadzimy się przy ukoronowanej figurze MB Płaczącej w bocznej kaplicy na śpiew dziesiątka różańca, modlitwy /czas wolny/ aby razem przejść obok Sanktuarium na „Saletyńską Golgotę” gdzie odprawiamy Drogę Krzyżową. Spokojni wracamy do autokaru i jedziemy do Miejsca Piastowego. Potężna bazylika którą opiekują się Michalici /Zgromadzenie św. Michała Anioła/ i gdzie spoczywa ich założyciel błog. Bronisław Markiewicz. Trochę historii o tym miejscu – to wspólnota kapłanów i braci, która tutaj powstała pod koniec XIX wieku. Błog. Bronisławowi leżała na sercu troska o los osieroconych, biednych dzieci i opuszczonej młodzieży. Tu założył dla nich szkoły, kształcił je i tak jest do dzisiaj. Michalici pracują w Polsce i za granicą, a także w krajach misyjnych. To miejsce w czasie swojej pielgrzymki w 1997 r. odwiedził św. Jan Paweł II. Najpierw modlitwa, dziesiątek różańca, pieśń oraz Święty Michale Archaniele… krótka inf. Gdzie jest kaplica św. Michała Archanioła, kaplica MB Fatimskiej, grób błog. Bronisława Markiewicza i spotykamy się przed autokarem. W drodze pod Rymanowem – przystanek na niespodziankę od p. prezes i kawę od p. Janka. W drodze do Ustrzyk Dolnych – mijamy: Sanok, Lesko, Uherce. Przyjechaliśmy trochę na czas – decyzją – podjedziemy do Jasionowa – do Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej – tam też – modlitwa, śpiew, i pod hotel w centrum Ustrzyk. Rozlokowanie się – obiadokolacja i odpoczynek, bo jutro cały dzień Bieszczady…
„W górach jest wszystko co kocham,
I wszystkie wiersze są w bukach,
Zawsze kiedy tam wracam
Biorą mnie klony za wnuków…”
J. Harasymowicz
19 X - wtorek – godz. 9, wita nas w autokarze przewodnik bieszczadzki – p. Sławek i ruszamy w drogę przy pięknej słonecznej pogodzie /wymarzonej dla seniorów/. Docieramy do Soliny – oczywiście trzeba przespacerować się po najwyższej zaporze – tutaj łączą się dwie rzeki: San i Solinka, tworząc wielki zbiornik wód – Bieszczadzkie Morze. Małą pętlą bieszczadzką omijamy Polańczyk, Wołkowyje i skręcamy do Górzanki – aby zwiedzić małą cerkiewkę, która obecnie jest kościołem rzym-kat. P. Sławek przybliża nam historię tej świątyni, ikony, ikonostas. Potem zjeżdżamy z małej pętli i jedziemy doliną Solinki, podziwiając te dzikie Bieszczady, w różnych kolorach jesieni, aż wreszcie zatrzymujemy się na przełęczy wysokość 872 m n.p.m. – Wyżna.
A tam piękny jesienny widok na całe Bieszczady – Smrek, Halicz, Tarnica. Wielka Rawka a przede wszystkim Połonina Watlińska i Caryńska. Krótki odpoczynek na herbatkę i kawkę i dalej w drogę przez Ustrzyki Górne do najdalszego zakątka – Muczne. Tam najpierw spacerkiem do pięknej, nowo wybudowanej z drewna przez górali z Białego Dunajca kaplicy pw. Św. Huberta. Przewodnikiem jest nasz p. Sławek „encyklopedia Bieszczad”. Pogoda słoneczna dopisuje i idziemy do rezerwatu – potężna jodła, która ma ponad 220 lat, nazwana „Elżbieta”. Wyjeżdżając, zatrzymujemy się w zagrodzie żubrów, które są tu w Bieszczadach i pod wieczór docieramy radośni do naszego hotelu w Ustrzykach Dolnych.
20 X – środa
„Jeśli kochasz przyrodę i chcesz wypatrzeć jej tajemnicze piękności, i posłyszeć jej gwary, a szumy i uczuć pieszczotę pełną świeżości i siłę, weź odzież wędrowca, kij w rękę i pójdź ze mną w góry…” – Maria Konopnicka 1883 r.
Po rannym śniadaniu opuszczamy „złote jesienne Bieszczady” i przez Iwonicz Zdrój docieramy do Dukli, do klasztoru o. Bernardynów aby nawiedzić sanktuarium św. Jana z Dukli. W kaplicy z jego relikwiami się wspólnie modlimy i zwiedzamy klasztor. Odwiedzamy pomnik z św. Janem z Dukli i św. Janem Pawłem II – a poświęcony pamięci walk w 1944 r. o słynną przełęcz dukielską. Stamtąd dojeżdżamy do Żarnowca – muzeum /dworek/ Marii Konopnickiej – jest to dar narodu polskiego na 25 lecie jej pracy pisarskiej /1903-1910/. Poznajemy historię jej życia – wspólnie śpiewamy „Rotę”.
Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy.
Nie damy, by nas zgnębił wróg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!...
Pięknie zachowany dworek z czasów jej pobytu, nas zachwyca swą ciekawą historią i zabytkami. W Jedlczu w „Starym Młynie”, spożywamy obiad i powoli, z modlitwą na ustach i śpiewem wracamy już do Niedźwiedzia. Zdjęcia w galerii!
Wszystkim, którzy zorganizowali ten wyjazd i seniorom, którzy razem pięknie, radośnie spędzili ten jesienny czas – Bóg zapłać.
„Szczęśliwy wędrowiec – którego z dalekiej drogi,
witają mile przyjaciele…”
Maria Konopnicka 8 IX 1903 r.
Ks. Marek